Pildil: Ridaküla laagrilised tegevuses. Foto autor: Jürgen Lankei
Artikli autor: Birgit Villum, Haridus- ja Noorteameti laagrite peaekspert
Lääne-Virumaa laagrikülastuste sekka mahtus ka MTÜ Tiigisaare korraldatud laager Ridaküla Seltsimajas. Mind võtsid vastu Airi Raus, Anastasia Mägi ja Jürgen Lankei.
Kuidas lapsed teie laagrisse jõudsid?
Peamiselt läbi kogukonna. Meil on Ridaküla seltsimajal oma Facebooki leht, kuhu paneme info üles. Mõni laps või noor jääb vahel ukse taha ka, aga püüame ikkagi ära mahutada kõik soovijad, kui vähegi võimalik. Sel aastal said meie laagrisse maapiirkonna noored, kes elavad hajaasustuses ja alevist väljas, seega üsna kohalikud lapsed. Meil on väga hea kohalik kogukond.
Kui kaua olete laagreid korraldanud või kuidas nendeni jõudsite?
Anastasial on laagrite ja malevate kogemust juba üle 20 aasta. Airil on 4. aasta käsil. „Mul on kolm last ja tekkis tahe midagi teha“, sõnas Anastasia. Malevad jõudsid meieni Harno, hetkel lapsehoolduspuhkusel oleva, peaeksperdi Kerli Kängsepp kaudu. Airi ja Anastassia vaatasid tookord üksteisele otsa ja mõtlesid, et teeks ära! Ning kuna malevad olid, siis olid laagrid hea täiendus.
Millised probleemid teil laagri korraldamisel seni olnud on?
Peamiselt on ikka eelarve väike. Harno toetus on loomulikult abiks, aga nii väikese summa eest nõutakse natuke liiga karme tingimusi. Me lootsime sel aastal lisaks ka mujalt rahastust saada, ent kahjuks see ei õnnestunud. Õnneks on kogukond ja lapsevanemad, kes toetavad ning lapsed, kellel silm särab. Meil on väga hea meeskond, kes alati püüab leida võimaluse, kuidas väikese eelarvega midagi ägedat ära teha!
Mida muudab laagris osalemine noore jaoks?
Silmaring avardub. Kuna meil on kohalikud lapsed, siis saavad nad rohkem omavahel tuttavaks ning suhtlevad ka edaspidi koolis rohkem. Lastel tekib suurem huvi maailma vastu ja selle vastu mis üldse maailmas toimub. Lisaks usaldavad lapsed meid, täiskasvanuid, rohkem. Kes korra on meie laagris käinud, tahab alati tagasi tulla. Meil on selline hea positiivne õhkkond, mis toetab lapsi nende tegemistes.
Milline on teie koostöö lapsevanematega?
Koostöö lapsevanematega on äärmiselt hea. Sel aastal tegime sellise eksperimentaal laagri, kus kaasame lapsevanemaid rohkem kui varem. Me tahame päriselt koos asju teha. Lapsevanem ei pea olema kõik nädal aega meiega siin laagris, ent võib läbi viia näiteks mingi matka, teha töötoa vms. Eks laagri lõpus on näha, mis muljed lapsevanematel on. Lapsevanemate kohalolu aitab kindlasti noorsootöötajatel natuke puhata, kuna osasid tegevusi teevadki vanemad ise. Selline kaasamine saabki toimida ainult kogukonnas. Koos tegemine kasvatab inimesed kokku – mitte ainult laagri ajaks, vaid aastaringselt.
Laagri korraldamist toetatakse Haridus- ja Teadusministeeriumi määruse „Noorte püsi- ja projektlaagrite toetuse andmise tingimused ja kord“ alusel.