Autor: Aili Kõiv
Sel aastal lõppes pikalt ettevalmistatud ja aastatel 2020-2023 ellu viidud EU4Skills: Better skills for modern Ukraine projekt, mille peamine eesmärk oli toetada Ukraina kutsehariduse juhtimise reformimist läbi hariduse juhtimise infosüsteemi (EMIS) arenduse ja nõustada riiklike kutseõppeasutuste optimeerimist.
Tänu Eesti kutsehariduse ja selles rakendatud digilahenduste heale mainele Euroopas, võime olla uhked, et Ukraina haridusministeerium kutsus Eesti eksperte osalema partnerina sellises suures projektis. Ukraina on oma mastaapidelt Eestiga võrreldamatu – riigi rahvaarv on üle 40 miljoni ning kokku on riigis umbes 1500 kutsekooli. Riiki räsis ka rängalt koroonakriis ning hiljem alanud sõda muutis osaliselt esialgu planeeritud tegevusi. Tähelepanu tuli pöörata nendele tegevustele, mida oli reaalselt võimalik ellu viia sõjaolukorras.
Projekti ühe peamise tulemusena arendati kutsehariduse moodul hariduse juhtimise infosüsteemis, mis oli suuremahuline ja keeruline IT-arendus. Kui Eestis on haridussüsteemi andmete koondamiseks Eesti Hariduse Infosüsteem (EHIS), siis Ukrainal selline süsteem kutsehariduse jaoks seni puudus. Kolmeaastase töö tulemusena valmis baastööriist, mida Ukraina partneril on võimalus edasi arendada.
Loodud EMISe suurim kasu on kaasaegne andmehaldus – süsteem salvestab suurt hulka andmeid ja teavet, mistõttu on lihtne neile ligi pääseda, analüüsida ja visualiseerida. Samuti pakub see haridustöötajatele riigi, regiooni ja kutseõppeasutuse tasandil kasulikke andmeid, mis aitavad teha teadlikke otsuseid kutseharidust puudutavates küsimustes. 2023. aasta märtsi seisuga oli EMIS kutsehariduse infosüsteemis 1447 kutseõppeasutust, 195 415 õpilast ja 28 861 haridusasutuste töötajat.
Samuti toetasid projekti eksperdid Ukraina riiklikku töörühma kutsekoolide võrgustiku optimeerimise protsessis. Välja töötati optimeerimise kriteeriumid, kontseptsioon “Metoodilised soovitused optimeerimiseks”ning video, mis tutvustas Eesti kogemust kutseõppeasutuste võrgu optimeerimisel.
Sõjaolukorras sai hädavajalikuks kutsehariduse digitaalse vastuvõtusüsteemi arendamine, mis võimaldaks kutseõppuritel asuda õppima olenemata nende asukohast. Mõlema riigi partnerite suurepärane koostöö tagas edukalt planeeritud tulemused ja 2023. aasta vastuvõtt kutseõppesse oli juba digitaalne.
Ukraina esileedi Olena Zelenska initsiatiivil viidi läbi reform koolide ja lastaedade toitlustamise kvaliteedi tõstmiseks. Meie projekti toel läbisid 80 kutseõpetajat koolitusprogrammi “Kooli toitumine” ja tõstsid oma kvalifikatsiooni. Tegevuse eesmärk oli kutseõpetajate uute kompetentside omandamine, mis on vajalikud nii sõja- kui ka sellele järgneval ülesehitusperioodil. Praktiline õpe toimus Ukrainas. Koolitust eritoitlustamise kohta viisid läbi Eesti eksperdid, kelle poolt koostati ka vastav õppematerjal.
Ukraina haridusministeeriumi ettepanekul koostasime õppematerjali “Laojuhtimine” kutseõppeasutustele. Seni toimus logistikaalane õpe ainult kõrghariduse tasemel. Loodud ukrainakeelne õppematerjal toetab vastava valdkonna õpet kutseõppeasutustes.
Eelkõige tänu tihedale ja usalduslikule koostööle Ukraina partneritega, kes toetasid projekti jätkumist läbi viiruse ja sõja põhjustatud erakorralise olukorra, saavutati projekti käigus edukaid tulemusi. Head suhted ja koostöö jätkub kindlasti ka tulevikus.
Projekti rahastasid Euroopa Liit ja selle liikmesriigid Saksamaa, Poola, Soome ja Eesti. Projekti ellu viimist juhtis Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit GIZ koostöös liikmesriikide partneritega. Peamine EU4Skills projekti kasusaaja on Ukraina Haridus- ja Teadusministeerium. Eesti poolt esitas projekti SA Innove meeskond ning rakendamise viis lõpule Harno rahvusvahelistumise osakonna projekti meeskond. Projekti kaasfinantseeris Eesti Vabariigi Välisministeeriumi arengukoostööfond.