European University Institute (EUI) on Euroopa ainulaadne sotsiaalteadustele pühenduv ülikool, mis on üle maailma tuntud oma kõrge teadustaseme ja olulise panuse poliitilisse ja intellektuaalsesse arutellu meie ühiskonda kujundavatel teemadel. Nikita Divissenko, värske EUI õigusteaduse doktor, tänane Utrechi ülikooli õppejõud, räägib oma kogemuste baasilt miks on EUI hea valik doktoriõpinguteks.
Mis ja kuidas?
Instituudi neli osakonda (õigusteadus, politoloogia ja sotsiaalteadus, majandusteadus, ajalugu) võtavad aastas vastu ligi 120 doktoranti. Õppeprogramm kestab 4 aastat, pakkudes doktorantidele nii uurimisküsimuste püstitamiseks ja töö kirjutamise alustamiseks vajalikku juhendamist kui ka vabadust tegema iseseisvaid otsuseid uurimise suuna ja meetodite valiku osas.
Doktorantuuri kandideerimise protsess on lihtne ja läbipaistev: lisaks CV-le tuleb esitada uurimisprojekti lühikirjeldus, motivatsiooni- ja soovituskirjad. Kandideerida saab igal aastal novembrist jaanuari lõpuni, intervjuud toimuvad kevadel. Instituudi doktoriõppesse saab ainult stipendiumi olemasolul. Seega saab iga edukas (st osakondade professorite poolt valitud) kandidaat stipendiumi. Ülikooli vastuvõetud doktorandid saavad Eesti riigilt taotleda EUI stipendiumi, mis katab nelja aasta õppemaksu, elamis- ja sõidukulud. Loe täpsemalt Harno kodulehelt.
Instituudis on Euroopa üks parimatest sotsiaalteaduste raamatukogudest. Õppetöö toimub Firenze lähedal asuvates villades (ehitatud 15.-16. saj). Instituudis asub ka Euroopa Liidu arhiiv. Kõrvuti õppetööga pakub EUI erinevaid võimalusi nautida elu Firenzes. Näiteks doktorandina sain liituda instituudi sõudmisvõistkonnaga, mis treenib Firenze kõige vanemas sõudmisklubis Ponte Vecchio juures.
Koht, mis avab uksed…
EUI doktorikraad avab uksed töömaailma – ka selliseid, millest poleks kohe unistanudki. Instituudi vilistlased, kes soovivad jätkata akadeemilist karjääri, töötavad maailma parimates ülikoolides ja teaduskeskustes. Need, keda huvitab hoopis avalik sektor, töötavad Europa Liidu ja rahvusvahelistes organisatsioonides (nt Euroopa Komisjonis, ÜRO-s või Maailmapangas) või enda riikide asutustes – ministeeriumidest kespankade ja kõrgeimate kohtuteni.
…ja annab piiramatud arenguvõimalused
Unikaalseks teeb kraadiõppe instituudis ennekõike selle akadeemiline vabadus ja rahvusvaheline keskkond. EUI võimaldab teha tihedat koostööd professorite ja teiste doktorantidega, andes võimaluse arendada oma teadmisi – sh kaasaegseimate uurimismeetodite kasutamise oskused seminaridel, konverentsidel jm vormides toimuvates aruteludes. Neid seminare ja arutelusid saab korraldada ka igaüks, milleks instituut pakub tuge – nii juhtimise (nt loengu pidamise ja ainekava koostamise koolitusi) aspektist kui ka materiaalset toetust.
Doktoriõpe ei näe ette haldus- ega õpetamiskohustusi, mistõttu saab igaüks nelja aasta jooksul pühenduda enese ja enda projekti arengule, rääkida oma tööst nii instituudis kui väljaspool või minna välismissioonile doktoritöö kirjutamiseks vajalike andmete kogumiseks. See aeg ja mitmekesine keskkond loovadki piiramatuid võimalusi enda teadmiste, maailmavaate ja silmaringi avardamiseks, mis on hindamatu.
EUI võtab doktarantuuri sisseastumisavaldusi vastu 31. jaanuarini 2023. Rohkem infot kõrgkooli kodulehel. EUI doktorandid saavad taotleda stipendiumit.