21.–23. septembril toimus Helsingis eTwinningu rahvusvaheline seminar “eTwinning in Erasmus+ projects”. Kontaktseminar oli mõeldud just kutsekoolide inimestele. Osalesid 14 riigi õpetajad / kutseõpetajad / projektide koordinaatorid: Austriast, Belgiast, Bulgaariast, Küproselt, Tšehhist, Taanist, Soomest, Prantsusmaalt, Saksamaalt, Maltalt, Moldaaviast, Sloveeniast, Hispaaniast ja Eestist. Eestist osalesid Anne Krull (Tartu Rakenduslik Kolledž) ja Katrin Uurman (Tallinna Teeninduskool / Räpina Aianduskool). Seminaril tutvustati kahte, kvaliteedi auhinnaga tunnustatud, Soome õpetajate läbi viidud ja kvaliteedimärgiga auhinnatud eTwinningu projekti.
Kuna ca pooled osalejatest polnud kunagi ühtegi eTwinningu projekti teinud siis tutvustati projekti planeerimise, loomise võimalusi, tutvustati eTwinningu keskkonda (ESEP – https://school-education.ec.europa.eu/en/etwinning).
Osalejatelt koguti arvamusi kasutades Tricideri veebikeskkonnas ajurünnakut “How could you motivate other teachers/staff to get more involved in the Erasmus+ projects?”.
Seminari peaesinejaks oli Linda Mannila Helsingi ülikoolist. Tema ettekande teemaks oli AI ja selle kasutamine hariduses. Arvutite arengu ja digitaliseerimisega seoses on tähtis jälgida, kuidas meie andmeid töödeldakse ja mõelda, kuidas meie ise andmeid kasutame. Kõlama jäi mõte, et AI-d ei ole vaja karta, kuid teada tuleb ohtusid. Olulised on AI kasutamisel viis märksõna: hea, õiglane, turvaline, läbipaistev, vastutustundlik.
Seminari eesmärgiks oli kutsuda kokku erinevatest riikidest inimesed, et nad saaksid tutvuda Euroopa kolleegidega ning leida partnereid rahvusvaheliseks koostööks. Loosi tahtel sattus Anne Krull ühte rühma Prantsusmaa Lycée Professionnel Porte des Alpes inglise keele õpetaja Marianne Spirito’ga ning Sloveenia Tehniški šolski center Maribor projekti juhi Živa Brumec Zadravec’iga. Katrin Uurman sattus kokku kolleegidega Soomest, Austriast, Tšehhist ning Prantsusmaalt.
Rühmatöödena koostati eTwinningu projektiplaane, mida tuli viimasel päeval kõigile esitleda. Projektiplaanide peamisteks teemadeks olid jätkusuutlik ressursside kasutamine, vastutustundlik tarbimine (nt toidu raiskamise vähendamine), õppematerjalide loomine, kultuuride erinevused, 3D printimine jt. Samuti vahetasime kontakte teiste kutsekoolide õpetajatega, kes soovivad teha meiega koostööd.
Tänu võimalusele osaleda antud seminaril, laiendasime oma kontaktide võrgustikku, saime uusi tuttavaid, kellega koos luua põnevaid eTwinningu projekte. Koos oldud kolm päeva innustasid meid osalema Erasmus+ projektides, mis pakuvad laiemaid rahvusvahelisi võimalusi õppekavade arendamiseks, õppematerjalide loomiseks ning õpetajate ning õpilaste mobiilsuseks. Samuti saime ideid, kuidas AI-l põhinevaid tehnoloogiaid oma õppetöösse integreerida, näiteks õppematerjalide isikupärastamiseks või adaptiivse õppetoe pakkumiseks.
Oluline on jätkata suhtlemist seminaril loodud võrgustikuga, et jagada kogemusi ja ideid ning toetada üksteist nende algatuste elluviimisel. Rahvusvaheliste projektide läbiviimine õppetöös muudab selle mitmekesisemaks, huvitavamaks ning aitab lisaks erialateadmistele tõsta õppijate motivatsiooni, arendada nende üldpädevusi ning võõrkeeleoskust.
Seminaril osalemine aitas koondada mõtteid teemadel, millele tasuks mõelda juba enne projekti loomist. Eduka projekti aluseks on hästi mõtestatud ja koostöine kavandamise ning planeerimise etapp.
Anne ja Katrin viisid läbi veebiseminari, kus nad rääkisid lähemalt Soome õpisündmusel osalemisest ja sellest, kuidas eTwinningu projekte kutsekoolides läbi viia. Vaata seda järgi siit: „eTwinningu projektid kutsehariduses“.
Võta ühendust: Anne Krull ja Katrin Uurman
eTwinning on lasteaia-, üldharidus- ja kutsekoolide õpetajatele mõeldud virtuaalne platvorm ning koostöövõrgustik. See võimaldab õppida nii Eesti kui välismaa kolleegidelt, jagada häid kogemusi ning osaleda koos koolide või lasteaedade vahelistes õpiprojektides eTwinningu programmi elluviimist kaasrahastab Euroopa Liit. Rohkem infot eTwinningu kohta saab lugeda Harno koduleheküljelt. Selleks, et olla kursis kõige värskemate uudistega rahvusvahelise koostöö maailmast liitu eTwinningu Facebooki grupiga ning hakka eTwinningEestis Instagrami konto jälgijaks. Kuni neli korda aastas ilmub ka eTwinningu uudiskiri, mille jälgijaks saab hakata SIIN.