Sotsiaalministeeriumi eestvedamisel leidis 28.02-02.03 Tallinnas aset Maailma Terviseorganisatsiooni (edaspidi WHO) Euroopa regionaalbüroo poolt juhitud koolitus, mille aluseks oli WHO vaimse tervise parandamise tegevuskava (ingl Mental Health Gap Action Programme – mhGAP) käigus valminud juhendmaterjal. Juhendmaterjali laiem eesmärk on tõsta esile kogukondade võimalusi vaimse tervise edendamiseks, vaimse tervise häirete ennetamiseks ja vaimse tervise teenuste kättesaadavuse parandamiseks.
Kuna vaimse tervise häired on levinud kõikjal maailmas ega puuduta oluliselt üksnes häirest mõjutatud inimeste, vaid ka nende perede, sõprade ja kogukondade tervist ning heaolu, oli koolituse fookuses eeskätt kogukondade võimestamine ennetustöö kontekstis ning vaimse tervise häiretega inimeste paranemise toetamiseks. Peatse piloteerimise tulemusena töötatakse välja Eesti kogukondade jaoks sobivaimad lahendused, mis tagaksid igas piirkonnas ning elukaare üleselt kvaliteetseid ja tõenduspõhiseid vaimse tervise teenused, mis edendavad inimõigusi, väärikust ja võrdsust.
Haridus- ja Noorteametist osales koolitusel noorteosakonna peaekspert Kristiina Valk. Valki sõnul toonitati koolitusel ka seda, kuivõrd oluline on mõtestada iga kogukonna liiget kui potentsiaalset vaimse tervise esmaabi oskustega isikut. Noortevaldkonna kontekstiks võiksid lisaks noorsootöötajatele, huvihariduse õpetajatele ja õpetajatele võrgustikku kuuluda ka need isikud, keda esmapilgul vaimse tervise teemadega ei seostaks ent kellega noored igapäevaselt võivad kokku puutuda. Oluline on, et antud kontekstis oskaks enda väärtust märgata ning arendada iga kogukonna liige.
Nende eesmärkide saavutamiseks pakub WHO tegevuskava (mhGAP) suuniseid, töövahendeid ja koolitusprogramme, et aidata riikidel ja piirkondadel tugevdada ning laiendada vaimse tervise teenuseid. MhGAP vaimse tervise parandamise kogukonna juhendi tööriistadega on võimalik tutvuda siit.