21. jaanuaril postitas Venemaa koolitüdruk, 16aastane Alina Morozova TikTokki video, milles rebis kooliseinalt president Vladimir Putini pildi. Video muutus viraalseks ja algatas TikToki trendi, kus Labürindi loo muusikajupi saatel võtsid Vene koolide õpilased seintelt Putini pildi ja asendasid selle opositsiooniliider Aleksei Navalnõi omaga või rebisid lihtsalt demonstratiivselt tükkideks. Sama muusikapala saatel – algussõnadega „Kritiseerida võimu, ei tähenda kritiseerida kodumaad. Ma armastan Venemaad“ – avaldasid oma seisukohti üle kolmekümne tuhande noore.
TikTok on elu loomulik osa
Leidus ka hoopis isiklikumaid lähenemisi, postitati pilte Navalnõi abikaasast tekstiga „See naine väärib austust“ või klippe Navalnõist, kes naisest lahkudes joonistab sõrmega aknale südame. Väga palju oli erinevas vormis üleskutseid osaleda protestil. Näiteks TikTok tekstiga „Minu õpetaja läheb protestile. Mina lähen kindlasti ka!“ Samuti kuhjaga ülesvõtteid tänaval toimunud protestidest.
Kindlasti ei saa vaielda selle vastu, et noored näitasid ilmekalt oma meelsust. Samas oleks üleliigne eeldada, et kõik need noored oleks poliitiliselt aktiivsed. TikTok on praegu noorte seas populaarseim sotsiaalmeedia platvorm ja trendidega kaasaminek on paljude jaoks elu loomulik osa. Nii nagu õpitakse ära uus tants või mängitakse populaarset dialoogi, tehti ka tiktok Navalnõi teemal, kuna see oli huvitav ja lõbus. Igaüks mõtles ise, kuidas end muusika saatel väljendada. Ei ole täpseid andmeid, kui paljud postitajad protestil osalesid.
Võiks arvata, et TikToki trend tõi teema lihtsamini noorteni ning mindi ka tänavale. Samas ei teinud seda kindlasti kõik. Sellist ühendavat tegevust veebis ei pea nägema ainult võimalusena kaasata noori meeleavaldustele. Kümned tuhanded noored tegelesid poliitilise teemaga endale sobival viisil. Sotsiaalmeedial on potentsiaal osaluse suurendamiseks ja demokraatia arendamiseks.
Mitte ainult progressiivne osalus
Sotsiaalmeedia lahendused ei anna hoogu vaid demokraatlikele ettevõtmistele. TikTokis leidub ka trende, mis õhutavad rassismi, seksismi ja vaenu. Sotsiaalmeedia platvormide lubavused ja algoritmid on disainitud kommertslikest huvidest lähtudes, mitte osaluse soodustamiseks. TikToki memeetiline keskkond ei jäta palju ruumi nii-öelda vastuarvamusele. Navalnõi näite juurde naastes: ühel videol võttis poiss seinalt Putini pildi, suudles seda ja pani tagasi. On ilmselge, et see ei olnud poolehoid Navalnõile, aga toetuse meres jäi see üksikuks tilgaks ning haihtunud sõnumiks.
Kui trendi keskmes on näiteks immigrantide alandamine või seksuaalvähemuste naeruvääristamine, juhtub sama selle vastustamisega. TikTok on tuntud ka seal toimuva vihakõne ja kiusamise poolest, nii et ülemäära naiivne oleks võtta seda muusika- ja tantsuküllast keskkonda vaid demokraatliku osaluse soodustajana.
TikTok on mõistagi vaid üks näide sotsiaalmeedia kasutamisest poliitilistel teemadel. Loe täpsemalt osalusest selle eelistest ja puudustest projekti Noorte Osaluse Suurendamine ülevaateraportist. Link raportile.