Artikli autor: Lauri Kõlamets
Stipendiaat: Lauri Kõlamets
Ülikool: Tartu Ülikool
Stipendium: Dora Pluss lühiajaline õpiränne
Sihtkoht: Iisrael
Lähetuse pikkus: 1,5 nädalat
Minu Tartu Ülikooli haridusteaduste õppekava doktoriõppe raames läbi viidud uurimistöö keskendus energia kontseptsioonile õppimises ja õpetamises. Doktoritöö haridusteadlasest välisjuhendaja tegutseb Iisraelis Rehovoti linna Weizmanni ülikoolis, kellega soovisin teha tihedamat koostööd. Õpirändel ühendasingi nii juhendajaga füüsilises keskkonnas kohtumise kui ka konverentsil 15th European Conference on Research in Chemical Education “ECRICE 2022” osalemise. Eesmärk oli tutvustada oma doktoritöö esmaseid uuringutulemusi.
Rahvusvahelise õpirände kogemus annab noorele teadlasele juurde nii enesekindlust esinemiseks kui ka õpetab olema aktiivne kuulaja ning analüüsima läbi teiste teadlaste pilgu uurimisvaldkonda. Välisriiki minnes tasub ennast eelnevalt riigi kultuuri ja tavaga eelnevalt kurssi viia, et ei oleks üllatusi. Teadustöö on enam vähem sarnase iseloomuga igas riigis, nii ka Iisraelis, ja see ei erinenud paljuski Eestis tehtavast tööst.
Teadlaste kogukonnad on tegelikult päris väikesed ning oluline on toetada oma panusega valdkonna jätkusuutlikkust nii Eesti kui ka rahvusvahelise koostöö näol. Järjest enam globaliseeruvas maailmas jõuavad tippu ainult need, kes on võimelised kõige paremini suunama ja juhtima rahvusvahelist koostööd, seega on õpiränne ideaalne võimalus koguda omale tulevasteks koostöö võimalusteks vajalikke oskusi.
Teadlasena ei tohiks olla enam mingit kahtlust, kas õpirändes osaleda või mitte. See on osa eriala oskuste omandamisest ning tuleks võtta täie tõsidusega. Soovitan alati kõigile tulevastele õpiränduritele olla pigem rohkem valmistunud kui vähem. Vaja läheb palju lihtsaid eluks vajalikke sotsiaalseid oskusi ja julgust küsida, et kogu õpiränne (alustades oma koduuksest kuni tagasi jõudmiseni) kulgeks võimalikult ladusalt.