Marten Penu, Haridus- ja Noorteameti mobiilse noorsootöö peaekspert
Märtsis 2023 alustas Harno aktiivset mobiilse noorsootöö (mono) arendamist, planeerimist ja korraldamist Eestis. Seejuures oli mul suur au saada Harno esimeseks mono peaeksperdiks. Minu esimene suurem kokkupuude mobiilse noorsootööga toimus juba ülikooli ajal ja kuna huvi selle valdkonna vastu kasvas, alustasin tööd mobiilse noorsootöötajana Pärnu MoNos. Ka minu ülikooli lõputöö „Pärnu mobiilse noorsootöö roll noorte heaolu tagamisel“ keskendus mobiilse noorsootöö mitmekülgsele olemusele ning keerukusele, püüdes leida seoseid noorte heaolu kasvule läbi teenuse.
Võin öelda, et noortega koos ning noorte heaks olen töötanud pea poole oma elust – näiteks treenerina, noorsootöötajana, koolitajana, ürituse korraldajana – ning see on olnud üks ääretult inspireeriv ja motiveeriv teekond.
Tänavatöö käigus sai lause “Kuidas sul päriselt läheb?” minu jaoks uue tähenduse, kui mõni noor (vahel ka pisar silmanurgas) vastas, et keegi pole seda tema käest küsinud või et kedagi ei huvita tema probleemid.
Mono unikaalne tööformaat ei sobi kõigile
Mobiilse noorsootöö juured ulatuvad nii Ameerikasse kui ka Hollandisse, kuid päris eraldi lähenemisena töötati see välja 1970ndate alguses Saksamaal Walter Spechti poolt. Mono eesmärk oli aidata probleemseid noortegruppe kogukonnaga uuesti lõimida. Erinevalt tänapäevast, viisid tol ajal mobiilset noorsootööd ellu kohalikud preestrid. Aja jooksul kujunes mobiilsest noorsootööst välja avatud noorsootöö täiendav osa, mille sihtrühmaks olid riskinoored, kelleni tavameetoditega oli keerulisem jõuda.
Mono ajalooline kontseptsioon koosneb neljast erinevast meetodist: tänavatöö, grupitöö, individuaaltöö ja kogukonnatöö. Kõiki neid nelja seob eesmärk jõuda noorteni, pakkuda neile kvaliteetset ja turvalist suhtlemiskeskkonda, ennetada riskikäitumist ja anda edasi oskusi iseseisvumiseks. Kindlasti on kõigi nelja meetodi suur ühisosa võrgustikutöö, mis tagab noorele parima võimaliku abi, kui seda peaks vaja minema.
Mono viiakse suures osas läbi just tänavatöö raames, mis tähendab, et noortega luuakse kontakt seal, kus nad paiknevad. Olen alati võrrelnud seda veidi müügitööga, kus astudes noortele ligi, pead sa kiiresti selgitama, kes sa oled ning miks sa neid “tülitada” soovid. Ka erinevad uuringud näidanud, et esmamulje kujuneb välja seitsme sekundi jooksul ehk väga piiratud aja jooksul tuleb noorele tõestada, et sa ei tulnud neid ära ajama või loengut pidama, vaid oled siiralt huvitatud, kuidas neil läheb ja kas midagi valmistab ka raskust. Tänavatöö käigus sai lause “Kuidas sul päriselt läheb?” minu jaoks uue tähenduse, kui mõni noor (vahel ka pisar silmanurgas) vastas, et keegi pole seda tema käest küsinud või et kedagi ei huvita tema probleemid.
Lisaks eelnevale peab monotaja suutma teha ka tööd noortega individuaalselt (üks – ühele kohtumised noorega), grupiga, kogukonnaga ning kõikide koostöö- ja võrgustikupartneritega. Selline töö on küll vastutusrikas ning nõuab tihti suurt kogemustepagasit, kuid pakub vastu tohutul hulgal noorte tänulikust ja eneseteostamise võimalusi.
Mobiilne noorsootöötaja peab olema tutvunud mobiilse noorsootöö põhimõtetega, ettevaatus- ja ohutusnõuetega ning seadustega, mis reguleerivad või aitavad tema tööd läbi viia (nt noorsootöö seadus, lastekaitseseadus). Lisaks sellele peab mobiilne noorsootöötaja olema hea suhtleja, oskama hinnata olukorda ning suutma pakkuda noorele kiiresti just temale sobilikku tuge.
Meie sihid ja eesmärgid
Noortevaldkonna arengukava 2021–2035 strateegilise eesmärkide alla kuuluva mobiilse noorsootöö tegevuse eesmärk on toetada noori, kes on erinevatel põhjustel jäänud kõrvale õpingutest, tööturult ja/või täiendkoolitustest ning tõhustada mobiilse noorsootöö ja erinoorsootöö toimimist.
Meie siht on anda hoogu mobiilse noorsootöö levikule ja arendamisele ning koolitada välja uusi spetsialiste, kes oskaks teha oma tööd kvaliteetselt ja jätkusuutlikult. Harno eesmärk on koostöös mono rakendajatega töötada välja erinevaid juhend- ja tugimaterjale ning luua mobiilsest noorsootööst ühine arusaam. Sellised tegevused aitavad näiteks monoga alustavatel KOV-idel ja noortekeskustel oma tegevust paremini sõnastada ja teostada.
Monost laiemalt rääkides on eesmärk jõuda ühise arusaamani, et olenemata ajaloost ei ole see ainult probleemsetele noortele mõeldud teenus. Isegi kui noor ei vaja täna abi, saame anda talle tööriistad tulevikuks, kui peaks kätte jõudma mõni raske hetk.
Kokkuvõtvalt on tähtis mõista, et mobiilne noorsootöö on ennetava suunaga tegevus, millest vastavalt noorsootöö seadusele ja vabatahtlikkuse printsiibile võivad osa saada kõik noored. Monost laiemalt rääkides on eesmärk jõuda ühise arusaamani, et olenemata ajaloost ei ole see ainult probleemsetele noortele mõeldud teenus. Isegi kui noor ei vaja täna abi, saame anda talle tööriistad tulevikuks, kui peaks kätte jõudma mõni raske hetk. Selline ennetamine, varajane märkamine ning võimaluste tutvustamine on üheks oluliseks võtmeks, et noor saaks iseseisvalt luua endale just sellise tuleviku, nagu tema soovib. Seega hea noor, kui märkad mobiilset noorsootöötajat, astu talle julgelt ligi, sest tema eesmärk on pakkuda Sulle tuge, teadmisi ning kontakte. Kui tunned, et ka sinu piirkonnas võiksid tegutseda mobiilsed noorsootöötajad, siis anna sellest märku oma lähedal asuvale noortekeskusele või KOV-ile, kes saavad teenuse väljatöötamisel küsida abi Harnolt.