Haridus- ja Teadusministeerium tunnustas 31.01.2024 “Noorte Heaks Tänu” galal noortevaldkonna parimaid 11 kategoorias. Aasta noortesõbralik kohalik omavalitsus 2023 tunnustuse pälvis Viljandi vald, kus noori kaasatakse otsustusprotsessidesse, toetatakse igakülgselt avatud noorsootöö arendamist, edendatakse noorte vaimsest ja füüsilist tervist. Haridus- ja Noorteameti noorteosakond tegi parimast parimaga intervjuu. Küsimusi küsis Margit Kadak.
Mis ja miks on teie noortel hea?
Küsisime seda küsimust noortevolikogu noortelt ning nende tagasiside peegeldab ehedalt seda, mis ja miks on Viljandi valla noortel hea. Noored tõid välja, et Viljandi vallas märgatakse noori ja nende tegemisi, seda tõendab hästi nii sotsiaalmeedias edasijagatu, pöidalte-südamete märkimine postitustesse ning kaks korda aastas toimuvad tunnustussündmused. Ühel neist tunnustatakse õpitulemuste järgi ning teisel on olulisim noore panus väljaspool kooli – näiteks osalemine kodutütardes ja noortes kotkastes, silmapaistvad sporditulemused, panus valla arengusse noortevolikogu või õpilasesinduse kaudu või osalemine noortekeskuse töös ja projektides.
Viljandi valla noored julgevad oma arvamusi, mõtteid ja ideid täiskasvanutele jagada, millele järgnevad päriselt unistuste täitumised – noortevolikogu on saanud luua tänu sellele noorte omaalgatuste toetamise fondi, korrastatud ja ehitatud on välivõimalusi, projektiideed tulevad noortelt, mille elluviimisesse on noored ise kaasatud ning ühiste sündmuste korraldamisel on noortekeskuse kõrval pea alati partnerirollis ka noortevolikogu.
Noorsootöötajad tunnevad, et noortel on hea, sest noorsootöötajad päriselt arvestavad noorte vajaduste ja mõtetega. Erinevatel üritustel ja tegemistel omab just noorte sisend suurt osakaalu ning noor näeb ja tajub seda, et teda kuulatakse, tema mõtteid aktsepteeritakse ning üheskoos viiakse need ellu. See on motiveeriv mõlemale osapoolele ja annab jõudu edasiliikumiseks. Kogukonna noorsootöö arendamine on viinud meid kogukondadeni, kes näevad noorsootööd lähemalt kui varasemalt ning nende tagasiside annab kinnitust, et valla noorsootöötajad on särasilmsed ja motiveeritud.
Aasta noortesõbralikuima kohaliku omavalitsuse tiitli saamine tegi kogu valla noorsootööle pai ja peegeldab seda, et meie vallas on noortel päriselt hea.
Mis on Viljandi vallas noorsootöös eriti hästi ja mille kohta oleks teistele omavalitsustele häid ning õpetlike kogemusi jagada?
Viljandi valla noortekeskus ühendas 2 aastat tagasi viis varasemalt eralditoiminud noortekeskust ühtse juhtimise alla ja tänu ühtsele juhtimisele on toimunud hüppeline noorsootöö kvaliteedi tõus. Tekkinud on kokkuhoidev meeskond, võimekus luua noorte heaks ja noortega koos on kasvanud igakülgselt – oleme avanud ühe noortekeskuse, kolm korda aastas toimuvad ülevallalised ühissündmused noortekeskuste üleselt, suudame taotleda rohkem projektitoetusi, jagame omavahel ressursse ning oleme arendamas kogukonna noorsootööd jõudmaks piirkondadesse, kus puudub füüsiline noortekeskus. Nii oleme jõudnud nii Holstre kui Vana-Võidu piirkonnani, kus on avatud Noorteruumid ja toimub noorsootöö arendamine koos kogukondadega.
