11.-13. mail 2023 toimus Tallinnas eTwinningu aasta teemast inspireerituna „Innovatsioon ja haridus – eTwinninguga oleme loomingulised!“ Balti-Soome mentorite võrgustiku seminar. Tallinnas said kokku 30 eTwinningu mentorit ja riikliku kasutajatoe (NSO) liiget Eestist, Soomest, Lätist ja Leedust. Kolmepäevane seminar oli paljude jaoks taas kohtumise rõõm aga nii mõnelegi esimene silmast silma rahvusvaheline kokkupuude eTwinningu kogukonna liikmetega. Nimelt on Balti-Soome eTwinningu võrgustiku pikaajaliseks traditsiooniks korraldada rotatsioonis mentoritele suunatud rahvusvahelisi seminare. See on suurepärane võimalus võimestada lähinaabrite vahelist koostööd ja leida üksteiselt õppimise koostööpunkte.
Eestist osalesid eTwinningu mentorite seminaril Jelena Rattik (Tallinna Sõbrakese Lasteaed), Kristiine-Teele Satsi (Tallinna Lasteaed Pääsusilm), Tiiu Leibur (Pärnu Koidula Gümnaasium), Signe Reidla (Peetri Lasteaed-Põhikool, Surju Kool), Maria Toom (Tallinna Gustav Adolfi Gümnaasium) ja Leila Lehtmets (Kose Gümnaasium). Koolitajateks olid pikaaegse kogemusega suurepärased eTwinningu eksperdid Ingrid Maadvere (Tallinna Gustav Adolfi Gümnaasium, Harno) ja Meeri Sild (Tallinna Lilleküla Gümnaasium).
Osalejad hindasid Balti-Soome mentorite kohtumist kõrgelt ja peavad seda väga oluliseks kogukonnatunde seisukohalt. Õpetaja Kristiine-Teele ütleb: „Õpisündmusel olid kõige huvitavamad ja kasulikumad grupitööd, kus erinevate riikide kogemusi sai lähtuvalt teemast arutada.“ Õpetaja Tiiu lisab: „Tegevused olid huvitavad ning töö rahvusvahelistes gruppides pakkus uusi väljakutseid ning samas arendas nii keeleoskust kui laiendas ka silmaringi.“ „Balti ja Soome mentorite ühisseminarid on alati oodatud sündmused. On ju just need riigid meie kultuuriruumile kõige lähemal ja seetõttu nende õpetajatega ühist keelt leida on lihtne.“, leiab õpetaja Leila. Eesti õpetajad vahetasid kontakte õpetajatega Soomest, Lätist ja Leedust. Kuna peagi algab suvi, siis planeeritakse uute projektidega alustada järgmisel õppeaastal.
Osalejatele avaldas väga muljet Gustav Adolfi Gümnaasiumi külastus. Õpetaja Leila räägib: „Meeleolukas oli Gustav Adolfi Gümnaasiumi külastus, mis pakkus palju avastamist nii välismaa õpetajatele kui ka meie oma pedagoogidele. Naaberriikide õpetajad imetlesid õpilaste suurepärast inglise keele oskust ning kiita sai ka kooli kodune õhkkond. Päev jätkus Maailmakohvikuga, mille eesmärgiks oli koguda ideid ja innovatiivseid lahendusi just eTwinningu tegevusi silmas pidades.“
Õpetaja Kristiine-Teele leiab et, rahvusvaheline koostöö on oluline õpetaja enesearenguks. Osalejatele meeldis, et seminari tegevustesse oli lõimitud Õpiraami temaatika „Selgusid nii mõnedki huvitavad faktid, näiteks et Share Alike litsentside kasutamine ning samuti GDPR-ist arusaamine ning järgimine ei ole mujal tavapärane praktika. Koostööseminarid on alati põnevad, nad sisaldavad nii teoreetiliste teadmiste omandamist kui ka praktilisi tegevusi – see on väljakutse, mis alati kõnetab.“, räägib õpetaja Tiiu. Ka õpetaja Leila hindab kõrgelt seminari sisulisi tegevusi: „Ingrid Maadvere tutvustas külalistele väga atraktiivselt tõhusa õppeprotsessi toetamise raamistikku ehk Õpiraami. Läbi atraktiivsete mängude ning tegevuste sai naaberriikide õpetajatele Õpiraami idee tuttavaks ning kõrva taha pandi hulgaliselt põnevaid lahendusi, mida kodumaal oma koolis õpetades rakendada. Kuna ülesanded tuli lahendada rühmatööna, siis oli see ühtlasi vahvaks võimaluseks esimesi tutvusi sõlmida.“ Õpiraami ingliskeelse sisuga on võimalik tutvuda SIIN.
Kindlasti on rahvusvaheliste kontaktseminaride põhieesmärgiks projektipartnerite leidmine, kuid väga värskendav on osalejate jaoks ühine kogemuste jagamine ning ideede genereerimine. „Alati on tore kohtuda inimestega, kellega oled ühel lainel ning kellega koos on, millest rõõmu tunda.“, nendib õpetaja Tiiu.
Tallinnas toimunud Balti-Soome rahvusvahelist eTwinningu seminari võib lugeda edukalt kordaläinuks! Õpetaja Tiiu võtab seminari kokku tänusõnadega: „Suured tänud korraldajatele-läbiviijatele! Olen jällegi saadud kogemuste võrra rikkam.“ Järgmine Balti-Soome võrgustiku seminar on planeeritud toimuma 2024. aastal Leedus.
Suur-suur tänu koolitajatele ja kõikidele osalejatele meeleoluka koosveedetud kolme seminaripäeva eest! Eriline tänu fotograafile Piret Puuorg (Harno) seminari jäädvustamise eest! Fotograafi pilte saab näha SIIT. Vaata seminari kajastust ka eTwinning Eestis Instagrami lehelt!
eTwinningu mentorite kohta leiad rohkem infot eTwinningu kodulehelt. Mentorid korraldavad töötube ja eTwinningut tutvustavaid lühikoolitusi ning on toeks alustavatele õpetajatele rahvusvaheliste projektide algatamisel ja elluviimisel. Rohkem infot eTwinningu maailma kohta leiab kõige operatiivsemalt meie sotsiaalmeediast eTwinning Eestis Facebooki ja Instagrami lehelt!