Saaremaa Gümnaasiumi õpetaja Ülle Kreose algatatud rahvusvaheline veebipõhine koostööprojekt “ALL ABOUT THE SEAS (around our countries)“ ehk eesti keeles “Kõik meid ümbritsevate merede kohta” oli üks kahest Eesti eTwinningu 2023. aasta projektivõistluse parimast projektist. Projektiga said 162 õpilast Eestist, Kreekast, Portugalist, Türgist ja Leedust teadmisi meid ümbritsevatest meredest, nende tähtsusest ja kasutamisest, reostusest ja muust meredega seonduvast. Saadud teadmiste põhjal koostasid õpilased rahvusvahelistes meeskondades koos partneritega erinevaid merekaarte nii looduse ja mereelustiku kui ka majandustegevuse ning reostuse kohta. Loodud kaartidest koostati interaktiivne mereatlas.
Projekti käigus suhtlesid õpilased omavahel eTwinningu foorumis European School Education platvormil ning kohtuti partneritega virtuaalsetel veebikohtumistel. Lisaks räägiti projekti käigus internetiturvalisusest, tehti videoid, plakateid, logosid ja tutvuti koostööpartnerite jõulukommetega. Korraldati praktilisi tegevusi looduse ja ranniku puhastamiseks, tehti veeteste, meisterdati prügikolle ja veel palju muud.
Selles projektis ühendati erinevate õppeainete teadmised ühtseks tervikuks, saadi teadmisi ja oskusi majandusest, geograafiast, bioloogiast, keemiast, füüsikast, IT-s ja inglise keeles. Tehti koostööd erinevate aineõpetajatega.
Projekti tulemusena valmis e-ajakiri projekti tegevuste kohta, mis sisaldab ka Mereatlast
Ülle Kreosega vestles eTwinningu programmijuht Kätlin Lepa.
Kuidas jõudsid eTwinninguni? Millest rääkis Sinu päris esimene projekt?
eTwinningusse sattusin juhuse tahtel, ühe koolituse käigus tegin endale keskkonda kasutaja ja paar aastat hiljem kutsuti mind osalema projektis “The Plants Around Us”. Selle käigus koostasid õpilased 100 taime kohta ühistööna e-raamatu, mis sisaldas infot nende taimede tunnuste ja kasutamise kohta. Algus oli raske, aga ka väga põnev. Tänu toetavatele partneritele ja tublidele õpilastele tulime toime. Imekombel tunnistati see projekt tolle aasta Eesti parimaks eTwinningu projektiks.
Oled läbi viinud üle 20 projekti. Kui võrdled esimesi projekte praegustega, siis millist muutust oled märganud?
Esimesest edukast projektist tekkis hasart, olid olemas head partnerid, kellest osadega teeme siiani koostööd. Enam ei kujuta ette ühtegi kooliaastat ilma vähemalt ühe eTwinningu projektita.
Võrreldes esimeste projektidega on arenenud arvuti kasutamise oskus ja julgus erinevaid veebivahendeid katsetada, tekkinud on võrgustik erinevate riikide õpetajatest. Igas järgmises projektis õpin midagi uut, õpivad ka õpilased. Oleme koostanud suurel hulgal õppemänge ning tööjuhendeid, e-raamatuid ja ajakirju, mida saab ka hiljem kasutada. Näiteks saab kasutada viiekeelset meresõnastikku, õppemänge kaardi õppimiseks.
Kui alguses olin projektides ise ka õppija rollis, siis nüüd saan teisi õpetajaid aidata ja juhendada. Nüüd planeerin kursusi nii, et projektitegevused kuuluvad õppetöö hulka. Kui alguses liitusin teiste ettevalmistatud projektidega, siis nüüd olen ise algataja ja planeerija.
Kuidas Sinu meelest eTwinning arendab õpilaste ja õpetajate digipädevusi?
eTwinningu projektides tegeletakse alati digioskuste ja digiturvalisuse teemadega ja loomulikult täienevad ka sellealased teadmised. Suureneb julgus ja oskus kasutada erinevaid veebipõhiseid töövahendeid.
Milline on läbi aegade olnud Sinu lemmik töövahend eTwinningu projektides?
Lemmikud on näiteks Book Creator ja Genially, aga igaks tegevuseks saab leida just selleks kõige paremini sobiva digitaalse tööriista.
Mida eTwinningu projektid on andnud Sulle õpetajana? Mida annavad õpilastele?
Minu jaoks on rahvusvahelised eTwinningu projektid kaasa toonud avarama silmaringi, paremad oskused tunde huvitavamaks ja mitmekesisemaks muuta, toreda lõimumise võimaluse erinevate õppeainete vahel. See on andnud ka mitmeid uusi sõpru erinevatest välisriikidest, võimaluse osaleda põnevatel koolitustel nii Eestis kui välismaal.
Õpilastele annab see põnevamad ja mitmekesisemad tunnid, võimaluse ja julguse suhelda enda eakaaslastega välisriikidest, samuti palju uusi teadmisi ja oskusi.
Mida soovitad alustavale eTwinnijale, kes võib-olla veel pelgab oma esimest projekti alustada?
Ole julge, alusta väikestest, lühiajalistest projektidest! Katseta uusi veebivahendeid, ole mänguline! Küsi abi partneritelt või eTwinningu mentoritelt, kui millegagi hätta jääd!
eTwinning on nii põnev maailm, seda tasub avastada!
Olulised lingid:
eTwinning on Erasmus+ programmi alla kuuluv võrgustik ja kogukond, mis võimaldab õpetajatel, õpilastel ja lasteaialastel üle Euroopa luua veebipõhiseid koostööprojekte, jagada kogemusi ning saada uusi teadmisi Euroopa haridusportaali European School Education platvorm (ESEP) kaudu.