Lõppesid kevadised Eesti keele ja kultuuri akadeemilise välisõppe (EKKAV) programmi taotlusvoorud. Haridus- ja noorteameti EKKAV programmi vanemspetsialist Tiiu Tuisu sõnul toetab see programm eesti keele ja kultuuri õpetamist väliskõrgkoolides üle maailma. “Selleks lähetame välisülikoolidesse eesti keelt ja kultuuri õpetama lektorid ning välisülikoolidel on võimalik tellida õppematerjale, jagame ka erinevaid stipendiumeid ja toetusi,” rääkis ta. Tänaseks on selgunud neljas erinevas kategoorias toimunud kevadvoorude tulemused, mida tutvustame allpool pikemalt.
Stipendium Estophilus
Stipendium Estophilus on mõeldud välisriikide kodanikest välisriikide kõrgkoolide bakalaureuseõppe viimase aasta üliõpilastele, magistrantidele, doktorantidele ning doktorikraadiga uurijatele Eestis viibides Eestit käsitleva uurimistöö kirjutamiseks või materjali kogumiseks. Konkursile laekus viis taotlust ja rahastuse said neist kaks.
- NÍCOLLAS CAYANN TEIXEIRA DUTRA (Santa Maria Föderaalne Ülikool Brasiilias, kirjandusteaduse doktor), 5-kuuline uurimisprojekt sügissemestril 2022 Tallinna Ülikooli juures „Teisesus eesti kultuuris ja tõlkes: Gori peidetud figuurid“. Stipendiumi suurus 3600 eurot.
- BÉLA RIDEG (Budapesti ELTE Ülikool, kirjandusteaduse doktorant), 5-kuuline uurimisprojekt sügissemestril 2022 Tallinna Ülikooli juures „Eesti ajalookogemused 20. sajandi ja kaasaegsetes romaanides (Viivi Luik, Mari Saat ning Sofi Oksanen)“. Stipendiumi suurus 2775 eurot.
Eesti-teemalised loengusarjad
Eesti-teemalisi lühiajalisi loengusarju välisülikoolides konkursile olid oodatud Eesti-teemaliste loengute rahastamise taotlused eesmärgiga korraldada Eesti-teemalisi loenguid väliskõrgkoolis, kus kavandatavate loengute perioodil ei toimu õppekaval põhinevat eesti keele ja kultuuri õpet. Rahastuse said lõppenud voorus kolm taotlust:
- HALJA PILVISTO, sügissemester 2022, 23 ak t Antioquia Ülikool Kolumbias. Kursus „Eesti keel, ajalugu, kultuur, arhitektuur, toit, kirjandus, film“. Stipendiumi suurus 1116 eurot.
- ÜLLE TOODE, sügissemester 2022, 49 ak t La Sapienza Ülikool Roomas. Kursus “Eesti ajalugu, identiteet ja ühiskond”. Stipendiumi suurus 2950 eurot.
- KATRIN VEIKSAAR, november-detsember 2022, 35 ak t Bologna Ülikoolis Itaalias. “Eesti keel soome-ugri keelte peres”. Stipendiumi suurus 1268,75 eurot.
Välisülikoolides eesti keele ja kultuuri külalisloengud
Välisülikoolide eesti keele ja kultuuri õppe täiendavate külalisloengute toetuse eesmärk on süvendada ja arendada kohapealset eesti keele ja kultuuri õpet ning suurendada huvi Eesti ning eesti keele ja kultuuri vastu. Külalislektori kutsumiseks said esitada välisülikoolide eesti keele õppejõud. Sel korral rahastati ühte taotlust.
- ANNA VERSCHIK, sügissemester 2022 12 ak t Lvivi Ülikoolis, loengukursuse teema „Eesti keele kasutamise sotsiaalsed probleemid“. Stipendiumi suurus 1023 eurot.
Tasuta õppekoht välisüliõpilastele
Lisaks pakutakse programmi raames igal aastal välisüliõpilastele tasuta õppekohti eesti keele ja kultuuri suve- ja talvekursustele. Toetust saavad õppurid, kes õpivad või on varem välisülikoolis eesti keelt õppinud. Sel kevadel pakkus EKKAV kokku 20 tasuta kohta Tallinna Ülikooli ja Tartu Ülikooli suvekooli. Toetuse said järgmised välisülikoolide tudengid:
Tallinna Ülikooli suvekursused
- JANIS MEDNIS (Läti Ülikool)
- SOFIA ALEXEI (Viini Ülikool)
- ANNA BILIAK (Lvivi Ülikool)
- ANNA LÚCIA NAGY (Budapesti ELTE)
- FREDRICK ENGSTRØM GRANHEIM (Uppsala Ülikool)
- SNIZHANA FEDOROVYCH (Lvivi Ülikool)
- LEA THOMAS (Greifswaldi Ülikool)
- WIKTORIA ALEKSANDRA TUŁODZIECKA (Varssavi Ülikool)
- ALINA WILLIAMS (Indiana Ülikool)
- DONATIENNE NOÉMIE ANNE-SIMONE FRANSSEN (Pariisi Inalco)
Tartu Ülikooli suvekursused
- PHILIPP MAYER (Viini Ülikool)
- KRYŠTOF VINTER (Masaryki Ülikool)
- PATRĪCIJA KUZMINA (Läti Ülikool)
- GUSTAF PEHR LEWANDER (Uppsala Ülikool)
- RIKU TUOMAS PIHKAKOSKI (Turu Ülikool)
- EMĪLS PRANCĀNS (Läti Ülikool)
- KAROLÍNA BORSOVÁ (Masaryki Ülikool)
- JARI SAASTAMOINEN (Oulu Ülikool)
- ORSOLYA SÁRA RUZSITS (Budapesti ELTE)
- ANTOINE PICOCHE (Pariisi Inalco)
Järgmine võimalus EKKAV programmi raames stipendiumeid ja toetusi taotleda on juba sel sügisel – oktoobris 2022. Täpsema info avaldame oma kodulehel septembris.