Stipendiaat: Mark Mets
Ülikool: Tallinna Ülikool
Stipendium: Dora Pluss* doktorantide õpiränne
Sihtkoht: Ameerika Ühendriigid
Lähetuse pikkus: 4 kuud
Pildil: Mark Vermonti ülikooli linnakus
Minu doktoriõpingute viimane semester möödus kaugemal kui ma oleksin aastaid tagasi oodata osanud, nimelt USAs. Valisin sihtkohaks Vermonti ülikooli ning nende keerukate süsteemide uurimise keskuse. Nii keerukate süsteemide kui ka kultuuriandmetega tegelevad uurimisgruppe on pigem vähe ning Vermonti ülikool on selles igati tasemel.
Kuidas on see seotud minu enda uurimisteemaga? Ma olen Tallinna Ülikoolis kultuuriuuringutes ja humanitaaria taustaga, kuid tegelen doktorantuuris kultuuriandmete uurimisega. See tähendab, et kasutan suurandmeid, nagu Twitteri säutsud, või siis veebiajakirjade artikleid läbi aastate, et leida üldisemaid palja silmaga raskesti märgatavaid kultuuritrende. Uurimise keskmes on seejuures küsimus, et kuidas teiste kultuurigruppide kujutamine muutub. Näiteks millal on see ühetaolisem ja mitmekesisem ning millal positiivsem või negatiivsem. Selleks kasutan nii masinõpet kui ka teisi arvutusliku tekstiuurimise meetodeid ning arutlen nende meetodite sobivuse üle kultuurisemiootika konteksti.
Vermonti ülikoolis tutvusin mitmete arvutuslike meetoditega ning rõhk oli nimelt Twitteri andmete uurimisel. Kuid lisaks sealsele teadmiste pagasile, oli ka ülikool ise hea kogemus. Suhtlesin peamiselt magistritudengitega, kellest mitmel oli sarnaselt minule pigem humanitaarteaduslik taust ja nüüd keskendusid andmeteadusele. Ka ülikool ise oli raskesti võrreldav, sest erinevalt Eesti ülikoolidest on USAs kampused, ehk küllalti eraldiseisvad linnakud, kus ülikool asub. Seal olid peamiselt nooremad tudengid, kuid see oli osalt omaette maailm, kuid siiski linnale küllaltki lähedal, sest kõik peale bakatudengite elasid väljaspool.
Vermonti ise asub USA põhjaosas, kohe Kanada Montreali linna all. Kuigi USAs on tõepoolest kõik suurem või tihti tundub elu nii ühel kui teisel viisil äärmuslikum. Ülikoolilinn üsna väike, Pärnu suurune. Imekombel sai seal ka ilma autota liikuda, ning alates koroonaajast sõitis lausa tasuta ühistransport, mis on USA kohta üllatav. Tegemist oli seejuures ka ühe kõige liberaalsema osariigiga, kuid tihti leidsin end Põhja-Euroopa standardeid taga igatsemas. Selle vastu aitas muidugi lai valik Macha Latte‘sid ja lõputu hulk mägiseid matkaradu.
Seeläbi sain kahtlemata hea kogemuse nii akadeemilises kui ka kultuurilises mõttes. Samuti sain tuttavaks vahvate inimestega mitmetest osariikidest ning mõnega suhtlen ka jätkuvalt edasi. Eks edukas vahetus peakski muuseas pakkuma täiesti uusi sidemeid ning pilku teise maailma. Eelkõige doktoriõpingutes on seelaadne väliskogemus aga vältimatu, kui teha uurimistööd, mis proovib enda ülikooli pakutavatest oskustest kaugemale vaadata. Lõpetuseks, see vahetus oli minu magistriõppe Erasmusest vägagi erinev, kuid mõlemal juhul silmaringi avardav ning enda valdkonnas kriitikameelt kasvatav.
* Programmi “Dora Pluss” eesmärk on suurendada Eesti kui õppimise ja teadustöö tegemise koha tuntust ja atraktiivsust ning tõsta meie kõrghariduse rahvusvahelist konkurentsivõimet. Programmi viidi ellu perioodil 2015–2022 Euroopa Regionaalarengu fondi kaudu ning struktuuritoetuste abil