Artikli autorid: Airi Park, Haridus- ja Noorteameti noorsootöö mudelite projektijuht; Laura Tiitus, Haridus- ja Noorteameti noorteseire teadmusringluse peaekspert
Noorsootöö nutikad mudelid on noorsootöö korraldamist ja teenuseid toetavad uuendused, mis on välja töötatud mingi konkreetse noorsootöös ette tuleva probleemi lahendamiseks. Esimesi lahendusi hakkasid omavalitsuste koostöögrupid välja töötama ja piloteerima juba 2017. aastal. Võib eeldada, et loodud mudelid on leidnud kasutust ja aidanud kaasa noorsootöö kitsaskohtade lahendamisele, kuid kas seda kinnitavad ka andmed? Jah. Käesoleva blogiloo eesmärk ongi anda ülevaade kõige olulisematest nutikate mudelite uuringu tulemustest.
Aastatel 2015–2023 viis Haridus- ja Noorteamet ellu Euroopa Sotsiaalfondist kaasrahastatud programmi “Tõrjutusriskis noorte kaasamine ja noorte tööhõivevalmiduse parandamine”, mille käigus suurendati noorsootöö teenuste kättesaadavust ja tõrjutusriskis noorte kaasatust. Seejuures oli üheks programmi eesmärgiks jõuda noorsootööteenustega uute noorteni ja laiendada noorte noorsootöös osalemise võimalusi läbi uudsete lahenduste – nutikate mudelite – loomise ja kasutuselevõtmise.
Tegevuste elluviimiseks loodi kohalike omavalitsuste koostöögrupid, kus omavalitsused analüüsisid oma piirkonna noorsootöö kitsaskohti ja noorte vajadusi ning seadsid endale arengueesmärgid. Seejärel töötati koos valdkonna ekspertidega välja innovaatilised lahendused, mida piloteeriti kahe aasta jooksul. Mudelite loomisel peeti silmas, et neid saaksid tulevikus kasutusele võtta ja enda oludele kohandada ka teised Eesti omavalitsused. Omavalitsuste ja noorsootööd korraldavate asutuste ja ühingute koostöös valmis aastatel 2017–2022 kokku 23 nutikat mudelit.
Noorsootöö nutikate mudelite uuringu taust
Euroopa Sotsiaalfondi programm lõppeb 2023. aastaga, mistõttu on asjakohane teha sissevaade sellesse, kuidas on nutikate mudelite kasutuselevõtmine omavalitsustes läinud. Käesoleval aastal viidigi läbi uuring, mille eesmärk oli kaardistada omavalitsuste teadlikkus nutikatest mudelistest, mudelite kasutamise ulatus ja kasutuskogemus ning saada teada, kuivõrd on mudelid protsessis osalenud omavalitsuste hinnangul oma eesmärki täitnud.
Uuringu esimeses etapis viidi kohalike omavalitsuste esindajate seas läbi ankeetküsitlus, milles osales 73 kohalikku omavalitsust 79-st. Uuringu teises etapis viidi läbi viis fookusgrupi intervjuud ja üks süvaintervjuu nende omavalitsuste esindajatega, kes osalesid noorsootöö nutikate mudelite loomises ja piloteerimises. Intervjuudes osales kokku 15 kohalike omavalitsuste koostöögruppide esindajat 10-st erinevast koostöögrupist (uuringust jäi välja üks koostöögrupp).
Mida näitavad uuringu tulemused?
Uuringu tulemustest selgus, et teadlikkus noorsootöö nutikatest mudelitest on kõrge. Peaaegu kõik uuringus osalenud omavalitsused olid kuulnud vähemalt ühest nutikast mudelist ja keskmiselt olid omavalitsused kuulnud 15-st mudelist. Kõige tuttavamad mudelid olid mobiilne noorsootöö buss, noorsootöötajate vahetus, noortekeskus HUUB ja veebikeskkond Infohunt (vt joonis 1). Iga omavalitsus on leidnud mudeleid puudutava info endale sobivatest kanalitest, kuid kõige rohkem on kasutatud info leidmiseks noorsootöö nutikate mudelite ametlikku veebilehte.
Samuti tuli uuringust välja, et suur osa kohalikest omavalitsustest on kasutanud vähemalt ühte nutikat mudelit. 73% uuringus osalenud omavalitsustest kasutas 1-5 mudelit, 4% kasutas rohkem kui 5 mudelit ja 23% küsimustikule vastanutest ei olnud kasutanud ühtegi noorsootöö nutikat mudelit. Need omavalitsused, kus nutikaid mudeleid ei kasutatud, põhjendasid seda peamiselt aja, finantside ja/või inimressursi puudusega. Samuti toodi välja huvi või teadmiste puudumist, koostööraskuseid ja väliseid tegureid nagu näiteks Covid-19 pandeemia. Rohkem kui pooled omavalitsused, kus pole mudeleid kasutatud, plaanivad seda tulevikus teha.
Nutikaid mudeleid kasutanud omavalitsustel lasti hinnata, kuivõrd lahendasid mudelid piirkonnas esinevaid noorsootööga seotud kitsaskohti. Natukene enam kui pooled omavalitsused leidsid, et mudelid lahendasid kas väga hästi või pigem hästi piirkonna noorsootööga seotud probleeme. Seejuures plaanib enamik omavalitsusi ka tulevikus nutikate mudelite kasutamisega jätkata.
