Pildi allkiri: Jaan Erik AI&Robotics Estonia kontoris, kus ta panustab regulaarselt Eesti tehisintellekti ökosüsteemi õiges suunas arenemisse.
Jaan Erik Branno tuli 2021. aastal Rootsist Eestisse õppima Haridus- ja Noorteameti vahendatava väliseestlaste Eesti õpingute toetamiseks suunatud stipendiumiprogrammi toel. Õpinguid alustas ta Tallinna Tehnikaülikoolis avaliku halduse ja riigiteaduste õppekaval.
Uurisime Jaan Erikult, miks ta otsustas Eestisse õppima asuda.
Kust te Eestisse tulete ning milline oli teie varasem suhe Eestiga?
Olen Eestis sündinud ning kuni 6. eluaastani elanud. Aastal 2008 kolisin perega Inglismaale, kus elasime kokku täpselt aasta. Inglismaalt tagasi tulles olin ma väga rahul, et sain koju tagasi tulla ning jätkata õpinguid Tallinnas. Kaks aastat käisin Nõmme Põhikoolis, ning aastal 2011 kolisime perega Rootsi, Göteborgi. Göteborgis elasin kokku 10 aastat, kuid külastasin koolivaheaegadel Eestis peret. Aastal 2020 otsustasin, et mul on aeg iseseisvuda ning tagasi kodumaale naasta. Aastatel 2016 ja 2017 osalesin veebi teel eesti keele üleilmakoolis, et värskendada ja arendada oma keeleoskust, sest mul oli alati plaan tagasi kolida ja õpinguid jätkata Eestis.
Miks otsustasite just Eestisse õppima tulla?
Göteborgis Hvitfeldska Gümnaasiumi keskkooli lõpetasin International Baccalaureate (IB) diplomiga, mille fookus oli reaalainetel. Otsustasin, et järgmine loogiline samm on naasta kodumaale ning enne ülikooli astuda ajateenistusse. Teenisin 11 kuud Kuperjanovi Jalaväepataljonis, kus sain teenistuse lõpuks rühmaülema (aspirandi) staatuse, teenisin Kuperjanovi eeskujuliku teenistuse ordeni ning pärast teenistust sain Eesti Vabariigi presidendi käest lipniku auastme.
Ajateenistuse jooksul leidsin ka aega, et oma eesti keelt värskendada ja valmistusin sisseastumiseksamiteks Tallinna Tehnikaülikooli. Eestis on tasuta eestikeelne kõrgharidus – oleks imelik oleks seda võimalust mitte kasutada. 2021. aasta kevadel võeti mind eduka eesti keele eksami tulemuse ja IB diplomi põhjal vastu täiskoormusega päevasele õppele tehnikaülikoolis.

Mis teid Eestis elades on kõige enam üllatanud?
Üllatavalt lihtne oli kohaneda eestikeelse kõrgharidusega ning selle ülesehitusega, isegi kui ma olin viimased 10 aastat olnud eemal.
Mis on teie lemmikkoht Eestis?
Minu lemmikkohaks on kujunenud TalTechi Mektory hoone. Siin liiguvad lahedad ideed ja nendega kaasas veelgi lahedamad inimesed. Väga inspireeriv keskkond.
Väliseestlaste õpingute toetamiseks Eestis suunatud stipendiumiprogrammi kohta loe pikemalt Harno kodulehelt.