“Noor Meister” on Eesti noorte kutsemeistrivõistluste telesaade, kus mõõtu võtavad noored erinevatest kutsekoolidest. Saate viies hooaeg oli Kanal 2 eetris alates 2024. aasta maist ning selle eesmärk on tutvustada kutsekoole ja kutsehariduse põnevaid erialasid. Sel hooajal jõudis „Noor meister“ Eesti kõige vaadatavamate saadete hulka.
Saates võistlesid noored spetsialistid erinevatel erialadel, sel hooajal näiteks floristid, CNC metallilõikepingi operaatorid, automaalrid, juuksurid, plaatijad, mööblitislerid ja forvarderioperaatorid. Saadet juhtis populaarne muusik ja suunamudija Andrei Ževakin.
„Kui tehti ettepanek filmida võistlused floristi erialal, olin kohe nõus seda vedama. Meie eriala on visuaalselt väga efektne. Kuigi aega kulus rohkem kui arvasime, oli kohapealne emotsioon seda kõike väärt. Õnneks oli mul kaasas kolleegid, kes aitasid leida toredaid lahendusi ja ehitada üles võttepaiga. Teeksin seda iga kell uuesti! Õpilastele tuleb anda võimalusi võistlemiseks ja telekas esinemine oli neile tore võimalus. Pärast saate vaatamist oli elevust palju ja uued emotsioonid olid seda kõike väärt,“ sõnas floristika juhtõpetaja Pille Peterson Räpina Aianduskoolist
Igas episoodis võistlesid noored, et võita “Noore Meistri” tiitel ja saada võimalus esindada Eestit WorldSkills ja EuroSkills suurvõistlustel. Lisaks noortele lõid saadetes kaasa ka tuntud Eesti kuulsused, kes proovisid kätt erinevatel kutsealadel. Näiteks osalesid tänavusel hooajal Kalle Sepp, Koit Toome ja Keili Sükijainen. Saate eesmärgiks on tutvustada ja populariseerida kutseharidust noorte seas ning innustada neid kutsealasid valima.
Juuksurite Ühenduse tegevjuht ja kutsekomisjoni esinaine Kertti Viru märkis, et selleaastane „Noor Meister“ tõi värskust ja uuendusi. „Tänu teleformaadile saime tuua mängu üliolulised oskused, mida nõuab elu igalt noorelt juuksurilt juba esimestel tööpäevadel. Kuigi uue formaadi juurutamine ei sujunud tõrgeteta, saime projektist palju ideid, mida kasutame oma kutseeksami efektiivsemaks muutmisel. Suur tänu Harno tiimile ja produktsioonifirmale RUUT, sest tänu nendele ideedele saame olla tänapäevane kutseeksami hindaja,“ ütles Viru.
Ka Ida-Virumaa Kutsehariduskeskuse projektijuhi Sergei Jegorovtsevi sõnul läksid filmitud kutsemeistrivõistlused nende keskuses suurepäraselt. „Tänu meeldivale koostööle Haridus- ja Noorteametiga saime planeerida ja ellu viia ürituse, mis on nii noorte kui ka Eesti kutsekoolide jaoks väga tähtis. Võistlus toimus teleformaadis, mis eeldas rohkem ettevalmistustööd ja suuremat pinget võistluspäeval. Saade aitab tutvustada nii erinevaid kutsealasid kui ka meie keskuse võimalusi,“ selgitas Jegorovtsev.
Hooaja viimane võistlus viidi läbi Jõgevamaal, kus selgitati välja Eesti parim forvarderioperaator. Võistlema asusid kaheksa noort Luua Metsanduskoolist. Hooaja lõpuosa erikülalisteks olid staažikas telemees Raimo Kummer ja tiktokker Mirell Ruus, kes pakkusid oma oskuste ja huumoriga palju põnevaid hetki.
Saates filmitud võistlused valmistas koostöös koolidega ette Haridus- ja Noorteamet. „Saate tegi eriliseks see, et kõik filmitavad võistlused olid päris ja mitte lavastatud. Ühtegi võistlusepisoodi ei saanud uuesti teha, mis lisas võistlustele autentsuse ja põnevuse,“ märkis Harno esindaja Evelin Männiste. „Kuigi seda on keeruline mõõta, oleme lootusrikkad, et saade on inspireerinud noori valima kutsehariduse ja innustanud neid saama oma valdkonna tipptegijateks,“ lisas Männiste.
Seda, et saade oli populaarne nii noorema kui vanema vaatajaskonna hulgas, näitavad kõrged vaatajatulemused – „Noor meister“ sai maikuus Kanal 2 vaadatavuselt teiseks saateks, kogu telesaadete TOP-is saavutas saade kuuenda koha, asetudes pingereas kohe „Aktuaalse kaamera“ järele (andmed 22.05.2024 eetris olnud saate kohta).
Saade valmis Haridus- ja Noorteameti ning produktsioonifirma RUUT koostöös, selle tootmist rahastas Euroopa Sotsiaalfond. Lisainfot leiab Kanal 2 ja WorldSkills Estonia veebilehtedelt ning saate episoode on võimalik järelvaadata Kanal 2 veebis ja Jupiteris.