Artikli autor: Ülle Must, projekti koordinaator
Ukraina kõrgharidusdelegatsiooni koosseisu kuulusid Ukraina haridus- ja teadusministeeriumi töötajad ning Mariupoli Riikliku Ülikooli, Mõkolaivis asuva Admiral Makarovi Riiklik Laevaehitusülikooli, Taras Ševtšenko Kiievi Riikliku Ülikooli, Tšernihivi Polütehniline Riikliku Ülikooli, Sumy Riikliku Ülikooli rektoraatide esindajad. Kolme päeva jooksul külastas delegatsioon DLR projektijuhtimise agentuuri ning Norra Teadus- ja Tehnikaülikooli (NTNU) Brüsseli kontoreid. Delegatsiooni võttis vastu Euroopa Komisjoni teadusuuringute ja innovatsiooni peadirektoraadi peadirektori asetäitja Joanna Drake, hariduse, noorte, spordi ja kultuuri peadirektoraadi viieliikmeline esindus, COST assotsiatsiooni direktor Ronald de Bruin ning Brugges asuva Euroopa Kolledži üliõpilassuhete direktor Pierre Bachelier.
Külaskäigu esimesel päeval toimus Harno ja ETAG koostöös seminar “Ukraina haridus, teadus ja innovatsioon sõjaseisukorra ajal”. Seminari kava koosnes kahest osast. Esimese osa „Euroopa võrgustikud ja tugi Ukrainale“ ettekanded andsid veelkord ülevaate, kuidas erinevad võrgustikud, ühendused, organisatsioonid ning Euroopa Liit tervikuna on senini toetanud Ukraina haridust ja teadust. Ukrainlased on tõestanud oma visadust ja vastupanuvõimet ka sõja ajal – idapartnerluse riikidest osalevad nad kõige aktiivsemalt kõigis Euroopa Liidu pakutavates programmides. Seminari teine osa „Kõrgharidus ja teadus Ukrainas. Hetkeseis, taastumine ja perspektiivid“ andis Ukraina kolleegidele võimaluse kirjeldada hetkeolukorda, aga samas ka esitada oma nägemus, millisena nad näevad Euroopa abi sõjajärgses olukorras ning mida nad kõige enam vajavad.
Kõik delegatsiooni koosseisus olnud ülikoolide esindajad tõid välja vajaduse sõjajärgse ülesehitustöö toetamiseks. Väiksemal või suuremal määral on kõik ülikoolid sõjas kannatanud, neist kõige enam muidugi Mariupol ning Mykolaiv. Samas delegatsiooni lahkumispäeval saabusid ärevad uudised Sumyst, mis oli langenud Vene pommirünnakute alla. Kuna taristu abi saabub alles pärast sõda, siis hetkel püüavad ülikoolid oma jõududega hakkama saada ning taastada kõige enam vajaminevaid ehitisi. Teisena rõhutati jätkuva koostöö ning silmast-silma kontaktide väärtust ning pideva koolituse võimaluste andmist Ukrainas olevatele kõrgkoolide töötajatele. Kolmandaks toodi välja üliõpilastega ning õppetööga seotud probleemid. Paljud üliõpilased on asunud õppima Ukrainast väljaspool, nendega püütakse pidevas kontaktis olla, et säiliks sidemed koduülikooliga. Kuna suur osa õppetööst toimub distantsilt, siis rõhutati vajadust täiustada e-õppe kursuste taset.
Visiit sai teoks tänud Eesti Vabariigi Välisministeeriumi arenguabi projektile “Trepp tipptasemeni: tõhusa ja kindla kõrgharidussüsteemi toetamine Ukrainas”. Hea meel on tõdeda, et paljud tegevused, mille järgi meie ukraina kolleegid vajadust tundsid, on projektis veel tulemas – näiteks õppevahend Euroopa Liidu programmidest, e-õppe alane töötuba, informatsioon kõrghariduse kvaliteedinõuete kohta jne.