Stipendiaat: Triin Kallavus
Ülikool: Eesti Maaülikool
Stipendium: Dora Pluss* doktorantide õpiränne
Sihtkoht: Belgia
Lähetuse pikkus: 6 kuud
Triin Kallavus, Eesti Maaülikooli Taimetervise õppetooli ja Genti Ülikooli Bioteaduste tehnikateaduskonna (Faculty of Bioscience Engineering) teise aasta doktorant külastas Dora Pluss programmi toel Genti Ülikooli.
Valisin Genti Ülikooli Belgias oma õpirände sihtkohaks, sest ülikooli teadlased on meie projekti koostööpartnerid ja neil on silmapaistvalt laialdased teadmised ja kompetents geenivaigistamise tehnoloogia (RNAi) ja nanotehnoloogia alal, mis on mu uurimistöö osa. Minu uurimistöö keskendub geenivaigistamise tehnoloogia kasutamisele rapsi kahjurite tõrjeks ning uurib kas ja kui palju mõjutab nanotehnoloogia dsRNA (geenivaigistav komponent) efektiivsust ja seega kahjurputuka surevust. Kuna RNAi on potentsiaalselt liigispetsiifiline, siis peaks RNAi tehnoloogial baseeruv taimekaitsevahend olema ohutum teistele organismidele ja ka keskkonnale.
Peale valdkonnapõhiste uute teadmiste on oluline ka õpirändel saadud kogemus teise ülikooli ja labori töö- ja õppekorralduse kohta. Genti Ülikoolis panustatakse palju praktilistele laboritundidele ning äärmiselt positiivne oli näha, et julgustatakse magistri õppetaseme tudengeid oma töösse süvenema ja koostama näiteks ka katsete protokolle.
Rahvusvaheline kogemus avardab silmaringi ja toob sinus eneses esile palju omadusi, millest sa ei pruukinud isegi teadlik olla. Seda nii tööalasel kui ka isiklikul tasandil. Näiteks on see andnud mulle palju julgust ja enesekindlust. Gentis olles viibisin ma valdavalt inglise keelses keskkonnas ja sain arendada ka keeleoskust. Lisaks õppisin ma muidugi ka kuidas öelda hollandi keeles “palun” ja “tänan”.
Mina soovitan kindlasti minna õpirändele ja seal viibides võtta osa kohalikust elust nii laboris kui linnas. Näiteks toimub Gentis igal aastal valgusfestival, filmifestival (sel aastal keskendus see Aasia filmidele) ja jõuluturg. Soovitan õppida tundma kohaliku keelt, kultuuri ja maitsta kohaliku toitu. Samuti kui sul veab, nagu minul, ja sul on lisaks kohalikele erinevast rahvusest kolleegid (Hiinast, Keeniast, Kamerunist, Brasiiliast, Itaaliast ja Türgist), siis tasub uurida ka nende riikide kombeid ja kultuuri tagamaid.
* Programmi “Dora Pluss” eesmärk on suurendada Eesti kui õppimise ja teadustöö tegemise koha tuntust ja atraktiivsust ning tõsta meie kõrghariduse rahvusvahelist konkurentsivõimet. Programmi viidi ellu perioodil 2015–2022 Euroopa Regionaalarengu fondi kaudu ning struktuuritoetuste abil.