Noorsootöötaja kutse taotlemise kevadvoor on avatud veel kuni 8. maini, osakutse taotlemine 2. juunini, ning kui sina ei ole veel otsusele jõudnud, kas taotlus esitada või mitte, ja milline neist, on artikkel mõeldud just nimelt sulle.
Appi, milline neist?
Üsna sageli tuleb kutse taotlemine kõige esimesena päevakorda siis kui on soov töötada malevas või noortelaagris. Noorsootöö seadus ütleb, et kui laager või malev kestab vähemalt 6 ööpäeva, on töötamiseks laagrikasvataja või -juhataja kutse kohustuslik. Samuti nõutakse kutse olemasolu Malevasuve taotlusvoorus. Kutse taotlemise lehel olev nimekiri kutsetasemetest võib esimese hooga päris segadusse ajada. Milline neist on õige? Kuidas valida? [1] [2] [3]
Hetkel Eestis kehtiva kutsestandardi järgi on noorsootöötajatel võimalik taotleda kutset kolmel erineval tasemel. Kutse eduka taotlemisega tõendab noorsootöötaja, et tal on olemas oskused, teadmised ja pädevused vastava taseme töökohal töötamiseks. [3]
Noorsootöötaja kutse tase 4
Lihtsamalt öeldes on tase 4 mõeldud noorsootöötajatele, kes peamiselt töötavad noortega otseses kontaktis. Nt, töötaja noortekeskuses, huvijuht koolis (see küll oleneb konkreetsetest tööülesannetest), ringijuhendaja vms rollis töötav inimene.
Oluline on oskus enda tööd planeerida, analüüsida ning reflekteerida, ehk kuidas ja mismoodi noortega tehtavad tegevused tegelikult vajalikud ja olulised on.
Antud kutse puhul on oluline, et lisaks teistele oskustele ja pädevustele on kutse taotleja teadlik näiteks ka alaealiste ohutuse tagamiseks vajalikest nõuetest ja oskab neid oma igapäevatöös rakendada. [4] [5]
Kõik noorsootöötaja tase 4 kutse saanud omavad ka laagrikasvataja osakutset (st, seda eraldi taotlema ei pea).
Noorsootöötaja kutse tase 6
Tase 6 all on olemas justkui kõik samad aspektid, mis eelmises punktis, kuid olulisteks lisandusteks on oskused meeskonna või organisatsiooni juhtimisel ning praktilisel kohaliku tasandi noorsootöö korraldamisel. See tase on sobilik noorsootöö keskuste juhtidele, kooli huvijuhtidele või teistele, kelle töös on kontaktnoorsootööst suurem roll juhtimisel ja strateegilisel tegutsemisel. [6]
Kõik noorsootöötaja tase 6 kutse saanud omavad ka laagrikasvataja-juhataja osakutset (st, seda eraldi taotlema ei pea).
Noorsootöötaja kutse tase 7
Kõige enam tekitab küsimusi ja segadust tase 7. See tase on sobilik noorsootöö valdkonnas tegutsevatele inimesele, kes oma põhitööna noortega enamasti kokku ei puutu, vaid kes tegelevad kohalikul, riiklikul või rahvusvahelisel tasandil noortevaldkonna arendamisega. Kokkuvõtlikult, sel tasemel tegutsevad need inimesed, kes loovad noorsootöö pakkumiseks võimalusi, edendavad noortevaldkonda ja koostöö võimalusi ning toetavad töötajaskonna professionaalsust.
See tase sobib nt kohalikus omavalitsuse või riigitasandi töötajatele, suuremate võrgustike ja katuseorganisatsioonide eestvedajatele jms.
Kui kutse taotlemiseks on vajalik esitada lisaks nõutavatele dokumentidele ka portfoolio ning vajadusel osaleda intervjuul, on ainult osakutse taotlemiseks soovituslik lisaks portfoolio esitamisele läbida ka koolitus ning teha kutseeksam. Erandiks on laagrikasvataja tase 4, mille esmakordseks taotlemiseks portfooliot tarvis ei ole. [8]
Noorsootöötaja kutse numbrites
Viimase kümne aasta jooksul on noorsootöötaja kutse kogu taotlejate arv kõikunud aastate lõikes 559 ja 828 vahel. Täpset põhjust, mis taotlejate arvu mõjutab, me antud artiklis pikemalt ei käsitle, kuid statistikale otsa vaadates on näha, et koroona-aastatel kutse andmine üle aastate oluliselt tõusis. Oli rohkem aega selleks, et täita portfooliot , õppida eksamiks ja valmistuda intervjuuks. 2020. aastal esitati 808 taotlust, 2021. aastal 828 taotlust. 2022. aastal vähenes taotluste arv 642 peale. Vähenemise põhjuseks võib olla näiteks see, et vahetus kutse andja. Võimalik, et mõned huvilised lihtsalt ei leidnud infot kutse taotlemise kohta üles.
