eTwinning on kogukond rahvusvahelist projektitööd armastavale õpetajale. eTwinningu võrgustikku kuulub üle 40 riigi üle Euroopa. Igas neist toetab kohalikku õpetajat riiklik kasutajatugi ja Eestis on selleks eTwinningu tiim Harno koolituskeskuses. Jaanuaris toimus riiklike kasutajatugede rahvusvaheline kohtumine Brüsselis, kus saime Euroopa kolleegidega jagada eTwinningu maailma rõõme ja muresid, tegelesime European School Education platvormile üleminekuga seotud väljakutsetega ning uute tegevuste planeerimisega. Kätlin Lepa osales sündmusel kohapeal, Kätlin Valge virtuaalselt.
Portaal muutub, kogukond jääb
Kohtumisel tunnetasime tugevalt, et eTwinningu riiklikud kasutajatoed on üksteise jaoks olemas nii heas kui halvas. Aastate jooksul on kujunenud ühtehoidev sõpruskond ja võrgustik, mille väärtust hinnatakse eriti ka keerulisematel aegadel. Kuigi haridussüsteemid ja kultuurid on riigiti erinevad, siis õpetajate vajadused ja ootused eTwinninguga seoses on ikkagi üldjoontes samad. Võrgustiku võlu ongi just see, et meil on olemas kolleegid, kellelt saada nõu ja inspiratsiooni ning jagada oma kogemust. Meie ühine eesmärk riiklike kasutajatugede pakkujana on hoida rahvusvahelist koostööd armastavate õpetajate kogukonda aktiivsena ning pakkuda turvalist koostööplatvormi veebipõhise projektitöö jaoks.
Seisame õpetajate vajaduste eest
Uuele platvormile ülemineku tõttu on eTwinningus praegu pisut keerulised ajad ning Brüsselis toimunud kohtumise üks fookuseid oli aruteludel, kuidas antud olukorras kõige paremini toime tulla ja twinnijaid parimal moel toetada. Riiklikel kasutajatugedel on igapäevaselt otsekontakt oma riigi õpetajatega ning kasutasime võimalust õpetajate sõnumit ja peamisi platvormiga seotud murekohti otsustajatega ühises ruumis olles üle korrata. Oleme tänulikud kõikidele Eesti kasutajatele, kes oma küsimuste ja muredega on pöördunud ning kinnitame, et teie sõnum on edasi antud.
Erinevate riikide kasutajatoed on tegelikult pidevalt, alates 2022. aastast, aktiivselt ja valjuhäälselt uue platvormiga seotud probleeme esile tõstnud ning õpetajatelt saadud tagasiside põhjal olulisi murekohti nii kirjalikult kui suuliselt esile tõstnud. Kohtumisel kinnitasid nii Euroopa Komisjoni esindajad, keskne kasutajatugi kui platvormi arendustiim, et tehniliste tõrgete likvideerimisega ja platvormi arendamisega tegeletakse nii öösel kui ka päeval. Lähiajal on tulemas mitmeid uuendusi (Releases), mis peaksid muutma keskkonna kiiremaks ja tibusammul ka kasutajasõbralikumaks. Vanas keskkonnas loodud projektipesade – TwinSpace’ide – ülekandmist ESEP keskkonda on juba pikalt edasi lükatud. Jäänud on veel viimased pingutused, et kõik kasutajad lõpuks uues keskkonnas oma projekti sisu uuesti kasutada ja värskendada saaksid. Hetkel on TwinSpaced kättesaadavad kirjutuskaitstud formaadis vanas keskkonnas aadressil https://twinspace.etwinning.net/about
Riikliku kasutajatoena jätkame kindlasti õpetajate vajaduste eest seismist ning endast parima andmist, et kasutajad parimal moel tuge saaksid.
eTwinning pakub professionaalse arengu võimalusi
Rahvusvaheliselt aktiivsele õpetajale pakub eTwinning erinevaid professionaalse arengu võimalusi. 15. veebruaril toimub veebiseminar „Kuidas joonistada unistusi“, kus kolm Eesti õpetajat jagavad oma kogemusi, kuidas nad õpilastega erinevaid veebipõhiseid joonistamise keskkondi koostöö tegemiseks ja digipädevuste arendamiseks kasutasid. 22. veebruaril toimub rahvusvaheline veebipõhine kontaktseminar, kust on võimaik leida koostööks partnereid teistest riikidest. Märtsikuus on algamas veebikursus rahvusvahelise projektõppe kohta. Aprillis saavad Eesti õpetajad võimaluse osaleda õpisündmustel Maltal ja Portugalis. Lisaks on eTwinningul aktiivne mentorite võrgustik, kes saab ise regulaarselt kokku ja samas korraldab koolides/lasteaedades ka lühikoolitusi eTwinningu teemal. 2023. aastal kuulutatakse välja ka eTwinningu koolid ning jagatakse Euroopa kvaliteedimärke. Kord aastas saab eTwinningu Eesti kogukond kokku Suvekoolis.
Rohkem infot eTwinningu kohta saab lugeda Harno koduleheküljelt. Selleks, et olla kursis kõige värskemate uudistega rahvusvahelise koostöö maailmast liitu eTwinningu Facebooki grupiga ning hakka eTwinningEestis Instagrami konto jälgijaks. Kuni neli korda aastas ilmub ka eTwinningu uudiskiri, mille jälgijaks saab hakata SIIN.