„Sul on ikka TÄIEGA äge õppeaasta olnud!“ ütles kolleeg mulle ükspäev, kui meenutasime, mida põnevat sellel aastal teinud oleme. Saan temaga vaid nõustuda, sest tõepoolest see õppeaasta oli väga meeldejääv, täis paljusid tegevusi ja toimetusi ning põnevaid seiklusi ja kohtumisi. Ma väga loodan, et kõik õpetajad saaksid samamoodi möödunud õppeaasta kohta öelda!
VOCO ettevõtlusõpetajate meeskond korraldas sellel õppeaastal ikka tõeliselt palju – igasse kuusse jäi vähemalt üks suurem üritus ja seda septembrist kuni maini!
Jätkasime sügiselt ettevõtluspäeva traditsiooniga. Selle aasta ettevõtluspäeva põhifookus oli tehnikavaldkonnal ning eesmärgiks oli seda valdkonda veelgi rohkem tutvustada. Päeva alustasime põneva paneeldiskussiooniga, mida said kõik soovijad ka veebis vaadata ning jätkasime erinevate töötubadega üle kahe õppehoone. Meile endile korraldajatena oli suureks õppetunniks veebiülekande tagamine – olenemata põhjalikust ettevalmistusest ja IT-toe kaasamisest, ebaõnnetuses see. Heli oli ülekandel katkendlik ja tekkis muidki tõrkeid. Samas saime kinnitust, et erinevad töötoad olid täielikud hitid ning nendesse registreerujaid oli rohkemgi, kui arvata oskasime. Uuel õppeaastal toimub VOCO ettevõtluspäev jälle. Oleme meeskonnaga ka teema paika pannud – selleks on ringmajandus ja roheline mõtteviis ning esimesed läbirääkimised esinejatega on juba tehtud. Eesmärgiks oleme seadnud kaasata võimalikult paljusid erialaõpetajaid ja mentoreid ettevõtluspäeva töötubade korraldamisse.
Väga palju positiivset tagasisidet saanud üritus oli kooli jõululaat. Kooli jõululaat on mulle just eriti südamelähedane, sest aastaid tagasi, kui alustasin õpetajatööga, siis oli jõululaat minu esimesi suuremaid üritusi, mille korraldasin. Sellel õppeaastal sai jõululaat aga tõeliselt suurejooneline, kauplejaid oli üle 30 ja ostjaid nii koolist kui ümberkaudsetest ettevõtetest, lasteaedadest ja eramajadest. Eriti ägedaks üllatajaks olid ponid – üks õpilane tegeleb ponide kasvatamisega ning tõi nad laadale kohale. Ettevõtlusõpetajatega arutasime peale laata, et sellise ürituse korraldustöö on küll väga mahukas, aga raudselt seda kõike väärt. Uueks õppeaastaks oleme juba jõululaada toimumise aja kirja pannud ning koostöös õmbluseriala õpetajatega peame plaani ka taaskasutuslaadaks sügisel.
Sellest aastast ei puudunud ka Aasta Tegija ettevõtlusoskuste võistlus, kus õppijad saavad panna proovile enda ettevõtlusalased teadmised, seejuures ei ole oluline, mis eriaala õpitakse. Oleme seda võistlust korraldanud nüüd kolmel aastal ning väga tore on näha, et õpilaste huvi on selle vastu järjest suuremaks läinud. Eks suureks motivatsiooniks on ka teadmine, et kooli ettevõtlusoskuste Aasta Tegija võitja läheb Noore Meistri võistlustele VOCOt esindama. Sellel aastal toimus Noore Meistri ettevõtlusoskuste võistlus just VOCOs. Ja ei saa ka ütlemata jätta, et see oli ikka korralik väljakutse! Väljakutsed on aga vastuvõtmiseks ning mulle isegi meeldib see väike närvikõdi, mis kaasneb mõne uue asja organiseerimise ja korraldamisega. Oleme võtnud otsuse, et jätkame ka Aasta Tegija võistluse korraldamist ning suuname õpilasi ka osalema Noorel Meistril.
Mis mulle sellel õppeaastal aga eriti rõõmu tõi, oli õpilasfirmale Rahatähed juhendajaks olemine. Olin juba mõned aastad mõelnud, et võiksin jälle õpilasfirmasid juhendada ja sellel aastal oli mul selleks võimalus. Õpilasfirma Rahatähed liikmed on kindlasti ühed juhendajate unistuste õpilased – lajatavad kohe geniaalse ideega, hakkavad ise tegutsema ilma pideva utsitamiseta, organiseerivad, võtavad osa laatadest ja üritustest ning otsivad võimalusi, et enda edu veelgi saavutada. Nii põnev oli õpilaste arengut kõrvalt jälgida ja neid toetada. Väga uhke tunne oli neile Eesti parima õpilasfirma võistlusel kaasa elada ning koos õpilastega käisime ka peaminister Kaja Kallase vastuvõtul.
Ja suurepärase punkti pani ägedale õppeaastale mais Tallinna Majanduskoolis toimunud kutsehariduse populariseerimise teemaline ideehäkaton “Muudame kutsehariduse valikuks nr. 1”, millest koos 2 kolleegi ja ühe õpilasega osa võtsime ning võidu ka koju tõime. Oleme nüüd mitme aasta jooksul õpilastele ülekoolilisi häkatone korraldanud ja tahtsin ka ise juba pikemat aega millestki sellisest osa võtta. Väga põnev oli koos meeskonnaga lahendusi välja mõelda, ideed mentoritele esitleda ja lõpuks laval züriile see “maha müüa”. Tunnistan, et nautisin laval olekut ja kogu seda protsessi täiega! VOCO naiskond, kellega üritusel osalesime, oli lihtsalt super ja meie koostöö oli piire liigutav.
Ja siis jõudsin veel nii mööda minnes kooli Avatud ustel moelaval modellina õmblusõpilaste rõivaid näidata, õpilastega koduta loomade varjupaika annetusi viia, mentordada IT õpilaste start-upi, korraldada ülekoolilisi häkatone, osaleda Tartu õpilasfirmade MeetUpil koos Rahatähtedega, matkata kolleegidega, tutvustada VOCO õppimisvõimalusi Tartu noorte festivalil ning seejuures loomulikult ka tunde anda, mis on minu põhitöö ikkagi. Ja õppeaasta lõpetuseks veel koos ettevõtlusõpetajatega Võrus ekskursioonil käia ja VOCOfestil kolleegidega pidutseda. Kui nii sellele kõigele tagasi vaadata, siis võibki jääda mulje, et tõesti käis kõik möödaminnes ja ilma suurema vaevata, kuid tegelikkuses on selle taga olnud väga palju pikki päevi ja meeletult tööd. Seejuures koos ettevõtlusõpetajate ja teiste kolleegidega ajuderagistamisi, planeerimist, organiseerimist ja korraldamist. Kuid just sellisena see õpetajatöö mulle siin VOCOs meeldibki! Loe ettevõtlusõppe tegevustest Tartu Rakenduslikus Kolledžis Mariini blogist: Tartu VOCO ettevõtlusõpetaja Mariin Alatsei blogi – Ettevõtlus- ja karjääriõppe programm Edu ja Tegu (ettevotlusope.edu.ee)