Stipendiaat ja artikli autor: Ragnar Siil
Ülikool: Estonian Business School
Stipendium: Dora Pluss* lühiajaline õpiränne
Sihtkoht: Itaalia
Lähetuse pikkus: 2 nädalat
Minu uurimustöö keskendub loomemajandusele. Täpsemalt loovate linnade ja regioonide arendamisele. Kui asusin 2005. aastal tööle Kultuuriministeeriumisse, sai minust väidetavalt esimene inimene Eesti, kelle tööjuhendis leidus sõna „loomemajandus“. Sellest ajast alates on mind riigiametnikuna, ettevõtjana, konsultandina ning nüüd ka uurijana huvitanud see, kuidas kultuuri ja loovust targalt kasutades saab anda piirkondade arengule hoogu juurde.
Kui ajalooliselt on loomemajandusega ja loovate linnadega seostatud pigem suuri keskusi, pööran mina oma teadustöös tähelepanu ennekõike loomemajanduse potentsiaalile väiksemates kohtades, sh väikelinnades või maaomavalitsustes. Eriti nüüd, pärast koroonakriisi, kui paljud inimesed töötavad distantsilt, on mitmed piirkonnad väljaspool linnu meelitanud sinna elama kultuuri- ja loomemajanduse professionaale. Ent vaatamata sellele, et kultuuri investeerimise kasulikkust on tõestatud üle maailma eri riikides, sh Eestis, jätkub rasketel aegadel palju omavalitsusi, kes näevad esimese kärpekohana kultuuri, sulgedes raamatukogusid ja rahvamajasid või võttes raha ära kohalikelt sündmustelt ja kollektiividelt.
Loomemajanduse teadusliku uurimisega on Eestis küll mõnevõrra tegeletud, kuid maailma kogemust arvestades on see valdkond alles lapsekingades. Seetõttu oli loomulik, et doktoriõpinguid alustades pöördusin kaasjuhendaja leidmiseks ühe tuntuima valdkonna teadlase poole. Minu kaasjuhendajaks on professor Pier Luigi Sacco, kes on nõustanud Euroopa Komisjoni, OECD ja paljusid teisi rahvusvahelisi organisatsioone. Prof Sacco töötab alates 2022. aastast Chieti–Pescara D’Annunzio Ülikoolis Itaalias, kus arendab välja interdistsiplinaarset keskust kultuuri laiapõhjaliste mõjude uurimiseks, sidudes selleks ülikooli sotsioloogilised, majanduslikud, meditsiinilised jt uuringuvaldkonnad.
Tänu Dora Pluss lühiajalise rahvusvahelise õpirände stipendiumile õnnestus mul veeta kaks nädalat Pescaras Abruzzos, et koos kaasjuhendajaga töötada läbi kavandatavad teadusartiklid ning planeerida täiendavaid uurimisteemasid. Pescara ise on hea näide loovast regioonist, kus kohtuvad kultuur, ajalugu, loodus, tehnoloogia ja gastronoomia (rääkimata maailmakuulsast veinipiirkonnast), mis kõik panustavad piirkonna arengusse ja rahvusvahelisse konkurentsivõimesse. Õpirände sisuks oli individuaalne töö ülikoolis ja sealses raamatukogus, kohtumised kaasjuhendaja ning tema kolleegide ja üliõpilastega. See on suurepärane võimalus kõigile, kes on kaasanud oma uurimistööd juhendama teadlasi välismaalt, võimaldades lühikese aja jooksul intensiivselt saada teadustöö hetkeseisule tagasisidet ning kavandades uute artiklite ettevalmistamist. Lisaks külastasime juhendajaga loomemajanduse ja kultuuriturismi arenduskeskusi Riminis ja San Marinos, et näha, kuidas need linnad tegelevad massturismi negatiivsete mõjudega.
Kaasaegne teadus on rahvusvaheline, mistõttu soovitan kõigile, kellel puudub võimalus õpingute jooksul pikema perioodi vältel välismaal õppida, kasutada maksimaalselt lühiajalise õpirände võimalusi. Kaks nädalat on piisavalt pikk aeg, et jätta igapäevased teemad selja taha ning lühikese aja jooksul keskenduda intensiivselt oma teadusele. Teisisõnu, need kaks nädalat möödusid justkui doktorikooli kirjutamislaagris, kuid sombuse novembri asemel inspireerivas keskkonnas koos oma ala tõeliste professionaalidega. Õpirände jooksul kokku lepitud uurimisplaan andis ka täiendava motivatsiooni õpingutega süvendatult tegelemiseks.
* Programmi “Dora Pluss” eesmärk on suurendada Eesti kui õppimise ja teadustöö tegemise koha tuntust ja atraktiivsust ning tõsta meie kõrghariduse rahvusvahelist konkurentsivõimet. Programmi viidi ellu perioodil 2015–2022 Euroopa Regionaalarengu fondi kaudu ning struktuuritoetuste abil.