Käesoleva aasta 4. märtsist 16. aprillini pidas Läti Ülikoolis külalisloenguid Tartu Ülikooli eesti keele ajaloo ja murrete professor Karl Pajusalu. Loengukursuse teema oli eesti keele grammatika Balti areaalis, mis hõlmas nii ülevaadet eesti keele ajaloolist kujunemisest ja etümoloogiast kui ka eesti keele grammatiliste kategooriate võrdlust läti ja liivi keelega. Kursusel osalesid Läti Ülikooli soome-ugri õppekava 3. ja 4. kursuse üliõpilased, kes õpivad bakalaureuseõppes eesti ja soome keelt ning kultuuri. Õppetöö toimus ajastule kohaselt veebis.
Professor Karl Pajusalu peab läti tudengite õpetamist inspireerivaks ja põnevaks: “Kuigi Läti ülikoolis õpib eesti keelt üsna piiratud arv üliõpilasi, aitab nende innukus õpetamist muuta inspireerivaks. Lätis eesti keele õpetamise teeb põnevaks suur hulk varjatud sarnasusi eesti ja läti grammatikas, alates juba kaudsest kõneviisist. Ehkki läti grammatikates nimetatakse sarnaseid nähtusi sageli eri nimetustega (näiteks kaudset kõneviisi relatiiviks), on üliõpilastel ikkagi hõlbus märgata, et hoolimata sõnade ja konkreetsete vormide erinevusest on eesti ja läti keele kategooriad ja üldine loogika päris lähedased.”
Ka üliõpilaste muljed külaisloengutest on väga head. Näiteks ütles 3. kursuse üliõpilane Laura, et kursus aitab tal paremini näha keelte vahelisi seoseid: „Mulle meeldis, et sellel kursusel vaadeldi keelt mitte eraldi üksusena, vaid osana laiemast pildist. Keelte vahelised suhted ning viisid, kuidas ajaloolised sündmused ja kultuur keelt on mõjutanud, on teemad, mida pole mitte ainult huvitav õppida, vaid ka ise mõtiskleda. Lisaks suurendas see kursus minu huvi etümoloogia vastu. Aeg-ajalt taban end mõtlemast – kust see sõna on tulnud?“
Karl Pajusalu loengusari toimus EKKAVi toel ning sai teoks tänu EKKAVi poolt Läti Ülikooli lähetatud eesti keele lektorile Reti Könninge-Geraniole. Tegemist on EKKAVi 2020. Aasta sügisvoorus toetatud külalisloengutega, mis viidi läbi Läti Ülikooli soome-ugri õppekava tudengitele.