Kogukonna noorsootöö puhul on huvitav kuulda kogukondade enda tagasisidet Viljandi valla noortekeskuse kohta. Holstre noorteruumi puhul toodi välja, et ühtse juhtimisega noortekeskus võimaldab jagada omavahel ideid, meeskonnatunnet kui ka vahendeid. Just viimane on see, mida toodi välja Holstre külaseltsi poolt, kuhu loodi Noorteruum just vahendite ümberpaigutamisest majade vahel, millega väärtustati taaskasutust ning hoiti kokku ressursse.
Noorsootöötajad on rõõmuga tööl ning teavad, mida nende panustatud aeg mõnele noorele tähendada võib. Noortekeskused on loodud noorte jaoks ning noorsootöötaja tööülesanded jätavad aega noortega suhtluseks ja pühendumiseks. Ehkki Viljandi valla territooriumil on toimunud juba 25 aastat õpilasmalev, ei ole noorsootöötajatel õpilasmalevas töötamine kohustuslik osa tööst, vaid võimalus, mis jätab ruumi just nende ülesannete jaoks, mis täidavad noorsootöötaja tassi ja toetavad enesearengut.
Noortevolikogu on loonud sillad noorte ja ametnike vahel, mida pannakse igal aastal proovile erinevates väljakutsetes, kus vallavolikogu ja noortevolikogu pannakse vastamisi võistlema – kord inimjalgpallis, takistusrajas, Rooside Sõjas ning sel aastal võeti mõõtu pimevõrkpallis. Noortevolikogu on küll pidanud võistlustel jääma kaotaja rolli, kuid suurem väärtus peitubki selles, et otsustajad kohtuvad noortega noortele omases keskkonnas.
Mida peate piirkonnas noorsootöö arendamisel olulisemaks alusväärtuseks ja kuidas seda igapäevases töös rakendate?
Olulisim alusväärtus on noortekeskuste madal lävepakk, mis võimaldab noorsootöö tegevustest osa saada igal noorel, olenemata tema vanusest, tervisest, käitumisest või taustast. Kui noorsootöötaja on päriselt noore jaoks olemas, on võimalik noort märgata, toetada ja suunata tema valikutes. Turvalise keskkonna loomine toetab noore avanemist, julgust oma mõtteid väljendada ning toetab iseseisvumist uute oskuste ja kogemuste omandamise kaudu.
Tänases ühiskonnas on katkiseid peresid ja üksijäetud noorte osakaal liialt suur, mistõttu on noorsootöötaja poolt noorele pühendatud aeg ja tähelepanu mõne noore iseseisvumisel märgilise tähtsusega. Siinkohal on lisaks koolile ja noortekeskusele ka oluline roll ümbritseval kogukonnal, kes saavad pakkuda noorele eduelamusi ja kogemusi, mis tooksid noore ka pärast õpinguid tagasi kodukohta oma kodu rajama.
Holstre külaselts on suurepärane näide sellest, kus kogukonna alusväärtuseks on lapsed ja noored – külaselts korraldab ise laagreid, lastekaitsepäevi ning ühelgi koosolekul ei jää kõlamata lause “Aga lapsed ja noored?”.
Kuidas toetate ja jõustate noortega töötajaid?
Viljandi valla noortekeskuses on kaheksaliikmeline meeskond, kes kohtub regulaarselt kord kuus, käiakse läbi päevakohased teemad ja arutelud ning arendatakse üheskoos Viljandi valla üleselt noorsootööd. Sügisel ehk hooaja alguses sõnastab iga noorsootöötaja endale isiklikud eesmärgid eesootavaks hooajaks ning kevadel vaadatakse neile üheskoos otsa ja tagasisidestatakse, kuidas läks. Tänavusel hooaja kokkuvõtval kohtumisel kestis teineteise töö peegeldamine ja tagasisidestamine kolme tunni vältel, kus üks noorsootöötajatest tõi koosoleku lõpu poole välja, et „Kas te saate aru, et me oleme kolm tundi teineteist tunnustanud ja kiitnud?“. Viljandi valla noortekeskuse juhile anti tagasisidet, et lisaks tohutule energiale on ta meeskonna jaoks eeskuju ning juhib oma meeskonda põhimõttel, et kõik on võimalik. Kõik ongi võimalik, kui on meeskonnas olemas kompetentsed töötajad, omavaheline usaldus ning julgus unistada.