Juuni alguses toimus Prahas rahvusvaheline eTwinningu õpisündmus, mis tõi kokku õpetajaid kogu Euroopast, sealhulgas Külli Holstingu Maardu Gümnaasiumist. Seminaril „eTwinning and Wellbeing at School“ jagati teadmisi ja kogemusi edukatest projektidest ning uute algatuste ideid. Holsting, kes alustab koos Albaania ja Horvaatia kolleegidega uut projekti “European Herbal Garden,” märkis, et kolme päeva jooksul loodi muljetavaldav koostöö ja said teoks põnevad plaanid, mis aitavad ka kodukoha õpilasi rahvusvahelisse keskkonda tuua.
Ideede turg ja meeskondade koostöö
Õpisündmusel viidi läbi “ideede turg,” kus iga osaleja jagas oma ideid ja eesmärke, luues seeläbi meeskondi projektide teostamiseks. Holsting rõhutab, et selline lähenemine võimaldas osalejatel üksteiselt õppida ja panna aluse kindlatele projektiplaanidele. Kuigi arutelud olid mahukad ja mõtteid palju, pakkusid kohalikud mentorid vajalikku tuge projektide struktureerimisel ning lõpptulemusena sündisid mitmed uued koostööprojektid, sealhulgas “European Herbal Garden.” See projekt keskendub erinevate Euroopa maitsetaimede kasvatamisele ja tutvustamisele, pakkudes õpilastele praktilist võimalust loodusteaduste õppimiseks.
Õpilaste sotsiaalsete ja digioskuste arendamine
Projektide käigus puutuvad õpilased kokku ülesannetega, mis nõuavad digioskuste kasutamist, aja planeerimist ja koostööd. Holsting usub, et “European Herbal Garden” aitab neil väärtustada rahvusvahelist suhtlemist ja õppida lugupidamist erinevate kultuuride vastu. eTwinningu projektide kaudu on võimalik avardada õpilaste maailma ja arendada nende sotsiaalseid oskusi, mis on olulised Maardu sarnase mitmekesise kultuuritaustaga linnas, kus paljud lapsed tulevad peredest, võib kohanemine Eesti ühiskonnas olla keeruline. Projektides osalemine arendab õpilastes 21. sajandi jaoks vajalikke oskusi: digivõimekust, meeskonnatööd ja aja planeerimist. eTwinning loob lastele turvalise õpikeskkonna, kus oma tugevusi avastada ja teistelt õppida, pakkudes ühtlasi väärtuslikku sotsiaalset ja kultuurilist kogemust.
Kaasava ja toetava koolikeskkonna loomine
Noored ei mõtle oma käitumisele ega oska end panna teise inimese kingadesse, nad ei taju, et võivad oma tahtmatu või ka tahtliku halva käitumisega kahjustada nii ennast, kaasõpilasi kui ka õpetajaid. Avardades õpilaste maailma suhtlemisel läbi eTwinningu projektide teiste koolide noortega on võimalik avardada noorte mõttemaailma. Seeläbi on võimalik mõjutada ka nende akadeemilist edukust kui ka vaimset tervist.
Julgus astuda projektimaailma
Holstingi sõnul on eTwinningu projektid õpetajatele ja õpilastele võimalus liikuda väljapoole tavapärast õpikeskkonda ning astuda julge samm rahvusvahelisse kogemuste vahetamisse. Kuigi algus võib tunduda keeruline, julgustab ta teisi õpetajaid tegema esimest sammu – liitudes kas mõne juba olemasoleva projektiga või algatades ise uue. Euroopa projektides osalemine aitab õpilastel arendada oskusi, mida on vaja tulevikus toimetulekuks ning annab neile motivatsiooni ja kindlustunde koolitee jätkamiseks.
Oleme oma koolis korduvalt arutanud, kuidas muuta koolikeskkonda pingevabamaks, rahulikumaks, õppimist ja suhtlemist toetavaks keskkonnaks, eTwinningu projektide tegemine teiste koolidega üle terve maailma ja nendes osalemine on üks suurepärane lahendus!
Autorid: Külli Holsting (sisu), Maardu Gümnaasium, Triin Saar (teksti toimetus ja koostamine), eTwinningu projektijuht
eTwinning on lasteaia-, üldharidus- ja kutsekoolide õpetajatele mõeldud virtuaalne platvorm ning koostöövõrgustik. See võimaldab õppida nii Eesti kui ka välismaa kolleegidelt, jagada häid kogemusi ning osaleda koos lastega rahvusvahelistes õpiprojektides. Koostööd saab teha üle 40 riigi kooli või lasteaiaga üle Euroopa. Twinningu programmi elluviimist kaasrahastab Euroopa Liit. Rohkem infot eTwinningu kohta saab lugeda Harno koduleheküljelt. Selleks, et olla kursis kõige värskemate uudistega rahvusvahelise koostöö maailmast liitu eTwinningu Facebooki grupiga ning hakka eTwinningEestis Instagrami konto jälgijaks. Kuni neli korda aastas ilmub ka eTwinningu uudiskiri, mille jälgijaks saab hakata SIIN.