Lõppenud aasta oli eriline seetõttu, et siis said võimaluse osakutset taotleda ka Ukraina sõjapõgenikud tänu Haridus- ja Teadusministeeriumi, Haridus-ja Noorteameti, Eesti Noorsootöötajate Kogu ning Noorsootöö ja Noorsoohariduse Arendamise Ühingu koostööle.
Kuna laagrikasvataja või -juhataja osakutse omamine on teatud olukordades kohustuslik, pole üllatav, et just neid taotlusi on vahel pea kümme korda rohkem kui kutse taotlejaid. Näiteks eelmisel aastal taotles osakutset kokku 581 inimest, samal ajal kui kutse soovijaid oli 61. Kutse taotlemise rekord jäi 2020. aastasse, kus seda taotles kokku suisa 151 inimest.
Tasapisi, aga sihikindlalt, on aastatega kasvanud tase 7 taotlemine. Aastatel 2010–2018 jäi tase 7 kutse (siia hulka pole arvestatud ülikooliõppe käigus omandatud kutseid) taotluste arv vahemikku 1–4. Viimase nelja aasta keskmine tase 7 saajate arv on 11. Läinud aastal sai tase 7 kokku üheksa inimest.
Üleüldises mõttes on taotlemisel kutse mitte saanute protsent oluliselt vähenenud. Kui aastatel 2017–2018 oli ebaõnnestunute protsent veidi üle 12%, siis möödunud aastal oli see 4,64%. Mis tegelikult tähendab, et kutse taotlemise protsessi ei tasu karta.
Aga ikkagi, miks?
Eri kutsetasemete sisusse sisse piiludes saab kiirelt selgeks, et tegelikult ei ole siinkohal üks teistest kuidagi parem, vaid suurenevate numbrite asemel tuleks pigem vaadata seda, milline kutse sinule oma sisult kõige vajalikum on. Ja siit ka teine sagedasti esitatav küsimus: “Milleks mulle üldse kutset vaja kui ma laagrit või malevat ei tee?”
Põhjuseid saab olla erinevaid. Juba praegu on tööandjaid, kes oma töötajatelt kutset nõuavad või ka eri palgatasemed kutse olemasoluga sidunud on. Samuti on siin-seal spekuleeritud, et mõne aja möödudes võib noorsootöötaja kvalifikatsiooni nõue suisa kohustuslikuks muutuda, kuid kutsest on kasu ka siis kui keegi seda sinult ei nõua.
Esiteks on kutseportfoolio koostamine suurepärane võimalus pisut aeg maha võtta ning päriselt analüüsida ja ehk märgata, mida ägedat oskad ning suudad, millised keerulised olukorrad tegelikult väga professionaalselt ära lahendasid ning milles end veel tulevikus arendada saaksid. Kutse olemasolu annab tegelikult tõendi sellest, et oledki päriselt pädev noorsootöötaja, saad selle toel keerulistes olukordades argumenteerida ja oma ekspertsust tõendada, kui selle keegi peaks kahtluse alla seadma. Ja näiteks, kui sinu tööandja seda veel taibanud teha ei ole, ka ise palka juurde küsima minna. Kutse olemasolu annab enesekindlust ja julgust. Esita oma kutsetaotlus SIIN [9].
Noorteseire blogi kaasrahastatakse Euroopa Sotsiaalfondist.
[1] Riigi Teataja: Noorsootöö seadus
https://www.riigiteataja.ee/akt/NTS
[2] Haridus- ja noorteamet: Malevasuvi
https://harno.ee/malevasuvi
[3] Eesti Noorsootöötajate Kogu: Noorsootöötaja kutse
https://enk.ee/noorsootootaja-kutse/
[4] Kutsestandardid: Noorsootöötaja, tase 4 https://www.kutseregister.ee/ctrl/et/Standardid/vaata/11097880
[5] Eesti Noorsootöötajate Kogu: Noorsootöötaja kutse tasemed: Millist kutset taotleda? https://enk.ee/noorsootootaja-kutse-tasemed/
[6] Kutsestandardid: Noorsootöötaja, tase 6 https://www.kutseregister.ee/ctrl/et/Standardid/vaata/11097905
[7] Kutsestandardid: Noorsootöötaja, tase 7
https://www.kutseregister.ee/ctrl/et/Standardid/vaata/11097933
[8] Eesti Noorsootöötajate Kogu: Laagrikasvataja (ja-juhataja) esmakordne taotlemine
[9] Konkursiveeb
https://konkursiveeb.edu.ee/ee/Sisene