Noorte omaalgatus on noorte mõtetest alguse saanud ideede arendamine ja elluviimine noorte endi poolt. Tegemist on algatustega, kus noor enda initsiatiivil ning talle loodud tugisüsteemi toel viib ellu positiivseid muutuseid omandades seeläbi väärtusliku ja mitmekülgse õpikogemuse.
Tähtis on mõista, et sellistele ootustele vastavad oskused ei juurdu noortes üleöö ning eriti oluline on toetatud omaalgatuste võimaldamine just nendele noortele, kes varasemalt pole initsiatiivi üles näidanud või on nt NEET staatuses – mittetöötavad või haridust ega kutset mitteomandavad noored.
Just neile on professionaalselt toetatud omaalgatuslik kogemus kõige võimestavam. Noorte toetamiseks ning väärtuste kujundamiseks on vajalik nii riiklik kui ka kohaliku omavalitsuse teadlik noorsootöö alustalade toetamise jätkamine.
Noorte omaalgatuste väärtustamine st noortele tugisüsteemi ja rahaliste võimaluste loomine ning noorte kaasamine sellega seotud otsustusprotsessidesse loob ühiskonnale lisandväärtust. Lisaks aitab see noortel tajuda end täisväärtuslike ühiskonna liikmetena ning see annab neile juurde julgust oskuslikult ellu kutsuda positiivseid muutuseid.
Noorte omaalgatuste toetamine aitab kujundada ettevõtlikku elustiili. Siiski on oluline siinkohal mõista, et ettevõtlik elustiil noorte omaalgatuste kontekstis erineb oluliselt tavapärasest “ettevõtluse” mõistest. Kui ettevõtluses on olulisel kohal lisaks kasumile ka teatav käegakatsutav tulemus, siis noorte omaalgatuste kontekstis on fookuses noore initsiatiiv positiivset muutust luua ning vastavasisulisest tegutsemisest tulenev õpikogemus, mis toetab noort ettevõtlikuks kujunemisel. Sellise protsessi juhtimine eeldab aga asjatundlikku ja pädevat suunamist ning rahalist tuge. Professionaalse juhendamise toel, kus noori toetavad nii taotlemise, idee elluviimise kui ka analüüsi vältel vastavasisulise ettevalmistusega juhendajad vähendab ohtu negatiivseteks kogemusteks, mis edasist arengut ja panustamissoovi pärsiks. Seega loob noorte omaalgatuste toetamine jätkusuutlikku väärtust, mis mitte ainult ei anna noortele võimalust lahendada nende (ja tihti ka kohaliku omavalitsuse) jaoks olulisi tänaseid kitsaskohti vaid positiivse kogemuse tulemusena on noored jõustatud ka edaspidi ühiskonda panustama ning teavad, et nende initsiatiivil on mõju.
Noorte omaalgatuste toetamine on Noorsootöö seaduse kohaselt antud eelkõige kohaliku omavalitsuse pädevusse. Omaalgatuste toetamine on riiklikult üheks prioriteetseks teemaks olnud tänaseks tuttavaks saanud vormis alates aastast 2016, mil Euroopa Sotsiaalfondi ning Eesti Avatud Noortekeskuste Ühenduse toetusel “NopiÜles!” projektifond loodi. 2019. aastal lisandus sellele projektikonkurss “Ideeviit”. Täna on igas omavalitsuses noori, kes on ühel või teisel viisil riiklike meetmete kaudu vastavasisulise mõtestatud kogemuse saanud. Omaalgatuslikke projekte toetavad järjest enam tõusvas trendis ka kohalikud omavalitsused koostöös noortekeskuste või noorte osaluskogudega. Toetuse vormiks on enamasti vastavasisulised toetusmeetmed (nt projektikonkursid), kus raha eraldamine on kas valla- või linnavalitsuse enda või mõne muu asutuse/organisatsiooni korraldada.
Kuidas toetada noorte omaalgatust?
Omaalgatuste toetamine ei nõua kohaliku omavalitsuse eelarvest mitmesaja tuhande euro suuruseid vahendeid – vastavalt omavalitsuse võimekusele on äärmiselt oluline selline eelarverida noorte toetuseks leida. See kinnitab noortele nende initsiatiivi olulisust. Omaalgatuse toetamisest tasub mõelda kui investeeringust tulevikku. Andes noortele võimaluse võimalikult varajases eas ennast teostada läbi ideede realiseerimise, siis loob see kasvulava aktiivse kodaniku kasvatamiseks ning tekitab suuremat seotust kodukohaga. Näiline kokkuhoid ei kaalu üle noorte omaalgatustest tulenevat mõju, mille kasu ilmneb kohalikele omavalitsustele ka aastate pärast kui noored, kes on tundnud end kodukohas väärtustatuna tahavad ka hiljem kohaliku omavalitsuse arengusse panustada.
Kui varasemalt on noorte nõustamises kesksel kohal olnud ka füüsilised kohtumised, siis eelmise aasta kogemus näitas, et noori on võimalik juhendada väga edukalt ka veebilahenduste kaudu. Noorte omaalgatuste seostest ja erinevustest ettevõtlikkuse ja ettevõtlusega saab kuulata Haridus- ja Noorteameti ning Eesti Noorsootöötajate Kogu koostööprojektina salvestatud uues “Noorsootööjutud” taskuhäälingu osas.
Noortealgatuste toetamine täidab Noortevaldkonna arengukava eelnõus aastateks 2021-2035 määratletud prioriteetset eesmärki: “Noored on loov ja ühiskonda hoogsalt edasiviiv jõud – hariduse, kultuuri, majanduse, keskkonna ja teiste valdkondade edenemise nügijad ning eestvedajad”.
Lisainfo: Kristiina Valk / kristiina.valk@harno.ee / tel 5845 5345