Koostöögruppidega tehtud intervjuudest tuli välja, et nutikate mudelite loomises osalenud omavalitsuste esindajad tunnevad, et mudelid on avaldanud nii otsest kui kaudset positiivset mõju nii noorsootööle laiemalt kui ka noortele üle Eesti (vt joonis 2). Fookusgruppides osalenud noortevaldkonna spetsialistide tunnetusel on nutikate mudelite kasutamine kaasa aidanud järgnevale:
- aidanud hoida noorsootööd fookuses ning tuua esile lahendamist vajavaid noorsootöö murekohti;
- aidanud noortele mitmekesisemaid ja atraktiivsemaid tegevusi pakkuda ning seeläbi noorte oskusi ja ettevõtlikkust arendada;
- aidanud kaasa noorsootöö kvaliteedi tõstmisele, sh noorsootöötajate noorsootöö kutse taotlejate arvu kasvule;
- soodustanud koostööd teiste omavalitsuste ja haridusasutustega;
- andnud tõuke erinevate algatuste käima lükkamiseks (nt uue spetsiifilisema fookusega noortekeskuse avamine, noorte ühisürituste korraldamine jm).
Fookusgruppides arutleti ka selle üle, millised mudelid on kõige rohkem oma eesmärki täitnud. Kõige rohkem toodi esile mobiilset noorsootöö bussi, mis on mõeldud selliste piirkondade teenindamiseks, kus noortekeskused puuduvad. Samuti peeti mõjusaks mudeliks noortekeskust HUUB, mille eesmärk on toetada 15-20 aastaste noorte ettevõtlikkust läbi mentorluse ja koostööd toetavate tegevuste. Intervjuudest tuli veel välja, et mitmed koostöögrupid soovivad võimalusel enda loodud nutikaid mudeleid edasi arendada ja ka teiste koostöögruppide mudeleid kasutusele võtta.
Koostöögruppide esindajad tõid veel välja, et nutikate lahenduste loomisele ja kasutamisele aitab kaasa, kui noorsootöö on valdkonnana kohaliku omavalitsuse prioriteetide seas. Samuti toodi välja, et noorsootööst ühtse arusaama loomiseks on kriitilise tähtsusega noorsootöö koordinaatori roll ning ühiste koolituste korraldamine noortega tegelevatele osapooltele.
Koostöögruppide esindajad tõid veel välja, et kuigi koostöö nii omavalitsuste siseselt kui ka omavalitsuste vahel on tänu nutikatele mudelitele oluliselt paranenud, siis ei ole suudetud koostööga seotud probleeme veel lõplikult lahendada, mistõttu peaks lahenduste otsimine kindlasti jätkuma. Samuti peeti oluliseks, et noorsootöö oleks valdkonnana kohalike omavalitsuste prioriteetide seas ning et noorsootööst ühtse arusaama loomiseks oleks omavalitsustes tagatud noorsootöö koordinaatori roll ja ühised koolitused erinevatele noortega tegelevatele osapooltele.
Noorsootöö nutikad mudelid kui päriselt mõjusad lahendused
Eelneva põhjal võib öelda, et uuringu tulemused kinnitasid, et noorsootöö nutikate mudelite näol on tegemist praktilise abivahendiga, millel on potentsiaal aidata kaasa erinevate noorsootöö kitsaskohtade lahendamisele.
Noortevaldkonna spetsialistid on nutikatest mudelitest kuulnud ja paljud kohalikud omavalitsused on neid kasutanud. Nutikate lahenduste kasutuselevõtmine eeldab küll piisavalt ressursse ja huvi, kuid sellegipoolest plaanivad enamik mudeleid kasutanud omavalitsusi nende kasutamisega jätkata ning paljud mudelite mittekasutajad soovivad tulevikus mudelite kasutamisega alustada. Kõiki noorsootöö väljakutseid ei ole küll võimalik nutikate mudelitega lõplikult lahendada, küll aga nähakse mudelite kasutamises väärtust mitmel tasandil, sh lahenduste poole liikuma hakkamise näol.
Nutikate mudelite veebikeskkonnas on olemas kõigi 23 mudeli kirjeldused koos mudelite sihtrühma, kasutuselevõtmise eeltingimuste, riskide ja vajaminevate ressurssidega. Seejuures on võimalik mudeleid omavahel kombineerida ja kohandada, et need vastaksid paremini konkreetse piirkonna vajadustele. Mudelite veebikeskkonda on plaanis ka edaspidi uute noorsootöö lahenduste ja nendega seotud materjalidega uuendada.
Jaga enda nutikat mudelit!
Kõik, kes loovad noorsootöö kitsaskohtade lahendamiseks uusi lahendusi ja võtavad noortevaldkonnas ette midagi sellist, millest võiksid ka teised valdkonna töötajad inspireeritud saada, on oodatud oma kogemusi jagama. Jaga oma tegevust, mudelit või meetodit siin ja me lisame selle nutikate mudelite veebikeskkonda!
Kõigil huvilistel on võimalik noorsootöö nutikate mudelite uuringu lõpparuandega lähemalt tutvuda siin.
Mudelite loomist ja mudelitega seotud uuringu läbiviimist rahastati Euroopa Sotsiaalfondi programmist “Tõrjutusriskis noorte kaasamine ja noorte tööhõivevalmiduse parandamine”.