eTwinningu 2024. aasta parimad eTwinningu projektid keskenduvad energiakriisile, tehisaru kasutamisele õppetöös, õpilaste heaolule ning kunstile.
Kümne parima projekti tutvustused:
I koht. Suurepärane keskkonna- ja energiakriisi käsitlev projekt
“Sustainable Energy in the Era of Crises – a Challenge for Future Decision Makers”
Jätkusuutlik energia kriiside ajastul – väljakutse tulevastele otsustajatele
Partnerid: Eesti, Türgi, Kreeka
Eesti kool: Saaremaa Gümnaasium
Juhendajad: Ülle Kreos ja Piret Tänav
Projekti eesmärk oli suurendada noorte teadlikku osalust keskkonna- ja energiakriisi teemadega seotud otsustusprotsessides. Projekti tulemusena on õpilastel paremad teadmised erinevate energiaallikate kohta, nad oskavad tuua välja oma riigi ja piirkonna eripära energeetika valdkonnas ja võrrelda seda partnerite omadega. Nad oskavad oma seisukohti viia ka otsustajateni nii kohalikul, riiklikul kui ka Euroopa tasandil. Saarema Gümnaasiumi õpilased töötasid koos eakaaslastega rahvusvahelistes meeskondades nii veebi teel, kui ka Erasmus+ õpirände käigus silmast silma. Lisaks kohtuti energeetika valdkonna spetsialistide ja otsusprotsesside võtmeisikutega.
Projekti tegevusi kajastav ajakiri.
II koht. Suurepärane tehisaru ja heaolu lõimimise projekt
“Creating Joy”
Partnerid: Eesti, Poola, Rumeenia, Leedu
Eesti kool: Lasnamäe Põhikool
Juhendaja: Tatjana Guz
Projekti eesmärk on parandada projektis osalevate 8-11 aastaste õpilaste teadmisi tehisintellektist ja luua turvaliselt tehisaru abil õpilaste heaolu ja õnnetundega seotud sisu, näiteks ühine laul, luuletus, ühiselt digijoonistatud jõulukaart, video „What brings you joy“ jne. Õpilased võrdlesid tehisintellekti poolt loodud joonistusi enda tehtud joonistustega. See oli ka hea inglise keele praktika, sest nad pidid kirjutama oma joonistuse kirjelduse, et aidata AI-l luua oma pilt. Projekt toetas laste üldpädevuste arengut.
Projekti tulemusena valminud e-raamat.
III koht. Suurepärane erinevate kunstiliikide ja kunstnike avastamise projekt
“I see, I explore, I create!“
Partnerid: Eesti, Portugal, Küpros, Türgi, Sloveenia, Itaalia, Kreeka, Rumeenia
Eesti lasteaiad: Tallinna Lasteaed Pääsusilm ja Tallinna Lasteaed Südameke
Juhendajad: Kristiine-Teele Satsi, Helen Erelt, Nele Pihlak ja Janika Oleinikova
Projekti eesmärk oli tutvustada lastele erinevaid kunstiliike ning ka kunstnikke, kes neid kunstiliike rakendavad. Lapsed said katsetada erinevaid tehnikaid ning avastada oma loovust. Lapsed töötasid koos ka erinevatel videokohtumistel, kus mängisid kunstiteemalisi online mänge ja saatsid üksteisele uusaasta tervituse kaarte. Suurem osa projekti tegevustest oli läbi viidud rahvusvahelise koostööna. Näiteks loodi eri kunstiliike kasutades ühine illustreeritud juturaamat, mille loomisesse panustasid 4 erineva riigi partnerid. Projekt oli seotud õppekavaga ning lõimitud erinevate ainevaldkondadega.
Virtuaalne kunstinäitus
Juturaamat
Suurepärane projekt loodusest ja kunstist käsikäes
“Colors in Nature“
Partnerid: Eesti, Sloveenia, Leedu, Rumeenia, Türgi ja Kreeka
Eesti lasteaiad: Tallinna Lasteaed Pääsusilm ja Väätsa Lasteaed Paikäpp
Juhendajad: Kristiine-Teele Satsi, Sigrit Jänes ja Kadi Perillus
Projekti käigus õppisid lapsed rohkem tundma Euroopa loodust ja looduse värve. Nad kasutasid tahvelarvuteid, et pildistada loodust, ning uurisid partnerite tehtud töid interaktiivse tahvli abil. Lapsed tunnevad alati huvi värvide vastu. Nad mõtlevad loodusobjektidest läbi värvide – taevas on sinine, päike on kollane, muru on roheline. Aga kas see on alati nii? Projekti tulemusena avastati, et loodus muutub aastaaegadega ja looduses on palju värve, mida avastada. Projektis osalemine ja teiste partneritega koostöö tegemine avardas laste silmaringi ja teadmisi keskkonna erinevustest eri riikides.
Suurepärane digikeelte õppimise projekt
“Let’s Code for ErasmusDays!“
Partnerid: Eesti, Horvaatia, Kreeka, Itaalia, Leedu, Poola, Moldova, Rumeenia, Sloveenia, Bosnia ja Hertsegovina, Norra, Tuneesia ja Türgi
Eesti kool: Haabersti Vene Gümnaasium
Juhendajad: Ljudmilla Semenjuk ja Natalja Varkki
Projektis liideti Euroopa komisjoni toel kolm hariduslikku initsiatiivi: ErasmusDays2023, CodeWeek2023 ja eTwinning. Projekti eesmärk oli arendada laste digipädevust, motiveerida ja innustada neid õppima võõrkeeli ning laiendada nende silmaringi infotehnoloogia valdkonnas. Projekt äratas lastes uudishimu ja arendas kriitilist mõtlemist ning infotehnoloogia kasutamise julgust. Samuti soodustas projekt võistlusvaimu tekkimist. Õpilased osalesid veebikohtumisel, kus nad said suhelda võõrkeeles eakaaslastega teistest riikidest, laulda laule ja mängida pilli. Lisaks õppisid õpilased ka programmeerimise aluseid.
