Euroopa Liidu otsustusprotsessides osalemine on mitmekihtne ja keeruline, kuid võimalus mõjutada noortepoliitikat paneb olulise vastutuse noordelegaatide õlule. Noordelegaadi sisend ei ole pelgalt sõnavõtt kohtumistel – see on hääl, mis aitab suunata Euroopa tulevikku ja kujundada poliitikaid, mis vastavad noorte vajadustele ja ootustele. Kuid kas ja kuidas jõuab see sisend Euroopa Komisjoni tasandile? Vaatame seda protsessi lähemalt.
Kuu: märts 2025
Märtsis stardib PISA 2025 – Eesti õpilased osalevad taas rahvusvahelises haridusuuringus
Ajavahemikul 31. märtsist kuni 9. maini toimub Eesti koolides PISA 2025 uuring, milles osaleb 206 kooli ja ligikaudu 7600 õpilast. PISA on maailma suurim haridusuuring, mis võimaldab saada põhjaliku ülevaate Eesti hariduse hetkeseisust ja arengusuundadest.
Digiloovtöö: nutikas viis digiuuendusteks koolis
Kas mäletate aega, kui kalkulaatorite kasutamine koolis tundus radikaalne mõte? Või aega, mil interneti kasutamine tunnis oli pigem erand kui reegel? Nüüd on digitehnoloogia muutunud hariduse lahutamatuks osaks. Mullu kehtima hakanud uus põhikooli riiklik õppekava sisaldab soovitust viia III kooliastmes kohustuslik loovtöö läbi uuenduslikus digiloovtöö formaadis – see ei ole revolutsioon, vaid asjade loomulik areng meid ümbritseval digiajastul.
Leila Lehtmets: õpilased on endiselt väga loovad ja andekad!
Et saada aimu, mis motiveerib õpetajad ja õpilasi erinevatel konkursitel osalema ja kuidas nendel osalemine arendab nii õpilaste loovust kui ka digioskusi, küsisid teema kohta ProgeTiigrid Kirke Kasari ja Mariell Miilvee Kose Gümnaasiumi õpetajalt Leila Lehtmetsalt. Leila õpetab Kose Gümnaasiumi algklassides informaatikat ja on algklasside maja haridustehnoloog. Ta on karjääripööraja, kes töötas varem riigiametnikuna, kuid…
Aasta kool 2024: Ida-Virumaalt saab väga kvaliteetse hariduse
Juuni alguses möödub aasta päevast, mil Jõhvi Gümnaasium valiti aasta kooliks 2024. Võiduemotsioonid on kooliperel endiselt eredalt meeles ning võidu toonud väärtuseid on järjekindlalt ja tugevalt edasi kantud.
Laagrid arendavad noorte suhtlemisoskust ning füüsilist aktiivsust
Laagrite mõju hindamist piloteeriti esmakordselt 2022. aastal. Mõjuhindamisel annavad noored vabas vormis vastused selle kohta, mis muutused nendega laagris on toimunud. Sellele järgneb laagrikasvatajate tagasiside, üldpädevuste kaardistamine ning välisekspertide hinnang. Selgunud muutuste põhjal saab laagri meeskond arutada parenduste sisseviimist.
Ühised väärtused, erinevad vajadused: kuidas enda eest hoolitseda
Esiti tundub see mõte imelik – mis mõttes pean ma ette planeerima, millal lähen jalutama, loen raamatut või söön jäätist? Tänapäeva kiires ja hetkelises maailmas ei ole see aga midagi erakordset. Meil on vaja teadlikult ette planeerida, millal võtame aja maha.
Kuidas aidata lapsel eksamiteks valmistuda?
Eksamiperiood võib olla lapsele ja kogu perele keeruline aeg. Laps tunneb survet ja vanem tahaks aidata, kuid sageli tekib küsimus – kui palju sekkuda, et toetusest ei saaks lisapinge?
Mõõdukas eksamipinge on loomulik ja võib isegi kasulik olla, aidates keskendumist parandada ja motivatsiooni tõsta. Probleem tekib siis, kui ärevus muutub nii suureks, et see hakkab õppimist ja sooritust segama. Seetõttu on oluline aidata lapsel leida tasakaal süsteemse ettevalmistuse, puhkamise ja enesekindluse vahel.
Aasta noorsootöötaja – Maarja-Liisa Lepsalu
Harno koos Haridus- ja Teadusministeeriumiga tunnustas veebruaris “Noorte Heaks Tänu” galal noortevaldkonna parimaid 11 kategoorias. Aasta noorsootöötaja tunnustuse pälvis Maarja-Liisa Lepsalu, kes on Toila valla spordi- ja kultuurikeskuse noorsootööjuht ning Eesti Avatud Noortekeskuste Ühenduse avatud noorsootöö ekspert. Haridus- ja Noorteamet tegi parimast parimaga intervjuu.
Aasta tegija huvihariduses ja -tegevuses – Priit Strandberg
Harno koos Haridus- ja Teadusministeeriumiga tunnustas veebruaris “Noorte Heaks Tänu” galal noortevaldkonna parimaid 11 kategoorias. Aasta tegija huvihariduses ja -tegevuses tunnustuse pälvis Priit Strandberg, kes on Jakobi Mäe Teatristuudio juhataja ja looja ning 11.-12. klasside rühma juhendaja. Haridus- ja Noorteamet tegi parimast parimaga intervjuu.