Autor: Marleen Allemann
Kas oled mõelnud, kui põnev ning oluline on end kursis hoida värskeima teadmisega, mis puudutab Eesti noori ja noortevaldkonda? Aga kuidas seda hõlpsasti teha? Siin tuleb appi Eesti noorteuuringute andmebaas!
Eesti noorteuuringute andmebaas Haridusportaal toetab teadmusringlust noortevaldkonnas, olles väravaks noorteuuringute ja muude noori ning noortevaldkonda puudutavate teaduslike publikatsioonide juurde. Andmebaas täieneb jooksvalt, kuid hõlmab juba praegu märkimisväärsel hulgal erinevaid väljaandeid. Nimelt on 2023. aasta sügise seisuga võimalik andmebaasist leida ligi 800 viimastel aastatel ilmunud publikatsiooni, mis käsitlevad Eesti noorte ja noortevaldkonna olukorda eri nurkade alt. Andmebaas sisaldab nii uuringuraporteid, teadusartikleid, Eesti kõrgkoolides kaitstud bakalaureuse-, magistri- ja doktoritöid kui ka kogumikke ja muid materjale. Enim (üle 500) leiab andmebaasist just üliõpilastöid, aga ka teemakohaseid uuringuid on andmebaasi kokku kogutud juba üle 100. Valdav enamus ehk veidi üle 600 publikatsiooni on eestikeelsed, ingliskeelsete tööde puhul on üldjuhul võimalik tutvuda eestikeelse lühiülevaatega.
Põnevat teadmist Eesti noorte ja noortevaldkonna kohta on võimalik ammutada väga mitmekesistel teemadel alustades noorsootööst ja noorte osalusest ning lõpetades tehnoloogia, tööelu ning võrdsete võimalustega. Andmebaasis on rohkete publikatsioonide hulgas orienteerumiseks abiks mitmed sildid ja filtrid, mis võimaldavad lugejal otsides kiiremini jõuda just talle huvi pakkuvate teemadeni.
Arvestades andmebaasi koondatud materjali mitmekesisust, leidub seal kasulikku ja kõnetavat nii noorteuurijate, üliõpilaste, valdkonna praktikute-spetsialistide kui ametnike ning ka teiste huviliste jaoks. Näiteks võib noortevaldkonna töötaja kergelt üles leida publikatsioonid, kust ammutada inspiratsiooni noorte osaluse toetamiseks või digivõimaluste rakendamiseks noorsootöös, aga ka selle jaoks, et kaasata erivajadusega noori senisest enam huvitegevusse. Samuti on huvilistel võimalik tutvuda mitmete väljaannetega, mis keskenduvad meedia rollile ja mõjule noorte eludes. Või miks mitte viia end kurssi, milline on meie noorte finants- ja tarbimiskäitumine? Samamoodi sisaldab andmebaas ka töid, mis käsitlevad noorte tervisekäitumist või suhet sõltuvusainetega ning võimalusi sõltuvuste ennetamiseks. Erilisemate leidudena võib veel välja tuua ka lõputöö, milles uuriti naeru noorte netikeeles, aga ka publikatsioone, mis keskenduvad nt koguduse/kristluse rollile noorte elus. Tõepoolest igaühele midagi!
Kõik need mainitud teemad on vaid osa rikkalikust sisust, mida andmebaasist leida võib, nii et kõik on oodatud andmebaasiga tutvuma ja otsima sealt just endale huvipakkuvat. Mis eriti põnev – noorteuuringute andmebaas on aina uuenev ja peegeldab ühtlasi noortes ning noortevaldkonnas toimuvaid muutusi, aga ka laiemaid ühiskondlikke trende. Nii on viimasel paaril aastal andmebaasi lisandunud mitmeid publikatsioone keskkonnateadlikkuse teemal ning aina enam tähelepanu on töödes saanud ka rahatarkus. Jääb vaid üle ärksa pilguga jälgida, millised saavad olema järgmised intrigeerivad uurimisteemad!
Noorteuuringute andmebaasi loomist ja käigus hoidmist kaasrahastatakse Euroopa Sotsiaalfondist.