Haridus- ja Noorteamet ühes enda koosseisu kuuluva Erasmus+ ja Euroopa Solidaarsuskorpuse agentuuri noorteprogrammide keskusega on 2023. aastal välja jaganud ligi üheksa miljonit eurot noorte ja noortevaldkonnas tegutsevate spetsialistide toetuseks. Toetustega sai kaetud kogu Eesti.
Riigieelarvest jagati noortevaldkonnale toetust üle kahe miljoni euro
Riigieelarvest anti sel aastal toetust kokku 214 korral – koolituskorraldajatele, “Noorte Heaks” taotlusvooru projektidele, noorte püsi- ja projektilaagritele ning noortemalevatele – kogusummas 2 189 449 eurot. Koolituskorraldajate toetust jagati kolmele maakonnale – Harju, Tartu ja Valga, kogusummas 13 867 eurot. Toetuse eesmärk on toetada noortelaagrite juhtide ja kasvatajate pädevuste suurendamist.
“Noorte Heaks” noorteprojektide toetuseid jagati kogusummas 470 477 eurot, mis jõudis 14 maakonda. Toetus on suunatud noorsootööasutustele, noorteühingutele ja huvikoolidele, et tõhustada nende koostööd noorte- ja haridusvaldkonna asutustega ning suurendada nende võimekust vastata noorte vajadustele ja väljakutsetele. Toetust küsiti näiteks noorte ja noorsootöötajate koolituste jaoks, et arendada erinevaid pädevusi (sh meeskonnatöö oskused, digipädevused jne) ning erinevate vahendite jaoks, et pakkuda rohkem ja kaasaegseid võimalusi huvihariduses.

Noorte püsi- ja projektlaagrite toetuse eesmärk on toetada noorte tervistavat ja arendavat puhkust üle Eesti. Selles voorus jaotati enim toetusi – kokku 1 264 025 eurot, millega kaeti 12 maakonda. Laagrielamusi sai kokku 30 889 noort ja kõige enam toimus sporditeemalisi laagreid.

Noortemalevatele jagati 2023. aastal kokku 441 080 eurot. Selle toetuse eesmärk on toetada malevakorraldajaid, et nad saaksid töökogemuseta või vähese töökogemusega noortele pakkuda erinevaid võimalusi, et tutvuda tööturuga ja tõsta seeläbi oma konkurentsivõimet.

Eeldatav noorte arv, kes projektide tegevustest osa said, on 51 251. Kuna analüüsi tegemise ajaks (november-detsember) ei olnud saabunud veel kõikide projektide aruandluste tähtajad, ei tea me reaalselt toetustest osa saanud noorte arvu. Küll aga võib mõne juba esitatud aruande põhjal öelda, et see arv oli võrdne eeldatavaga või isegi suurem. Kui tegu oli unikaalsete osalejatega, sai kõigist Eesti noortest kasu ca 18%. Kuid see arv võib kõikuda arvestades nii korduvaid osalemisi kui ka projektide pikaajalist mõju, mis võib kasusaanud noorte arvu aja jooksul suurendada.
Lähtudes kogusummast, mis riigieelarvest toetusteks jagati, ning kõigist eeldatavatest osa saanud noortest, on toetussumma ühe noore kohta 42,72 eurot. Kuigi Harju maakonnas saadud toetused hõlmavad poole jagatud summast, on toetussumma ühe noore kohta igati tasakaalus. Kõige suuremad kõikumised on Ida-Viru maakonnas, kus toetus ühe noore kohta on 24,04 eurot ning Hiiu maakonnas, kus see on 101,17 eurot.
Erasmus+ ja Euroopa Solidaarsuskorpuse agentuuri noorteprogrammide keskus jagas üle kuue miljoni euro toetuseid
Toetused kogusummas 6 670 022 eurot sisaldasid endas agentuuri stipendiume “Erasmus+ Training and Cooperation Activities” ja “European Solidarity Corps Networking Activities” projektides osalemiseks, Eurodeskide maakondlike võrgustike toetuseid ning Erasmus+ ja Euroopa Solidaarsuskorpuse projektide toetuseid.

Erasmus+ programmi kaudu toetatakse noorte osalust, ettevõtlikkust ja eneseteostust, tugevdatakse noorsootöö kvaliteeti ja rahvusvahelistumist ning soodustatakse noortepoliitika arengut. 2023. aastal eraldati programmi kaudu 5 283 990 eurot toetust kokku 119 projektile. See on 35% taotletud summadest.
Euroopa Solidaarsuskorpuse (ESK) projekte rahastati kogusummas 1 336 067 eurot. Siin drastilist vahet taotletud rahastusega ei tekkinud (rahastuseta jäi ca 6% soovitud summadest). ESKi projektid koosnevad vabatahtlikust teenistusest ning solidaarsusprojetktidest. Kõik vabatahtliku teenistuse taotlused said rahuldatud täies summas. Euroopa Solidaarsuskorpuse programmi eesmärk on ühiskonna probleemide märkamine ja lahendamine vabatahtlike noorte ja organisatsioonide kaasamise kaudu.
Oktoobrikuu seisuga oli välja antud 106 stipendiumit “Erasmus+ Training and Cooperation Activities” ja “European Solidarity Corps Networking Activities” projektides osalemiseks. Stipendiumite summadest 77% olid andmekorje hetkeks ka teada – kokku 36 795 eurot.
Olulist osa rahvusvaheliste projektide kõrval kannavad ka maakondlikud Eurodeskide võrgustikud. Nende ülesanne on jagada noortele ja noorsootöötajatele infot õppimis- ja arenguvõimaluste kohta Euroopas – sh eeltoodud projektivoorude kohta. Eurodeski põhimõtteks on pakkuda erapooletut ja usaldusväärset infot tasuta ning olla lihtsasti kättesaadav igale huvilisele. 2023. aastal toimetas kogu Eestis 11 Eurodeski võrgustikku, kes kõik said 1200 eurot eesmärgi täitmist toetavate tegevuste läbiviimiseks. Eurodeskid toimetavad Harju, Hiiu, Rapla, Järva, Saare, Jõgeva, Tartu, Viljandi, Valga, Põlva ja Võru maakonnas.
2023. aasta kokkuvõtteks
Lisaks rahalistele ressurssidele said kohalikud omavalitsused Harnolt ja partnerorganisatsioonidelt kokku 111 nõustamist ja konsultatsiooni. Suur osa nõustatavatest olid KOV spetsialistid.
Kokkuvõtlikult võib öelda, et Harno on teinud katvuse mõttes 2023. aastal märkimisväärset tööd. Valdade lõikes on hea meel näha, et paljud on osalenud ja toetust saanud mitmest riigieelarvest jagatud taotlusvoorust. Sellest võib eeldada, et tegevuste valik kohalikele noortele on mitmekesine! Kui projektide esitajad lähtuvad sel aastal saadud tagasisidest ning teavad kasutada võimalust küsida Harno ekspertidelt nõu, siis suureneb kindlasti esitatud taotluste arv tuleval aastal veelgi.