Nimi: Kaisa Arumeel
Gümnaasium: Tallinna Prantsuse Lütseum
Sihtriik: Rootsi
Väliskõrgkool: University of Gothenburg
Eriala: tarkvarainseeria ja haldamine (software engineering and management)
Stipendiumi saamise aasta: 2022
Õpin alates 2022. aasta septembrist Göteborgis tarkvara arenduse ja juhtimise (software engineering and management) erialal. Kui päris ausalt öelda, valisin ülikooliõpinguteks Rootsi, sest teised riigid tundusid liiga tüüpilised ning soovisin omal nahal kogeda, kas elu Skandinaavia maades on tõesti nii imeline. Pealegi on Göteborg imearmas sadamalinn ja sõidan kooli viis minutit praamiga! Minu eriala on Chalmersi tehnikaülikooli ja Göteborgi ülikooli ühendprogramm. Göteborgi ülikool on üks Rootsi vanimaid, Chalmers aga maailmas kõrgelt hinnatumaid tehnikaülikoole, mis tähendab, et mu koolis on palju vanu traditsioone, ent õppekava on uuenduslik.
Olen erialaga siiani väga rahul, sest pealtnäha tavalise informaatika õppekava taga peitub äärmiselt praktiline ja rahvusvaheline kursus, mis põhineb tiimitöödel, häkatonidel ning juhtimisoskuste arenendamisel. Õppetöö on olnud tõepoolest väga praktiline: kui augustis ei olnud ma kirjutanud oma elus ühtegi rida koodi, siis juba pool aastat hiljem oskan programmeerida lihtsamat arvutimängu. Õpimotivatsiooni suurendab asjaolu, et ülikooli hooned asuvad teaduslinnaku ja paljude mainekate firmade kontorite kõrval. Ettevõtete esindajad käivad tihti just meie kursuselt uusi töötajaid otsimas. Informaatika bakalaureus on minu silmis 21. sajandi ettevõtlikuks inimeseks olemise eeldus ning tean kindlalt, et selle eriala lõpetanuna on tööpõld lai.
Välismaale kolides oli minu suurim hirm, et kursused ei paku mulle piisavalt pinget, ent siiani olen positiivselt üllatunud. Olen saanud proovile panna matemaatika ja loogika, ent harjutanud ka tarkvaraprojektide planeerimist ning tiimitööd.
Teine hirm oli, et jään Eestist kaugeks, kaotan suhted pere ja sõpradega, kuid toimunud on vastupidine. Imelik on see, et peaaegu kõik kursusekaaslased arvavad, et elu Rootsis on palju parem kui nende kodumaal. Minu jaoks muutub Eesti ainult armsamaks ja räägin siinsetele sõpradele, kuidas mitmest küljest on Eesti Rootsist palju parem. Õpiränne on hea võimalus saada mitmes riigis elamise kogemus.
Noore õpetlase stipendium aitab minust vormida laiahaardelist ja avara silmaringiga maailmakodanikku. Olen välismaalt saanud hindamatuid tutvuseid, teadmiseid ja kogemusi, millest kodumaa mugavustes oleksin ilma jäänud.
Kaisa Arumeel
Välismaal õppimise suur pluss on rahvusvaheline suhtlusringkond. Sõpru leida on üldiselt kerge, sest kõik kaasõpilased on samuti välismaale kolinud ning juba loomult julged ja ambitsioonikad. Neile, kes plaanivad mujale õppima minna, soovitan väga võtta osa ülikooli tutvumisnädalast ja kõikidest sellega seonduvatest üritustest. Minu puhul kestis see kokku lausa kolm nädalat ning oli suurepärane viis inimestega tutvumiseks ning vanematelt tudengitelt abi saamiseks.
Olen väga õnnelik, et kandideerisin noore õpetlase stipendiumile, sest ainuüksi kandideerimisprotsess tegi minu jaoks palju selgemaks, miks üldse välismaale minna soovin. Noore õpetlase stipendium aitab minust vormida laiahaardelist ja avara silmaringiga maailmakodanikku. Olen välismaalt saanud hindamatuid tutvuseid, teadmiseid ja kogemusi, millest kodumaa mugavustes oleksin ilma jäänud.
Rohkem infot stipendiumi kohta: https://harno.ee/noore-opetlase-stipendium