Seitse aastat tegutsenud Edu ja Tegu programm pani 2023. a lõpuga pillid kotti. Õpetajatele jääb kasutamiseks palju kasulikke õppematerjale ja harivat ning huvitavat kuulamis- ja lugemismaterjali, koolitustelt saadud uued teadmised ning toredad mälestused suvepäevadest, konverentsidest ning pikkadest koolitusprogrammidest, mis rikastasid õpetajate maailma nii uute tutvuste, põnevate kohtumiste ja külastuste kui saadud inspiratsioonilaengu näol. Noored said esmase ärikogemusega käe valgeks õpilasfirmas või STARTER programmis.
Edu ja Tegu oli Haridus- ja Teadusministeeriumi algatatud ning viimastel aastatel Haridus- ja Noorteameti juhtimisel ellu viidud programm, mille eesmärk oli arendada ning rakendada ettevõtlus- ja karjääriõpet alusharidusest kõrghariduseni. Tegevuste kaasrahastajaks oli Euroopa Sotsiaalfond.
Programmi ja koostööpartnerite toel rakendus ettevõtlus- või karjääriõpe 84% koolides, 100% kutsekoolides, 83% kõrgkoolides ja 45% lasteaedades. Selleks osalesid koolitustel 3915 õpetajat. STARTER programmis õpilastele arendasid oma äriideed 7058 noort ja sirgus ka erinevate võistluste, sh Ajujahi võitjaid. Erinevatest inspiratsiooniüritustest said osa 24 053 inimest. Parimad ettevõtlus- ja karjääriõppe õpetajad, edendajad, mentorid, ettevõtlikud noored ning Edu ja Tegu tegijad pälvisid kuuel korral tunnustuse.
Ettevõtlus- ja karjääriõpe jõudis kõigisse Eesti maakondadesse, valdadesse ja linnadesse. Ettevõtlus- ja karjääriõppe rakendamise osas olid eesrindlikumad Lääne- (82%), Viljandi- (81%) ja Jõgevamaa (70%). Linnadest paistis silma Pärnu, kus ettevõtlus-ja karjääriõpet rakendatakse 53 protsendis kõigist õppeasutustest.
Valmisid õppematerjalid alusharidusest kõrghariduseni, mis võimaldavad õpetajal arendada õppijate pädevusi ainetundides ja õppetegevustes ning rakendada ettevõtlus- ja karjääriõpet läbivalt terve kooliaja vältel. Olemas on erinevad formaadid -rahatarkuse lastelauludest digitaalse meelelahutusliku ettevõtlusmänguni, aines lõimimise töölehtedest ainekavade ning kutse- ja kõrghariduse ettevõtlusõppe mooduliteni, lisaks õpiobjektid ja podcastid erinevatel teemadel. Kolme kogumikku on koondatud inspiratsiooniks head koolide ja ettevõtete koostööpraktikad. Veebruarikuus jõuab koolidesse ja TÜ raamatukogusse ka ettevõtlusõppe õpik gümnaasiumile „Ettevõtlikkusest ettevõtluseni“ II väljaanne ning põhikooli karjääriõpetuse aineraamat.
Tutvu lähemalt ettevõtlus- ja karjääriõppe materjalidega:
- Alus-, üld-, kutse- ja kõrghariduse materjalide ülevaade Harno kodulehel: https://harno.ee/ettevotlusope
- Edu ja Tegu YouTube’i kanal (podcast‘id, laulud, seminarid, õpiampsud): https://www.youtube.com/@edujateguprogramm4876/playlists
- Ettevõtlus- ja karjääriõpetajate Facebooki kogukond: https://www.facebook.com/groups/235624280955393
- Edu ja Tegu koduleht (toimib sulgemiseni): https://ettevotlusope.edu.ee/
- Piirkondlike karjääriteenuste mudelite raport ja seminari salvestus: https://harno.ee/karjaariope
- Edu ja Tegu tegevuste ülevaade 2016–2023: https://harno.ee/ettevotlusope
Edu ja Tegu tänab koostööpartnereid, kes panustasid aastate jooksul tegevuste elluviimisse: Tartu Ülikool, Tallinna Ülikool, Tallinna Tehnikaülikool, Eesti Maaülikool, Eesti Kunstiakadeemia, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia, Estonian Business School, Eesti Ettevõtluskõrgkool Mainor, Maakondlike Arenduskeskuste Võrgustik MTÜ / Ettevõtlik Kool. Sihtasustus Junior Achievement Eesti, Tööandjate Keskliit, Teenusmajanduse Koda, Eesti Kaubandus-Tööstuskoda, rahandusministeerium ning majandus- ja kommunikatsiooniministeerium.