Sellele ja teistele kvaliteediga seotud küsimusele otsib meie järjekordses blogiloos vastust Harno noortevaldkonna kvaliteedi projektijuht Kuldar Adel.
Kvaliteet ei teki iseenesest, vaid eeldab teadlikku juhtimist. Kvaliteedijuhtimine on tervikprotsess, mille eesmärk on järjepideva tegevusega tagada ja parandada kvaliteeti. See on pidev tegevus, mis koosneb kvaliteedi hindamise läbiviimisest, tegevuskava koostamisest kvaliteedi tõstmiseks, parendustegevuste elluviimisest ning nende tulemuste hindamisest.
Noorsootöö valdkond on struktuurselt piisavalt arenenud ning noorsootöö kui elukutse on välja kujunenud. Arengutest tulenevalt on tekkinud ka huvi ja vajadus määratleda ning arendada kvaliteeti. Selle jaoks on Haridus- ja Noorteameti (Harno) eestvedamisel välja töötatud noorsootöö kvaliteedi mõõtmise ja hindamise süsteem.
Noorsootöö kvaliteedi hindamissüsteem võimaldab noorsootöö peamisel korraldajal – kohalikul omavalitsusel (KOV) – hinnata noorele loodud võimalusi noorsootöös ning nende kvaliteeti. KOV on noorsootöö kvaliteedi hindamisel praktiline kasusaaja. KOV seisukohalt võimaldab kvaliteedihindamine näidata noorsootöö tulemuslikkust ja selle tegijate pädevust, mis omakorda parandab valdkonna mainet ja rahastamist. Kvaliteedi hindamisele peaks järgnema parandustegevuse kavandamine ja elluviimine.
Noorsootöö kvaliteedi hindamismudel on töövahend kohalikule omavalitsusele, mille abil saab kaardistada noorsootöö tugevusi ja arendamist vajavaid valdkondi, tulemuste põhjal planeerida edasist arengut ning jälgida edusamme. Noorsootöö kvaliteedi hindamismudel töötati välja Haridus- ja Noorteameti, Ernst & Young Baltic AS ning noortevaldkonna partnerite koostöös 2010. aastal ning seda uuendati 2019. aastal.
Hindamises osalemine on omavalitsustele vabatahtlik. Noorsootöö kvaliteedi hindamise käigus võrreldakse vallas või linnas tehtavat noorsootööd nn hea praktikaga, mis kajastub hindamismudelis. Kvaliteedihindamine koosneb kahest osast: enesehindamisest ja välishindamisest. Enesehindamise puhul hindavad noorsootöö kvaliteeti omavalitsuse noorsootöö osapooled ise, välishindamise puhul ka välised eksperdid (nt teiste omavalitsuste noorsootöö-, spordi- või kultuurispetsialistid, riigitöötajad, noorsootöötajad jt).
Noorsootöö kvaliteedi hindamise läbiviimise toetamiseks pakume kohalikele omavalitsustele koolitusi ja konsultatsiooni. Samuti koolitame välishindajaid ning aitame neid kokku viia kvaliteedihindamist läbi viia soovivate omavalitsustega.
Vaata lähemalt: harno.ee/noorsootoo-kvaliteedi-hindamismudel

Kui sul tekkis noorsootöö kvaliteedihindamise teemal küsimusi, siis kirjuta meile aadressil info@harno.ee ja märkida pealkirjas “noorsootöö kvaliteet”.