“Mu isamaa, mu õnn ja rõõm, kui kaunis oled sa!”
Ei ole kohasemat kuud hümni laulmiseks kui veebruar. Ka erinevates ainetundides on praegu hea aeg käsitleda omariikluse ja Eesti iseseisvumise teemasid, või mõtiskleda muudmoodi meie riigi, rahva ja kultuuri üle – oleme ju Eesti Vabariigi sünnipäeva lainel.
Teema olulisust näitab ka see kui palju õpetajate koostatud materjale tuleb välja kui panna E-koolikoti otsingusse vastavaid märksõnu, näiteks vabariigi aastapäev.
Temaatiliste õppematerjalidega on panustanud ka rahvusraamatukogu – II ja III kooliastmele leiab viktoriine ja rohke pildimaterjaliga rikastatud õppevara:
- “Oma riik, oma seadus” – 12 küsimusest koosnev viktoriin, mida saab tänu rohkele pildimaterjalile edukalt ka ühiskonnaõpetuses või ajalootundides arutelu läbiviimiseks kasutada. Mahuka lisamaterjalina ja juurde uurimise kohana on kasutatavad ka veebinäituse “Oma riik! Oma seadus!” materjalid.
- Eesti Vabariigi riigitegelased – fotosid uurides saab teada inimeste kohta, kes on andnud panuse Eesti Vabariigi poliitilisse ellu. Viktoriin on seotud veebinäitusega “Meie parlament ja aeg”.
- “RIIGIKOGU. Kes? Mis? Millal?” – aitab mänguliselt liigelda Riigikogu ajaloo radadel. Nagu riigitegelaste viktoriin, toetub ka see veebinäitusele “Meie parlament ja aeg”, mis on ajajoonena üles ehitatult väärt lisamaterjal ja juurde uurimise koht.
- “Kuidas teha seadust?” – annab aimu Riigikogu ülesannetest ja sobib nii Eesti Vabariigi seaduseloomega tutvumiseks kui ka juba olemasolevate teadmiste proovile panemiseks.
Rahvusraamatukogu hariduskeskuse veebipesa, mille materjale saab hõlpsasti ka E-koolikoti kaudu õppeprotsessi haarata, sündis 2020. aastal, kui füüsiline õpetamine kolis virtuaalsesse maailma.
Nüüd juba kaheseks saav pesa on täis eriilmelisi materjale, mis sobivad nii algkoolilastele kui ka gümnaasiumiõpilastele. Materjalid on mitmetel teemadel – näiteks geograafia, meediapädevus, keel ja kirjandus, saksa keel, ajalugu ja tähtpäevad.
Õppematerjalide loojateks on õpilastega tegelevad rahvusraamatukogu spetsialistid, kes koostöös valdkondlike erialaspetsialistidega soovivad enda teadmisi anda edasi läbi mänguliste ja interaktiivsete viiside. Peamiseks eesmärgiks on tutvustada rahvusraamatukogu kogusid laiemale avalikkusele, rikastada õppetööd ja toetada õppekava.
Ideed tulevad nii mängude koostajatelt endilt kui ka koostööd tegevatelt õpetajatelt, kes mõnest teemast puudust tunnevad ja sellest märku annavad. Õppematerjalide loomisel on kasutatud nii virtuaalselt kättesaadavaid digiteeritud materjale kui ka riiulitel asetsevaid teavikuid. Ja mänge saab kasutada nii raamatukogus toimuvate haridusprogrammide kui ka veebitundide lisamaterjalina.
Lisaks eespool väljatoodud viktoriinidele, on populaarseteks mängudeks kujunenud ka rahvakalendri tähtpäevade mängud, nt mardi– ja kadripäeva viktoriin – selles liinis ka jätkatakse, et mitmeteks tähtpäevadeks oleks edaspidi erinevaid huvitavaid fakte sisaldavaid viktoriine teadmiste täiendamiseks ja enda proovile panemiseks.