Stipendiaat: Ana Jurkeviciute, keemia- ja materjalitehnoloogia doktorant
Ülikool: Tallinna Tehnikaülikool
Stipendium: Kristjan Jaagu välislähetused
Sihtkoht: Tai
Lähetuse pikkus: 3 päeva
Tahaksin teiega jagada oma õpirände kogemust Kristjan Jaagu stipendiumi toel. Olen doktorant Ana Jurkeviciute Tallinna Tehnikaülikoolist.
Tänu Kristjan Jaagu stipendiumile sain osaleda 22.-24. veebruaril 2023. toimunud rahvusvahelisel kõrgtehnoloogiate ja komposiitmaterjalide arendamise konverentsil Bangkoki linnas Tais.
Bangkokis esitlesin oma uurimistöö tulemusi seoses ainulaadsete toorainetega polümeervaikude kohta. Uurimus käsitleb looduslikest põlevkivi alküülresortsinoolidest uute vaikude sünteesi ja selle uue tooraine mõju polümeermaatriksite omadustele. Alküülresortsinoolid saadakse põlevkivi töötlemise kõrvalsaadusena. Nende kasutamine polümeermaatriksite tootmisel vähendab keskkonnakoormust ja suurendab põlevkivi kasutamise efektiivsust.
Praegu toodetakse põlevkivist peale elekrienergia peamiselt põlevkiviõli, mida kasutatakse laevakütuse lisandina, küttekatelde ja tööstuslike ahjude kütteks ja keemiatööstuse toorainena. Lisaks toodetakse põlevkivist nii peenkeemia tooteid, nagu 2-metüülresortsiin, 5-metüülresortsiin-anhüdriit ja 5-metüülresortsiin-monohüdraat jne, kui ka alküülresortsinoolide tööstuslikke segusid – Honeyol™, Rezol™. Tänu segu koostisele võivad põlevkivi alküülresortsiinid asendada resortsiini, bisfenoole ja sünteetilist fenooli polümeeride sünteesis. Viru Keemia Grupp tarnib enam kui 40 põlevkivist toodetud kemikaali Euroopa Liidu riikidesse (Suurbritannia, Itaalia, Saksamaa jne), Hiinasse, Indiasse, USA-sse. Ettevõtte tooteid saab kasutada erinevatel eesmärkidel: näiteks valmistoodangu põhielementidena, valmistoodangu tootmiseks kasutatavate vahetoodetena ning toodangu funktsionaalsuse ja kestvuse suurendamiseks.
Konverentsil osalemine võimaldas mul tutvustada oma uurimistööd teadus- ja tööstusringkondadele, tutvuda kaasaegsete komposiitide ja polümeermaterjalide valdkonna uuringutega ning arutada olulisi teemasid valdkonna ekspertidega. Sain väärtuslikku tagasisidet, kohtusin teadlastega erinevatest riikidest, nt Lätist ja Slovakkiast ja lõin potentsiaalseid kontakte tulevikuks.
Miks soovitan välismaale konverentsile minna? Sest see avab uksed mitmetele võimalustele:
- tutvustada oma uurimistöö tulemusi teadusringkondadele ja tööstuse esindajatele;
- omandada uusi teadmisi ning saada värsket perspektiivi valdkonna arengutest;
- suhelda valdkonna ekspertidega ja luua kontakte, mis võivad viia potentsiaalsete oponentide või tulevaste teaduskoostööde leidmiseni.
Kristjan Jaagu stipendium avas mulle uksed olulistele võimalustele ja oli toeks minu akadeemilises kasvus. Soovin kõigile samasuguseid inspireerivaid kogemusi ja julgustan kõiki uurimistöö tegijaid püüdlema sarnaste unistuste poole!
Kui ka Sina plaanid minna kuni 30-ks päevaks välismaale oma õpinguid rikastama, taotle Kristjan Jaagu välislähetuste stipendiumit hiljemalt 1. detsembril! Rohkem infot leiad kodulehelt.
#KristjanJaaguStipendium #Doktoriõpe #Uurimistöö #RahvusvahelineKogemus #õpiränne