Autor: Erika Veide, ettevõtlus- ja karjääriõppe programmi Edu ja Tegu peaspetsialist, Haridus- ja Noorteamet
Suvi on suurepärane aeg laste ettevõtliku hoiaku arendamiseks ning loova potentsiaali toetamiseks. Kaks ja pool kuud on lapse arengus päris pikk aeg, et seda targasti ja planeeritult toetada. Kui koolis- ja lasteaias käimise perioodil on hoiakute ja teadmiste kujundajaks lõviosas lasteaed ja kool, siis suvel on lapse arengu suurim mõjutaja kodu.
Üks on kindel – planeerimata ja eesmärgistamata suvi on harva sisukas. Üks päev järgneb teisele ning kui eesmärgid ja tegevused on juhuslikud, võib juhtuda, et hingad korraks sisse—välja ning ongi suvi möödas.
Samas ei peaks lapsevanemad tegelema ka liigse organiseerimisega ja võtma lastelt ära loovust ja algatust, mida pakub vahel igavus. Kui määrata näiteks nädalatele teemad, siis on hea lapsi suunata igavuse puhul kalendrisse kiikama ja teemale vastavaid tegevusi välja mõtlema, sest olenevalt ilmast võib igavus kõigil peale tulla. Loomulikult peavad tegevused olema kõigile nauditavad!
Soovitused ettevõtlikuks ja arendavaks suveks
Julgusta lapsi valima endale suveprojekt, mis hõlmab ettevõtlikkust ja iseseisvat tegutsemist.
- Projekti võib seostada huvialadega, näiteks kui lapsel on huvi kunsti vastu, võib ta korraldada oma kunstinäituse või kunstitunni naabritele või sõpradele.
- Lapsed võiksid välja töötada ka oma äriidee, näiteks käsitöötoodete valmistamine ja nende müük või teenuste pakkumine naabritele või kogukonnale.
- Lapsed võivad valida endale suvise projekti, mis nõuab probleemilahendusoskusi ja planeerimist. Näiteks võiksid nad luua oma aia või lillepeenra ning mõelda läbi, milliseid samme on vaja teha istutamiseks, hooldamiseks ja taimede kasvatamiseks.
- Laske lastel oma toiduvalmistamise projektidega tegeleda, kus nad peavad planeerima toiduainete ostmist, retseptide järgi toidu valmistamist ning mõtlema lahendusi, kui midagi ei lähe plaanipäraselt. Mõned korrad kuus võib olla avatud kodukohvik ümbruskonna inimestele või kasutada seda võimalust lähimate tuttavate ja pereringis.
Finantsoskuste arendamine
Õpeta lastele rahaliste otsuste tegemist ja rahalise vastutuse võtmist
- Lapsed võivad pidada rahaasjade päevikut, kus nad jälgivad oma kulutusi ja sissetulekuid.
- Julgusta neid seadma eesmärke, mille tarvis nad oma raha säästavad või koguvad.
Koostöö- ja suhtlemisoskuste arendamine
Lapsed võivad korraldada suviseid koostööprojekte, kus nad peavad teistega koos töötama ja ülesandeid jagama.
- Näiteks võivad nad korraldada ühise õuemüügi või ürituse ning peavad omavahel suhtlema ja koostööd tegema.
- Koduaia välietendus oma sõpradega mõne loetud raamatu või luuletuse põhjal, kuhu saab müüa ka pileteid ja tulu osas teha plaane.
Väljasõidud ja külastused
Suviti on paljudel peredel kombeks teha väljasõite, mis pakuvad mitmeid võimalusi lapse ettevõtlikkuse arendamiseks.
- Enne väljasõitu võivad lapsed oma nutiseadmete abil paika panna marsruudi.
- Palu lastel erinevate sihtkohtade kohta otsida midagi põnevat ja autosõidul koos perega mängida „tõde või vale“ mängu.
- Väljasõidul võiks olla ka fotojaht. Iga pereliige püüab näiteks väljasõidu jooksul püüda pildile: midagi elusat, midagi elutut, midagi kollast, midagi lendavat, midagi vedelat jne. See on hea võimalus ka kodus tagasi olles reisi meenutada.
- Laske lapsel leida seoseid reisil nähtu ja koolis õpitu vahel (ajalugu, geograafia, kirjandus jne) ja iga leitud seose eest on võimalik valida midagi maitsvat järgmisest kauplusest.
- Tutvustage lastele erinevaid ettevõtteid ning millised on nende tooted või teenused.
- Autosõidul saab väiksematega kuulata rahatarkuse ja ettevõtlikkuse teemalisi laule, nt Haridus- ja Noorteameti Edu ja Tegu programmi poolt loodud ning Laikrete perebändi sisse lauldud Vinks Vonks laulukesi YouTubest ning vastavatel teemadel arutleda.
Oluline on valida tegevused, mis vastavad laste huvidele ja vanusele ning julgustavad neid arendama.
Probleemilahendusoskuste arendamine
- Julgusta lapsi märkama igapäevaelus esilekerkivaid probleeme või väljakutseid ning mõtlema neile võimalikke lahendusi.
- Toeta neid oma ideede elluviimisel ja katsetamisel. Julgusta neid olema loovad ja paindlikud, et leida erinevaid lähenemisviise probleemidele.
Planeerimine ja organiseerimine
Aidake lastel seada eesmärke ja koostada tegevuskava, mis aitavad neil nende eesmärkide poole liikuda.
- Korralda spordivõistlusi, või liikuge igaüks oma eesmärgi suunas. Kõik pereliikmed võivad seada suveks endale mõne sportliku eesmärgi, olgu selleks päevane saamude arv, vabavisked või kõhulihaste harjutused.
- Julgusta neid tegema ajaplaane, et hoida ülevaadet ja planeerida oma tegevusi.
- Õpeta lapsele kasutama oma nutiseadme erinevaid funktsioon. Näiteks õpeta neid kasutama kalendrisätteid ja lisama meeldetuletusi.
Kindlasti mahuvad suvesse ka mõned rannapuhkused, kus saab lisaks veemõnudele ja päevitamisele lahendada ka ülesandeid.
- Näiteks lase lapsel iga kord võtta rannast kaasa mõni kivike, teha foto või leida mõni huvitav taim. Nii kujuneb rannapäevadest kokku kollaaž, mis aitab konkreetset rannapäeva meenutada. Võite ka randa minnes leppida mõne teema, millele sel korral keskenduda.
Filmisoovitused
Kindlasti on suvel selliseid ka selliseid ilmasid, mis suruvad meid tuppa. Filmiõhtud on väga vahva ja kvaliteetne aeg oma perega.
- Võite panna seinale lehe, kuhu kirjutate üles kõik suve jooksul ühiselt vaadatud filmid. Suve lõpus saate teha hääletuse võidufilmi osas.
Paar päeva koos planeerimist ja üksteise ideede kuulamist võib anda teie pere suvele uskumatu väärtuse. Muidugi võivad asjad minna ka omasoodu, kuid see omakorda õpetab meile muutustega hakkamasaamist ja spontaansust!
Mõnusat ja eesmärgistatud suve kõigile!