Artikli autor: Airi Park
Ühes arutelus tehakse nalja, et tuleks luua noortekeskus konteinerisse. Samal ajal teises piirkonnas on see idee juba teostamisel. See näitab, et ükski idee ei ole liiga ulmeline noortevaldkonna jaoks, tuleb vaid leida noored, kes innuga ideed eest veavad ja töötaja, kes suudab meele avatud hoida. Just nii Toila valla noorsootööjuht Maarja-Liisa Lepsalu ja tema noorteaktiiv tegutsesidki.
1. juunil 2023 sai punkti Toila mobiilse noortekeskuse loomine merekonteinerisse. See oli pikk protsess, mis kestis ligi kaks aastat, kuid noored ei väsinud ega kadunud, vaid käisid selle tee koos Maarja-Liisaga lõpuni välja. Merekonteineri idee faasis olid noored öelnud, et bussi nad ei soovi, kuna see on juba Saaremaal olemas (vt lisa siit). See rõõmustab jällegi mind, kuna teadmine nutikatest mudelitest on levimas, ka noorte seas.
Eesmärgiga tutvustada nutikaid mudeleid, toimus sellel kevadel kokku 7 seminari, kus osales kokku 98 inimest, sooviga saada rohkem teada loodud mudelitest ning loodetavasti saadi ka indu ise neid praktiseerima asuda. Viimane neist seminaridest toimus Toilas, kus sai kõrvuti tutvuda nii Saaremaa mobiilse noorsootöö bussiga kui ka vastavatud Toila merekonteiner-noortekeskusega. See oli eriline kogemus, kuna näitas suurepäraselt, et ühte eesmärki – noorteni jõudmist – on võimalik täita mitmel viisil ja ei tasu raamidesse kinni jääda. Jah, merekonteiner on suveprojekt ja talvel on see ilmastikuolude eest hoiul, kuna selles ei ole kütet, aga seeläbi saab seda kasutada aastaid ning osaajaline kasutamine ei vähenda selle idee väärtust. Käis ju ka haridusminister sellega tutvumas ning kinnitas, et noorsootöö on Eestis väga heal tasemel, kui noored saavad selliseid ideid ellu viia.
Kui nüüd tekkis mõte, et võiks noorte fantaasiat ärgitada, nt taotlusvooru „Noorte Heaks“ ideede genereerimiseks (mis avaneb 10. juulil ja tähtaeg on 14. august), siis tasub tutvuda ka teiste nutikate mudelitega, aga silmas pidada, et neid võib ja isegi tasub enda vajadustest lähtuvalt kombineerida. Nende mudelite puhul saab kindel, olla, et sellisena nad piloteeritud omavalitsustes toimisid, aga neid võib täiendada, et lahendada seda kitsaskohta, mis praegusel hetkel ja kindlas omavalitsuses lahendamist vajab.
„Olgu meie valikud noortekesksed, mitte keskpärased!“ – Maarja-Liisa Lepsalu
Merekonteiner-noortekeskuse loomise raames mängisid olulist rolli eest vedav tiim, kohalik omavalitsus, kogukond, ettevõtted, Eesti Kunstiakadeemia, projektifond jpt. Seega see ei ole kindlasti ühe inimese ettevõtmine, vaid oluline on saada seljataha tugev meeskond, kes toetab tegevuse eesmärki. Seda, et tegu on suure teoga, näitab ka juba saadud tunnustused – „Aasta hea idee“ Ida-Viru tunnustuskonkursil, esitletud EKA Design Showcase 2023 sündmusel kui ühte parimat näidet tudengite ja avaliku sektori organisatsiooni koostöös, tõstetud eduloona esile haridusprogrammis „Ettevõtlik Kool“ ning kindlasti on neid tunnustusi lisandumas.
Kuigi mudelipõhised seminarid on ära toimunud, siis sügisesse on oodata kahe mudeli põhiseid koolitusi. Registreerimine on juba avatud Nooreka koolitusele, mis toimub 6. septembril. Registreerimise info leiab siit. Lisaks on ettevalmistamisel mudeli Infohunt koolitused. Täpsem info augustis.
Kui tunned huvi nutikate mudelite vastu või tekkis küsimusi, siis võta ühendust kirjutades e-posti aadressile airi.park@harno.ee.
Mudelite loomist, mudelipõhiseid seminare ja tulemas olevaid koolitusi rahastatakse Euroopa Sotsiaalfondi programmist “Tõrjutusriskis noorte kaasamine ja noorte tööhõivevalmiduse parandamine”. Mudelid on leitavad veebikeskkonnast nutikadmudelid.harno.ee.