Pildil: Rahvusvahelistumise võrgustik koos Narva kolledži eesti keele õppijatega. Kevad 2024.
29. ja 30. aprillil kohtusid Ida-Virumaal Eesti ülikoolide ja rakenduskõrgkoolide rahvusvahelise turunduse võrgustiku „Study in Estonia“ liikmed. Ümarlaual osalesid rahvusvahelise koostöö, vastuvõtu, värbamise ja turunduse eksperdid üheksast kõrgkoolist, Eesti Teadusagentuurist, Erasmus+ ja Solidaarsuskorpuse agentuurist ning Riigi Tugiteenuste Keskusest.
„Eestis õpib välisüliõpilasi mitte ainult Tallinnas ja Tartus, aga ka väiksemates maakondades. 2023/2024 õppeaasta seisuga on tasemeõppe välisüliõpilasi veel ka Pärnus, Viljandis ja Narvas, kus asuvad Tartu Ülikooli kolledžid,“ kommenteeris Eero Loonurm Haridus- ja Noorteametist. „Välisüliõpilased elavdavad kohalikku üliõpilaselu, panustavad rahvusvahelistumisse kodus ja üldisesse akadeemilisse kvaliteeti.“
Traditsioonilisel kohtumisel osalesid kõrgkoolidest seekord esindajad Tartu Ülikoolist, Tallinna Ülikoolist, Estonian Business Schoolist, Eesti Lennuakadeemiast, Eesti Maaülikoolist, Eesti Kunstiakadeemiast, Eesti Ettevõtluskõrgkoolist Mainor, Kõrgemast Usuteaduslikust Seminarist ja Eesti Metodisti Kiriku Teoloogilisest Seminarist.
Lisaks rahvusvahelistumisega seotud edulugude ning õppetundide jagamisele tutvuti Ida-Virumaa kogemusega hariduses – võõrustajateks olid nii täienduskoolituskeskus Kood/Jõhvi, Eesti Kunstiakadeemia Narva Kunstiresidentuur ning Tartu Ülikooli Narva Kolledž. Kohaturunduse töötoa viis läbi Ida-Viru Ettevõtluskeskuse turismiklastri turundusjuht Hanna Villberg ning kampaaniate läbiviimise kogemust Ida-Viru Haridusklastri koordinaator Kerda Eiert.
Mida me peame teadma Ida-Virumaast?
Ida-Virumaal on üle 20-ne põhikooli, üle kümne gümnaasiumi (sh 2 riigigümnaasiumi), 4 kõrgkooli ja 1 kutsehariduskeskus õppekohtadega Jõhvis, Narvas ja Sillamäel.
Koolid on liitunud paljude üle-eestiliste programmidega: Liikuma Kutsuv Kool, Ettevõtlik Kool, VEPA jpt. Piirkonna eripäraks on keelekümblusklassid. Paljudes koolides on kaugemalt tulnud õppijatele majutuseks pakkuda mugavad õpilaskodud.
Õpilasvahetusprogrammidest on õpilaste seas atraktiivsemad VeniVidiVici ja Erasmus+.
Kõrgharidust pakuvad Ida-Virumaal Tallinna Tehnikaülikooli Virumaa kolledž, Tartu Ülikooli Narva Kolledž, Tallinna Tervishoiu Kõrgkool ja Sisekaitseakadeemia.
Lisaks on maakonnas ka Eesti Kunstiakadeemia Narva kunstiresidentuur (NART), mis on 2015. aastal loodud kultuuriplatvorm, kus korraldatakse residentuure, näituseid, loenguid ja hariduslikke töötubasid.
Eesti keele fenomenist Narvas
Narva Kolledžis tutvustasid kolledžit ning eesti keele aastat kolledži direktor Indrek Reimand, välissuhete juht Anastassia Tuuder, eesti keele õpetaja Merju Lomp-Alev ning noorsootöö programmijuht Birgit Villum. Lisaks kohtuti nii Valgevenest kui Ukrainast pärit noortega, kes tänu eesti keele aastale saavad õppida edaspidi eestikeelsel õppekaval. Noortel on unistused siduda ka oma tulevik ühel või teisel kujul Eestiga.
Huvitava tõsiasjana võib välja tuua selle, et 2022. aasta seisuga õppis kõikidest Eesti kõrgkoolidest kõige enam välisüliõpilasi eesti keeles just Narva kolledžis.
„Study in Estonia“ on Eestit kui kvaliteetset kõrgharidusvõimalusi pakkuvat maad tutvustav koostööalgatus, mille tegevustes osalevad kõik Eesti rakenduskõrgkoolid ja ülikoolid. „Study in Estonia” tegevusi koordineerib Haridus- ja Noorteamet programmi „Kõrghariduse kvaliteet ja rahvusvahelistumine“ raames, mida viiakse ellu Euroopa Sotsiaalfond+ vahenditest ning Euroopa Liidu struktuuritoetuste abil.
Lisainfot:
Eesti kõrghariduse rahvusvaheline tutvustamine „Study in Estonia“
Fotoalbum: „Study in Estonia koos kõrgkoolidega Ida-Virumaal“
2021. TÜ Viljandi kolledž. „Kultuuriakadeemia võõrustas “Study in Estonia” võrgustikku“
2022. Estonian Business School. „Study in Estonia: on muljetavaldav, kui hästi on EBS väikese koolina rahvusvahelisi tudengeid üliõpilasellu integreerinud“
2023. Dora Pluss programmi lõpukonverents “Targemana edasi”