Nimi: Vassili Tunjov
Gümnaasium: Narva Kreenholmi Gümnaasium
Sihtriik: Holland
Sihtkõrgkool: Delft University of Technology
Eriala: lennundustehnika
Stipendiumi saamis aasta: 2016
Olen Vassili Tunjov ja pärit Narvast, kus käisin Narva Kreenholmi Gümnaasiumis. Pärast gümnaasiumi lõpetamist 2016. aastal kolisin Hollandisse Delfti, et õppida aerokosmose inseneriteadust (Aerospace Engineering). Tunnen erilist huvi kosmose missioonide analüüsi ja lennudünaamika vastu. Sain bakalaureusekraadi 2020. aasta juulis ja praegu töötan oma magistritöö projektiga. Lisaks läbisin erialase praktika Euroopa Kosmoseagentuuri (European Space Agency, ESA) külalisuurijana. Kui ma ei tegele õppetööga, meeldib mulle sõpradega aega veeta, joosta ja lindy hopi tantsida (ideaalis kõik korraga).
Miks just aerokosmose inseneriteadus ja kosmoselennundus?
Juba 7. klassis teadsin, et tahan saada inseneriks. Olen pärit inseneride perekonnast ja mind on alati huvitanud, kuidas asjad toimivad. Vaatasin lapsepõlves palju Discovery Channelit ja Discovery Science’i. 12. klassis valisin aerokosmose eriala, sest mind köitsid lennundus ja kosmos. Bakalaureuseõppes sain laiaulatusliku ülevaate lennundus- ja kosmosetehnika erinevatest aspektidest. Magistriõppes pidin aga valima konkreetse suuna. Valisin kosmosevaldkonna, sest see on minu arvates väga romantiline ja ka tulutoov. Mind huvitas, kuidas viia kosmoseaparaat soovitud kohta kosmoses (näiteks kuule, teisele planeedile, asteroidile või Lagrange’i punkti). See on osa missioonianalüüsist (Mission Analysis), mis on lennudünaamika (Flight Dynamics) alamvaldkond.
Kuidas ma sattusin TU Delfti?
Eestis ei ole ühtegi lennundus- ja kosmosetehnikakooli, seega pidin otsima sellise kooli välismaalt. Otsisin internetist ja leidsin TU Delfti (Delfti Tehnikaülikooli), kus on Euroopa parim ja üks maailma parim aerokosmose teaduskond. Kandideerimisprotsess oli lihtne, nii et otsustasin proovida. Jaanuaris läbisin esimese valikuosa, seejärel kutsuti mind märtsis sisseastumiseksamitele, mille samuti läbisin. Aprillis võeti mind ülikooli vastu.
Delfti linnast ja ülikoolist
Delft on armas ja rahulik linn, millel on rikas ajalugu ja palju võlu. Mulle meeldib ka see, et Delft on lähedal teistele suurematele linnadele nagu Haag ja Rotterdam, kus on rohkem vaba aja veetmise võimalusi. Kui ma alustasin õpinguid TU Delftis, jätsid mulle ülikoolilinnak, rajatised ja professorid kustumatu mulje. Samuti avastasin, kui kõrgetasemelised ja kvaliteetsed on TU Delfti teadusuuringud ning kuidas mõned teedrajavad tehnoloogiad kosmoses ja muudes valdkondades on siin loodud. Delftis õppimine ja elamine on olnud minu jaoks rahuldust pakkuv ja meeldiv kogemus.
Aerokosmose teadus on väga mitmekesine valdkond, mis hõlmab palju erinevaid erialasid. Mulle meeldib seda kokku võtta nii, et kõik, mis lendab ja mida teevad inimesed, kuulub aerokosmosetehnika alla. Nagu ma juba mainisin, on bakalaureuseõpingud Delftis üsna üldised ja võimaldavad üliõpilastel uurida erinevaid teemasid, et näha, mis neile kõige rohkem meeldib. Minu jaoks oli see kosmoselennundus. Hollandi ülikoolis TU Delftis õppimine nõuab palju keskendumist ja pühendumist, sest õppetöö on intensiivne ja materjalid mahukad. Lisaks omandad läbi õppetöö erinevaid oskusi, mida hiljem tööturul väärtustatakse. Võin kindlalt öelda, et õppimine TU Delftis aitas mul saada praktikakoha Euroopa Kosmoseagentuuris (ESA/ESOC Darmstadtis, Saksamaal), kus veetsin kuus kuud Jupiteri kiirgusmudeli väljatöötamisel, mida nüüd kasutatakse Jupiteri süsteemi suunatud missioonide (näiteks JUICE) planeetide kaitse analüüsimisel. Pärast edukat praktikat nõustusin tegema seal oma magistritöö teemal “Optimisation of Mega-Constellation Design”, mida plaanin kaitsta septembris-oktoobris 2023. aastal.
Mida soovitad neile, kes planeerivad õpirändele minekut või kahtlevad, kas minna välismaale või mitte?
1. Ärge laske hirmul end peatada. Kui olete oma valikus kindel ja tunnete et see on teie kirg, saate välismaal õppimisega hakkama. Sõltuvalt olukorrast võib see nõuda lisapingutusi, kuid see on seda väärt.
2. Mõelge hästi läbi oma rahaliste vahendite kasutamine ja planeerige kulutusi. Rahaga ei pruugi osta õnne, kuid õpingud on edukamad, kui olete rahaliselt kindlustatud. Otsige kõiki võimalikke toetuse ja stipendiumi saamise võimalusi: stipendiumid Eestis (nt NÕSi stipendium) ja välismaal (nt oma ülikoolist), õpingute rahastamine kohaliku omavalitsuse poolt jne.
Rohkem infot stipendiumi kohta: https://harno.ee/noore-opetlase-stipendium