Haridus- ja Teadusministeerium tunnustas 31.01.2024 “Noorte Heaks Tänu” galal noortevaldkonna parimaid 11 kategoorias. Aasta noortevaldkonna sõber 2023 tunnustuse pälvis Eva Liisa Kubinyi ja Eesti Kunstiakadeemia tootedisaini osakond. Laureaat toetas Toila valla mobiilse noortekeskuse disainimist, mis muudab piirkonna noorsootöö võimalused kättesaadavamaks ja pakkus noortele osalusvõimalust koosloome- ja disainiprotsessis. Haridus- ja Noorteameti noorteosakond tegi parimast parimaga intervjuu. Küsimusi küsis Kadri Koort.
Mida tunnustus EKA tootedisaini osakonna jaoks tähendab ja märgib?
Eesti Kunstiakadeemia disainiteaduskond koos tootedisaini osakonnaga otsib alati võimalusi disaini alaste teadmiste rakendamiseks laiema ühiskonna hüvanguks. Koostööpartnerite hõlpsamaks leidmiseks saigi loodud programm “Laetus”, mis toob kokku disainivaldkonna kursused ja ettevõtete väljakutsed nii kaugemale ulatuva tulevikus osas kui ka toodete ja teenuste ümberdisainimisel. “Aasta noortekeskus 2023” auhinna võitnud ja “Aasta noore tegu” tunnustusele nomineeritud merekonteinerisse rajatud liikuv noortekeskus mudeldatigi Laetus programmi raames kolme osapoole vahel: 1) Eesti Kunstiakadeemia tootedisaini osakonna lektorid ja magistritaseme disainitudengid, 2) Toila valla noorsootöötajad ja 3) grupp noori, kes olid algse ideepüstituse autorid.
Tunnustus näitab Eesti Kunstiakadeemia juhendajate ja tudengite võimekust partneri etteantud väljakutse raames orienteeruda: luua mitmeid osapooli kaasav ja loomingulisust avav osalusprotsess, mis kohtleb ka noori võrdväärse partnerina ning samas pakkuda innovaatilist lahendust arvestades etteantud piiratud ressursiga.
Mis on sellise koostööprojekti suurim väärtus?
Kui minuni kui kursuse juhendajani jõudis Toila valla Spordi- ja Kultuurikeskuse koostööpakkumise päring, üllatas mind positiivselt väljakutse läbimõtestatuse tase ja aspekt, et idee autoriteks oli grupp noori. Siinkohal vajavad tunnustust noorsootöötajad, kes märkasid noorte huvi ja toetava juhendamise abil pandi kokku põnev lähteülesanne. Juba peale esimest kohtumist Toila valla noorsootöötajaga oli selge, et meid ühendavad sarnased väärtused ja hoiakud, mille pinnalt hakkas omavaheline sünergia kohe tööle. Koostööprojekti suurim väärtus ongi loodud suhted noorsootöötaja ja noortega, keda olen projekti lõppedes ka mitmel korral Toilas külastanud ning kaasanud oma doktoritöö uurimusse.
Koostöö noortega aga pakkus disainitudengitele võimalust enda kui disaineri rolli ümber mõtestada ning avastada endas koosloome protsessi läbiviija potentsiaal ja võimekus. Kursusel osaledes oli neil ainulaadne võimalus piiluda läbi noorte pilgu ühe kogukonna koostoimimise protsessidesse ning luua noortesõbralikke ja põnevaid harjutusi loovuse avamiseks. Näiteks meeldis noortele eriti elusuuruses merekonteineri maketi ehitus koos sisustuse paigutusega (foto 1), mille käigus õpiti ruumilist mõtlemist ja planeerimist.
Mis on kõige olulisem teadmine, mida sellest koosloome- ja disainiprotsessist kaasa võtate?
Lisaks eelpool nimetatud ühistele väärtushinnangutele on koosloome protsessi alustalaks usaldava suhte loomine mitme osapoole vahel. Eriti noortega on kontakti loomine üldjuhul pikk protsess ja vajab mitmekülgset metoodikat. Antud kooostööprojektis külastasime mitmel korral Toila valla noortekeskusi, kohtusime virtuaalselt Zoomi keskkonnas ning lisaks suhtlesime iganädalaselt Facebooki Messengeri kaudu ja ühisel Miro platvormil. Disainitudengid õppisid protsessi käigus noorte ideedega arvestamist ja läbipaistvat suhtlust iga disaini otsuse osas. Kursuse jooksul vältisime suhtlusviisi, mis jätaks disainerist kõiketeadja mulje, vaid keskendusime kõigi osalenud noorte soovide sümbioosile.
Millised on meeldejäävamad kogemused, mida osalenud noored jagasid või näitasid?
Kõige parem tagasiside kogu protsessile on noorte aktiivne kaasamine enam kui kahe aasta pikkuses projektis. Disainitudengeid motiveeris protsessi käigus noorte energilisus, teotahe ja julgus kaasa lüüa kaootilises loomingulises protsessis. Lisaks õppisime noortelt ka mitmeid tantsusamme, mida kursuse hindamisel ka teistele kolleegidele õpetasime. Eredalt on meeles ka noorte kutsumine Design Showcase galale (foto 2), mis toimus jaanuarikuus 2023 Eesti Kunstiakadeemias Tallinnas ja mille jooksul tutvustati parimaid koostööprojekte, kaasa arvatud antud mobiilse noortekeskuse projekti. Magistritudengi Ester Salli (kes ka “Noorte Heaks Tänu” galal auhinna vastu võttis) kokkuvõtva esitluse ajal said noored tulla ka lavale ning kogeda tunnustust isiklikult. Lisaks said noored personaalse majatuuri ajal tutvuda EKA töökodadega ning unistada sealsete masinate ja materjalide kasutamisest tulevikus. Loomulikult mõjus selline esiletõstmine ja inspiratsiooni puhang noortele motiveerivalt ning oli tunda kollektiivset uhkust tehtud töö üle.
Kas tuli veel mõtteid, mida noortevaldkonnaga ühiselt ära teha või mida noortevaldkond teie arvates veel vajaks?
Noorte kaasamine otsustusprotsessidesse vajab süsteemset läbimõtlemist, mitmete organisatsioonide koostööoskuse tõstmist ja ühiste põhimõtete järgimist. Igasuguse kaasamise aluseks on soov arvamustega arvestada ja ideid ellu viia, ilma selle põhimõtteta ei tohiks osalusprotsesse alustadagi. Üle-Eestiline noortevaldkonna ühine eesmärk võikski olla, et iga noor saab vähemalt ühe eduelamuse omaalgatuse näol. Eriti vinge oleks, kui noorte algatus muudab kogukonna toimimismehhanisme süsteemselt nagu mobiilse noortekeskuse projektki. Eesti Kunstiakadeemia disainiteaduskond on jätkuvalt avatud mitme osapoole vahel koosloome protsesse läbi viima. Rohkem infot koostööprojektide kohta leiab EKA kodulehelt www.artun.ee või kirjutades ettevõtlussuhete ja projektikoordinaatorile karin.kiigemagi@artun.ee.