Estophiluse stipendiaat Cory Richardson on Glasgow ülikooli magistrant, kes õpib hariduspoliitika erialal (Education Policies for Global Development). Estophiluse stipendiumi toel sai ta 2021. aasta sügissemestriks tulla Eestisse Tartu Ülikooli oma magistritööks materjali koguma ja intervjuusid läbi viima.
Mis on Teie uurimisprojekti fookus ja millist kasu näete Eesti akadeemilistele teadusloomele / kultuurile / ühiskonnale?
Minu uurimisprojekt käsitleb, kuidas inglise keele õppimine ja õpetamine mõjutab venekeelsete õpilaste motivatsiooni õppida eesti keelt. Eesti suureks plussiks on väga keeleteadlik ühiskond. Enamikel inimestel, kellega tänaval kokku puutute, on arvamus keele, keelepoliitika ja sotsiaalsete mõjude kohta. Seetõttu on mu uurimistöö suurepärane vestluse alustaja! Minu uurimistööst saab ülevaate muutustest, mida juba praegu näeme nii eesti- kui venekeelsete noorte puhul. Loodetavasti võimaldab see täiendavalt uurida, kuidas noored tajuvad kolme keele majanduslikku kasu haridussüsteemis ning kuidas see mõjutab nende otsustusprotsesse. Motivatsioon on keeleõppes äärmiselt tähtis, nii et motivatsiooni kujunemise mõistmine võib sel teemal panna aluse uutele mõtetele ja uurimistöödele.
Mis oli Teie jaoks suurim üllatus/avastus, kui alustasite Eestis uurimistööd?
Mulle avaldas suurt muljet toetus nii akadeemiliselt kui ka õpetajate kogukonnalt, keda ma intervjueerin. Nagu juba mainisin, on see teema, millest inimesed tahavad väga rääkida, eriti välismaalasele, ja mul on seega rõõm tõdeda, et olen Eestis kogunud uurimisteema ja keelte ajalooga seoses väga palju erinevaid arvamusi.
Kas ja miks soovitaksite kandideerida Estophiluse stipendiumile?
Kätt südamele pannes – soovitan kandideerida. Programmi üks tugevaid külgi on see, et uurimistöö raames peate suhtlema kohaliku akadeemilise kogukonnaga. Minu Eesti juhendajal on olnud suur roll sidemete loomisel osalejatega ja teistega, kes saavad mind intervjuudega aidata. Ta on avanud uusi teemakohaseid aspekte kohalikust vaatenurgast lähtudes, mis on lisanud konteksti mõistmisele tohutult nüansse. Uued teadmised on süvendanud ka minu osalust kohalikus kogukonnas, mis on omakorda parandanud mu töö kvaliteeti. See poleks olnud võimalik ilma Estophiluse stipendiumi toetuseta, mis võimaldas mul uurimistööd Eestis teha.
Teie kultuurialane soovitus.
Üks mu lemmiktegevus Tartus on olnud Vanemuise teatri etendustel käimine. Halloween’il õnnestus mul näha nende etendust „Sweeney Todd“, mis rabas mind jalust! Olen hingelt muusikalise teatri fänn, seega on mul ülimalt hea meel, et saan seda tänu Eesti teatriringkondadele jätkuvalt nautida. Kuna uurimistööl ei tule kunagi lõppu, on Eestis teatrietendustel käimine aidanud mul mõista, kuidas Eesti mitmekeelne ühiskond ulatub igale kultuuriüritusele – pean silmas, et näidendil olid subtiitrid!
Loe lähemalt Estophiluse stipendiumist siit.
Stipendiumit Estophilus annab välja eesti keele ja kultuuri akadeemilise välisõppe programm.