Euroopa Sotsiaalfondi (ESF) ja Haridus- ja Noorteameti (Harno) rahastatud “Hoog sisse” ja “Noorte Tugila” programmid jõudsid perioodil 2019-2022 9171 noore juhtumini (vanuses 15-26), kes ei õpi ega tööta. Programmi raames koordineerisid Eesti Avatud Noortekeskuste Ühendus (EANK) ja Tallinna Haridusamet tugiteenuseid raskemates oludes noortele 38 omavalitsuses. Kuigi ESF toetatud programm lõppes, tegevused omavalitsustes jätkuvad ning ekspertidel on vahekokkuvõtteid tehes põhjust rõõmustada – sõltuvalt programmist, oli 66-78% programmis osalenud noortest haridus- või tööelus ka pool aastat pärast teenuselt väljumist.
“Põhjuseid, miks noor programmi jõuab, on erinevaid. Näeme, et keerulisemates oludes võivad olla näiteks üksikvanemate lapsed või need noored, kelle vanem on töötu” sõnab Haridus- ja Noorteameti toetusmeetmete valdkonnajuht Liisi Noode. Üle-euroopaliselt kokkulepitud Noortegarantii süsteem, mille raames viidi Eestis ellu ka “Hoog Sisse” ja “Noorte Tugila” programmid, on Noode sõnul olnud oluline tugisammas noorte toetamisel. “Seda, et tehtud on õiget asja, näeme ka numbritest” toob Noode välja, lisades et NEET-staatuses ehk mitteõppivate ja mittetöötavate noorte arv on Noortegarantii Eesti tegevusperioodil olnud languses, kuigi COVID pandeemia esitas suuri väljakutseid ka noortevaldkonnale.
Koostöös kohalike omavalitsustega pakuti noorte toetamiseks eri tüüpi teenuseid. Suure hulga noorteni jõuti mobiilse noorsootöö abil, mille sisuks on toetada noort tema enda keskkonnas ning leida proaktiivselt üles abi vajav sihtrühm. Tegevuste osaks on nii tänavatöö, individuaaltöö, grupitöö kui kogukonnatöö. Noorte Tugila programmi juhtinud Heidi Paabort märgib, et mobiilne noorsootöö on olnud tõhus lähenemine väga erineva profiiliga noortele, sõltumata noore soost, haridustasemest või kogukondlikust kuuluvusest. “Programmi tegevused olid suunatud noorte võtmepädevuste arendamisele, mis toetaks üldist eluga toimetulekut. Analüüsidele tuginedes joonistusid olulisemate teemadena välja otsuste tegemise, eesmärkide seadmise, probleemide lahendamise, enesemotivatsiooni ja enesehinnanguga seotud teemad” täiendab Paabort.
Programmis küsiti läbivalt ka noorte tagasisidet. Kõige suurema muutusena tõid noored välja tajumist, et peavad oma eluga midagi ette võtma – sellist tagasisidet andis ligi veerand programmis osalenud noortest. Lisaks saadi paremini aru, mis pakub huvi või leiti sobiv töö. Noored tõid positiivsena välja ka nendega tegelenud täiskasvanute hinnanguvaba suhtumist ning toetava täiskasvanu leidmist.
Mitteõppivate- ja töötavate noorte toetamine jätkub kohalikes omavalitsustes erineval kujul ka pärast programmide rahastusperioodi lõppu.
Saadud kogemusi ja häid praktikaid on arvesse võetud uue perioodi tegevuste planeerimisel. Nimelt arendavad Haridus- ja Teadusministeerium, Sotsiaalministeerium, Haridus- ja Noorteamet ning Sotsiaalkindlustusamet valdkondadeülest lähenemist, kuidas senisest veelgi tõhusamalt toetada NEET-olukorras ja NEET-riskis olevaid noori. Selleks loodi valdkonna partneritega koosloomes Sotsiaalse Innovatsiooni labori juhtimisel „Valdkondadeülene NEET-olukorrs noorte toetamise ja teenuste koostöömudel kohalikele omavalitsutele“, mis valmis 2021. aastal. Mudelit kohandati kohalikele omavalitsustele ning 2022. alustati nelja kohaliku omavalitsusega mudeli piloteerimist. Piloteerimise tulemuste pinnalt tehakse mudelis vajalikud muudatused ja leitakse parimad lahendused, kuidas kohalikes omavalitsustes toetada NEET-olukorras ja NEET-olukorra riskis noori. Mudeli loome ja selle rakendamine on üks osa Noortegarantii Eesti tegevuskava 2027 tegevustest. Kohalikele omavalitsustele kohandatud mudeliga saab tutvuda siin.
“Noorte Tugila”, “Hoog sisse” progragrammide tegevusi ning koosloomes valminud “NEET-olukorras noorte toetamise ja teenuste koostöömudel kohalikele omavalitsustele” raamistiku loomist rahastati haridus- ja teadusministri kinnitatud ning Haridus- ja Noorteameti poolt elluviidava Euroopa Sotsiaalfondist kaasrahastatud programmi „Tõrjutusriskis noorte kaasamine ja noorte tööhõivevalmiduse parandamine“ raames.