Artikli autor: Kätlin Valge, eTwinningu projektijuht
Maltal toimus 20.–22. aprillil 2023 rahvusvaheline eTwinningu aasta teemast inspireeritud kontaktseminar, kus osalesid kolm Eesti särasilmset eTwinningu õpetajat Leila Lehtmets (Kose Gümnaasium), Ülle Kreos (Saaremaa Gümnaasium) ja Marika Viks (Põltsamaa Ühisgümnaasium) ning eTwinningu projektijuht Kätlin Valge.
Läbivaks jooneks seminaril oli hetkel põletavalt aktuaalne AI-teema. “Arjana Blazic on tuntud koolitaja, kes oma esinemistes on alati väga haarav ja inspireeriv,” kinnitas Leila. Õpetaja Ülle leidis, et seminar oli hästi ette valmistatud ja huvitavalt läbi viidud: “Sain uusi kontakte edaspidiseks koostööks, õppisin ja katsetasin uusi koostööd võimaldavaid keskkondi, katsetasin AI kasutamist.”
Õpetaja Leila sõitis Maltale suurte ootustega, mis said täidetud, kui ta leidis kontaktseminarilt oma projektile “Müstilised ajarändurid” koostööpartnerid Portugalist, Maltalt ja Luksemburgist. Kohapeal lepiti kokku tehnilistes küsimustes ja projektitegevused algavad septembris. Selgus, et Leila on oma projektipartneritest ainsana eTwinningus varasemate kogemustega ja teised õpetajad on veel algajad. “Vaatamata sellele, ühendas meid positiivne energia, sest silmast-silma kohtudes on kohe tajutav, kellega leiad vaevata ühise keele,” ütles Leila. Kuigi õpetajate kogemuste tase on erinev, siis Leila selle ees ei kohkunud: “Leppisime kokku, et projekti käigus õpetan ning igati juhendan neid. Senimaani olen mentoriks olnud vaid Eesti õpetajatele, mistõttu loodan nüüd saada väärtuslikku kogemust ka Euroopa õpetajaid juhendades.”
Õpetaja Ülle leidis seminarilt Belgia partneri, kellega koostöös sai loodud uus eTwinningu projekt: “Sustainable Energy in the Era of Crises – a Challenge for Future Decision Makers”. “Samuti rääkisime Hispaania õpetajaga ja arutasime võimalust uueks mereteemaliseks projektiks. Mõlemat projekti alustame järgmisel õppeaastal,” lisas Ülle. Suhtlust oli ka paljude teiste seminaril osalenutega ja see rikastas kõikide osalenud õpetajate professionaalse arengu kogemuste pagasit. Lisaks aktiivsele suhtlemisele omandasid õpetajad ka uusi teadmisi AI kasutamise võimalustest. “Koostasin oma esimesed meemid, tegin AI abil järgmise õppeaasta kliimateemalisele projektile sobiva logo. Katsetan seda võimalust kindlasti ka õpilastega projekti logo loomiseks. Samuti katsetasime tekstiloomet ja küsimuste koostamist ChatGPT abil. Oli muudki huvitavat. Näiteks geograafiaõpetajana sain veidi tutvuda ka Malta looduse, kultuuri ja ajalooga, saadud teadmisi jagan enda õpilastega geograafiatundides,” rääkis Ülle.
Õpetaja Marika on väga tänulik võimaluse eest rahvusvahelisel seminaril osaleda ja ta leiab, et see on väga tore ja vajalik võimalus igale tulihingelisele eTwinningu õpetajale. Ka tema leidis seminarilt projektipartnerid ja alustab projekti elluviimisega uuel õppeaastal. Marika peab kontaktseminaridel osalemist väga väärtuslikuks: “eTwinningu puhul on see väga oluline, sest annab võimaluse vahetuks suhtlemiseks kolleegidega, sõlmida kontakte ja luua huvitavaid projekte. Lisaks on võimalik osaleda erinevates töötubades ning olla kursis uuemate arengutega infotehnoloogia vallas. Sel korral tutvustati AI-d ning kõneldi palju loovusest. Kõiki uusi oskusi sai ka kohe ise praktikas katsetada.”
Kuigi vaid põgusalt, mahtus tihedasse programmi ka kohaliku kultuuri avastamine. Osalejatel oli võimalus külastada Dingli kaljusid, Rabati ning Mdinat. Hakkajad ja kogenud reisisellid külastasid iseseisvalt ka Malta pealinna Vallettat. Tähelepanuväärne oli kohalike maltalaste piiritu külalislahkus ja südamlikkus. Maltal õhkab igast vahemere tuuleiilist ja mereäärsest kivist hoolivus ja austus nii oma riigi kui ka külaliste suhtes. Tundsime ennast väga hoituna. Rõõmustasime ka selle üle, et meie oma Eesti Bolt oli Malta vallutanud, mis tegi meie vahemaade läbimised veelgi hõlpsamaks.
Õpetaja Leila kinnitas, et jagab õpitut ja kogetut oma kooli õpetajatega järgmisel töökoosolekul, eTwinningu koolitajana tulevastel koolitustel ning kasutab ideid ja õpitud vahendeid oma tulevastes projektitegevustes. Õpetaja Ülle lisas, et rahvusvaheline koostöö pakub õpetajatöös palju uusi võimalusi ja palju huvitavat ka õpilastele, loob võimaluse keeleoskuse arendamiseks, erinevate kootöiste veebikeskkondade kasutamiseks, annab uusi tutvusi, laiendab silmaringi ja veel palju muud, mida on raske sõnadesse panna.
Loe rohkem seminari kohta eTwinning Malta kodulehelt ja vaata fotojäädvustusi eTwinning Eestis Instagrami lehelt.