Artikkel projekti tegevuste kohta
Suurepärane heaoluteemaline projekt
“Let’s make our school life well-being“
Partnerid: Eesti, Poola, Türgi, Läti
Eesti kool: Pärnu Koidula Gümnaasium
Juhendaja: Tiiu Leibur
Projektiga püüti muuta koolipäevad õpilaste jaoks paremateks ja mugavamateks, kasutades disainmõtlemise protsessi. Selleks genereeriti ja visualiseeriti erinevaid ideid. Projekti tulemusena esitati õpilaste pilgu läbi uuenduslikud lahendused õpilaste heaolu ja koolielu parandamiseks. Rahvusvaheline projekt kestis kaks kuud, oli põnev ja suunatud tulevikulahendustele. Toimusid õpilaste heaolu teemalised veebiarutelud rahvusvahelistes gruppides. Õpilased esitasid oma ettepanekud kooli juhtkonnale ja tutvustasid projektitulemusi oma klassides. Samuti kaaluti ideede edasise arendamise võimalusi uurimistööks jne.
Loodi virtuaalne vaimse tervise vestlus
Suurepärane värvide avastamise projekt
“Colorful World“
Partnerid: Eesti, Türgi, Kreeka, Horvaatia, Poola, Rumeenia, Läti, Albaania
Eesti lasteaed: Tallinna Sõbrakese Lasteaed
Juhendajad: Oksana Grebinštšikova
Projekti eesmärk oli tutvustada lastele kuulsaid maalikunstnikke ja arendada nende huvi kunsti vastu. Samuti tutvustab projekt riigi kunstnikke teiste riikide partneritele ja aitas lastel tundma õppida erinevaid riike.
Ühistulemus – Colorful world promotional magazine
Suurepärane tehnoloogia ja keeleõppe lõimimise projekt
“KI-DaF”
Partnerid: Eesti, Poola
Eesti kool: Põlva Gümnaasium
Juhendajad: Aimi Jõesalu
Gümnaasiumiõpilastele suunatud projekti eesmärk oli testida ja kasutada tehisintellekti vahendeid saksa keele õppimiseks ja õpetamiseks. Kaks kooli noored suhtlesid rahvusvahelistes gruppides, uurides teemasid nagu võõrkeelte tõhusam õppimine tehisintellekti abil, Euroopa väärtused ja vaimne heaolu. Tähistati ka Euroopa ja eTwinningu päeva. Ühiselt toimunud veebitundides tutvustasid ja proovisid õpilased tehisintellekti tööriistu ning andsid tagasisidet. Projekti tulemusena valmis e-raamat.
Suurepärane liikuma innustav projekt
“Liigume õues! (Let´s move outside!)“
Partnerid: Eesti, Kreeka, Rumeenia
Eesti lasteaed: Elva Lasteaed Murumuna
Juhendaja: Veronika Abroi
Projektis liiguti palju õues ja õpiti tundma teisi riike. Jagati kogemusi, kuidas õppida liikudes ja kaasaegseid tehnoloogiaid kasutades. Projektis osalevad õpetajad jagasid oma praktilisi kogemusi ja saadi uusi ideid tegevusteks. Igas riigis toimus „Liigume õues“ nädal ning osaleti ka „Vii mind välja“ nädala tegevustes, partneritele valmistati ja saadeti jõulukaarte.
Suurepärane loodusega lähedaseks saamise projekt
“Nature’s Hope, Child”
Partnerid: Eesti, Türgi, Portugal, Itaalia, Poola, Rumeenia, Leedu, Aserbaidžaan
Eesti lasteaed: Kohtla-Järve Tammiku Põhikool
Juhendajad: Ene Kruzman
Projekti eesmärk oli tõsta õpilaste teadlikkust ja arendada nende keskkonnateadlikkust ja pöörata tähelepanu vastutustundlikule käitumisele looduses. Pöörati tähelepanu keskkonnaprobleemidele. Näiteks räägiti õpilastega prügi sorteerimisest ja ümbertöötlemisest, toiduraiskamisest, tehti kunstitöid loodusmaterjalidest, istutati taimi, toimus matemaatikatund looduses. Koostöös partneritega jagati ideid ning vahetati kogemusi.
eTwinning on veebipõhine kogukond lasteaedade, üldharidus- ja kutsekoolide õpetajatele ning haridustöötajatele. See edendab koostööd enam kui 40 Euroopa riigiga, võimaldades koos õpilaste ja lasteaialastega osaleda rahvusvahelistes õpiprojektides ja jagada kogemusi. eTwinningu projektid toetavad õppekava ja arendavad laste tulevikuoskusi. Turvaline keskkond asub Euroopa üldhariduse platvormil aadressil school-education.ec.europa.eu. Tegevusi kaasrahastab Euroopa Liit Erasmus+ programmi raames ning tegevusi viib ellu Haridus- ja Noorteamet.
Lisainfot eTwinningu programmi kohta leiab Haridus- ja Noorteameti kodulehelt www.harno.ee/etwinning.