Kas õpetajad ja õpilased tohivad tunnis kasutada muusikat, mida saab näiteks tasuta YouTube’ist? Mis tingimustel võib klassis filme vaadata?
Autoriõigusi reguleerib Eestis autoriõiguse seadus (AutÕS). Eespool kirjeldatud näidetele ning paljudele teistele küsimustele saab vastused toetudes AutÕS 19.§.
Hariduslikel eesmärkidel võib tunnis tasuta platvormidel õiguspäraselt avaldatud muusikat kasutada, kui seda tehakse motiveeritud mahus (ja õppeprotsessis kasutamise vajadus on põhjendatud), kui viidatakse autorile ja kui sellel tegevusel pole ärilisi eesmärke. Samadel tingimustel – ilma autori nõusolekuta, kuid autorile ja teosele viidates – on hariduslikel eesmärkidel õigus klassis näidata ka filmidest katkendeid.
Oluline on siinkohal meeles pidada, et hariduslikul ja n-ö illustreerival eesmärgil kasutamine võib erinevate teoseliikide puhul tähendada erinevat mahtu (näiteks kujutava kunsti teose puhul võib see eelduslikult tähendada terviklikku teost, muusikalise teose puhul mõnel juhul vaid katkendit).
Autoriõiguse temaatika ei puuduta aga ainult õpetajaid; kuidas rääkida nendest teemadest ka õpilastega? Eriti tänapäevases digi- ja sisuloome maailmas. Meie digitaalse õppevara portaalist E-koolikott leiab nii mõnedki head õppematerjalid selle toetamiseks.
Eesti Autoriõiguste Kaitse Organisatsiooni ja Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia ja kunstide instituudi üliõpilastega koostöös on põhikoolile valminud lihtne ja lühike autoriõiguse põhimõtteid tutvustav õppematerjal – digiwebster.
Õppematerjal koosneb kahest osast ja võtab aega u 10-15 minutit:
- Esmalt lühike podcast (4:35 min), kus tegelaskuju Webster räägib 6.-9. klassi õpilastele eakohaselt ja haaravalt autorlusest ja autoriõiguse üldpõhimõttetest ning kaasnevatest riskidest.
- Järgneb küsimustik, mis aitab saadud teadmisi kinnistada; lisaks annavad testi tulemuseks saadud punktid ettekujutuse vastajate digiteadlikkusest.
Oluliselt mahukam materjal on aga olemas gümnaasiumiõpilastele – autoriõiguse alused gümnaasiumile. Õppematerjal hõlmab üheksat olulist teemat:
- Mis on intellektuaalomand?
- Autor
- Autoriõiguslikult kaitstav teos
- Autorile kuuluvad õigused
- Autoriõigusega kaasnevad õigused
- Kuidas teost kasutatakse?
- Autoriõiguse ja sellega kaasnevate õiguste kaitse
- Õiguste kollektiivne teostamine
- Autoriõigus, sellega kaasnevad õigused ja digiplatvormid
Enamiku teemade alguses on esitatud lühike ülevaatlik animatsioon ning õppetekstid on rikastatud rohkete näidetega. Videoklipid, kus Eesti loomeinimesed arutlevad seonduvatel teemadel läbi enda kogemuse, aitavad keerulisi käsitlusi teha mõistetavamaks ja ka inimlikumaks. Iga teema lõpus olev enesekontrollitest aitab omandatud teadmisi kinnistada.
Eeldatavasi kulub iga teema läbimiseks keskmiselt 45 minutit ehk üks akadeemiline tund. Õppematerjali autorid on professor Aleksei Kelli Tartu ülikoolist ja Virgo Sillamaa Eesti Autorite Ühingu juhatuse liige.
Novembrikuu „Distantsilt targemaks“ veebiseminaride sarja raames tutvustame nii ülalmainitud õppematerjale kui ka räägime üldisemalt digitaalsete õppematerjalide kontekstis, kuidas õppematerjale koostades kasutatud materjalidele/allikatele viidata, mis on avatud sisulitsentsid ja kust leida vabaks kasutamiseks (õppe)materjale. Seda ikka selleks, et oleksime teadlikumad kasutajad ja sisuloojad. Registreeru 24. novembril kell 16.00 toimuvale veebiseminarile SIIN!