Õpirände stipendiumid on parim viis rahastada oma lühiajalist õppetööga seotud välisreisi, mis rikastab sinu õpinguid ja aitab kaasa teadustööle. Haridus- ja Noorteamet pakub selleks Dora+ ja Kristjan Jaagu stipendiume. Toetatakse konverentsidel või täienduskursustel osalemist, raamatukogus töötamist, labori kasutamist, tööd kraaditöö juhendajaga, konsultatsioone või suve- ja talvekoolides osalemist.
Kristjan Jaagu stipendium annab tiivad
Kelly Kittus, Tartu Ülikooli entomoloogia õppetooli magistrant ja Tartu Üliõpilasteatri tegevjuht
“Tänu sügisel toimunud nädalasele välislähetusele Jyväskylä Ülikoolis, olen saanud oma hobid – fotograafia ja liblikad – teaduslikule tasemele viia. Visiidi eesmärk oli õppida maailmatasemel spetsialistide käe all kasutama pildistamisseadmeid ja programme, mille abil on võimalik teha füüsikaliselt tõetruid pilte ning neid analüüsida. Magistritöös “Värvustunnuste evolutsiooniline ökoloogia liblikalistel” uurin muuhulgas paelöölaste (Catocala) tiivakirja kontrastsust ning proovin mõõdetud väärtustele leida evolutsioonilisi seletusti. Kuna Eestis vastava valdkonna asjatundjad puuduvad, on mul hea meel, et sain Kristjan Jaagu stipendiumi näol finantsilisi ressursse nende teadmiste omandamiseks välismaal.“
Suhteid sõlmima üle maailma tuntud teadlastega
Ana Valdmann, Tartu Ülikooli teaduskooli direktor
“Kristjan Jaagu stipendium võimaldub sul doktorantuuri ajal ja pärast kaitsmist 5 aasta jooksul osaleda rahvusvahelistel konverentsidel suuliste ettekannetega, tutvustada oma tööd ning sõlmida suhteid üle maailma tuntud teadlastega. Minu jaoks on hästi oluline, et sa näed kohe päris teadlasi, kelle artikleid muidu oled lugenud. Saad nime ja näo kokku viia. Vii oma unistus ellu Kristjan Jaagu stipendiumi abil.”
Rahvusvahelisel konverentsil lood kasulikke kontakte
Tartu Ülikooli sotsioloogia doktorandid Eleri Lillemäe ja Sigrid Aas käisid märtsi alguses Dora+ stipendiumiga Ameerika Ühendriikides (Raleigh, NC) militaarpsühholoogia teaduskonverentsil tutvustamas oma uurimistöid. Doktorantide uurimisteemad on seotud riigikaitse valdkonna inimvara arendamisega ja teadusprojektiga “Riigikaitse alase inimressursi kompleksuuring Kaitseväes”.
Pikalt kestnud pandeemia tõttu oli konverentsi juba kaks korda edasi lükatud, kuid selle võrra oli konverentsil osalejate kohtumisrõõm suurem. Mitme päeva jooksul kuulati teiste osalejate ettekandeid, esitleti ka uurimistööd ja saadi rohketes aruteludes nii kasulikku tagasisidet oma tööle kui ka häid mõtteid ja ideid tulevikuks. Konverentsil loodud kontaktid ja uued tutvused tulevad kindlasti edasises teadustöös kasuks, pakkudes võimalust olla hästi kursis teiste samal teemal tegutsevate teadlaste tööga, või hoopiski ühiselt teadustööga tegeleda. Rahvusvaheline konverents rikastab mitmel moel ning vabal ajal jõudsid doktorandid tutvuda ka kohaliku eluoluga, saada osa linna atmosfäärist ning külastada muuseume.
Konverentsil osalejad said ka külastada erialast muuseumi – Ameerika maaväe õhudessandi ja erioperatsioonide muuseumit (U.S. Army Airborne And Special Operations Museum).
Eesti eksiilkunsti uurimas USA arhiivides
Sel kevadel käis Dora+ stipendiaanina Ameerika Ühendriikides Eesti Kunstiakadeemia doktorant Triin Metsla. Triin külastas kaht arhiivi – Getty uurimiskeskust Los Angeleses ja Smithsoniani 20. sajandi Ameerika kunsti arhiivi, kus on alates 19. sajandi lõpust kogutud ajaloolisi materjale ning allikaid. Triinu doktoritöö fookuseks on Eesti eksiilkunst ning 60ndate Ameerika abstraktne ekspressionism. Uurides vanu materjale (kirju, päevikuid, perioodikat) võis mõtteis end leida nii 60ndate New Yorgi kui ka Pariisi kaasaegse kunstimaailma keskelt.
2022. a toimuvad viimased Dora+ taotlusvoorud – uuri oma koduülikoolist täpsemalt!
Kristjan Jaagu stipendumi taotlusi kuni 30-päevasteks välislähetusteks võetakse vastu 1. juunini 2022! Rohkem infot leiad Harno veebilehelt.